TOP5 savaitės įrašai „Twitter“ | 10 05 – 10 11

Kiekvieną savaitę „Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą per tweetus kartu!

Kanada kartu su kitomis 38 JT narėmis viešai pareiškė bendrą susirūpinimą ir pateikė priekaištus Kinijos vyriausybei dėl žmogaus teisių pažeidimų Sindziango uigūrų autonominiame regione, Honkonge bei Tibete. Šalys ragina Kiniją sustabdyti „politines perauklėjimo“ koncentracijos stovyklas Sindziange, kur, pagrįstai manoma, daugiau nei 1mln. uigūrų musulmonų, sudarančių tautinę ir religinę mažumą Kinijoje, yra neteisėtai įkalinti, pažeidžiant esminę žmogaus teisę į religiją, saviraiškos laisvę, laisvą judėjimą bei priklausymą įvairioms asociacijoms. Šalys reikalauja, kad Kinija nedelsiant suteiktų nevaržomą nepriklausomų žmogaus teisių stebėtojų prieigą regione, įskaitant JT vyriausiąją žmogaus teisių komisarę Michelle Bachelet.

Kinijos JT nuolatinis atstovas Zhang Jun pareiškė, kad Kinija nesutinka su išreikšta JT vieša kritika dėl šiurkščių žmogaus teisių pažeidimų šalyje, ir pabrėžė, kad tokiu būdu JT valstybės narės piktnaudžiauja JT platforma, skleidžia melagingą informaciją ir išprovuokuoja konfrontaciją Kinijos atžvilgiu. Tuo pačiu, toks tarptautinis susirūpinimas prastėjančia žmogaus teisių padėtimi ir nurodymas stiprinti žmogaus teisių stebėtojų rolę šalyje, Kinijos nuomone, trukdo jos vidaus reikalų politikai ir nepriklausomumui.

Jungtinių Tautų Žmogaus Teisių Tarybos rinkimai, vykstantys kas tris metus ir renkatys 47 JT valstybes nares rotacijos principu, šiais metais vyks spalio 13d. Pasak nevyriausybinės organizacijos UN Watch direktoriaus Hillel Neuer šie rinkimai kelia grėsmę tarptautinei žmogaus teisių apsaugai. Minėta organizacija pasidalino atliktu tyrimu ir pareiškė, kad JT narės Rusija, Kinija, Kuba, Saudo Arabija, Pakistanas ir Uzbekistanas nėra pakankamai „kvalifikuotos“ būti išrinktos atstovauti šią tarybą dėl rimtų žmogaus teisių pažeidimų bei bendrų JT žmogaus teisių principų nesilaikymo. Neuer įspėjo, kad šių šalių išrinkimas į tarybą būtų lyg pačių „padegėjų siuntimas į ugnegesių brigadą“. Jis pabrėžė, kad tarybos rinkimai reikalauja reformos.

Graikijoje, Atėnuose nacionalinis teismas priimė istorinį nuosprendį ir pripažino, kad radikaliajai dešinei priklausaunti ksenofobinė neonacių politinė partija „Auksinė Aušra“ (angl. Golden Dawn) yra priskiriama nusikaltamai organizacijai. Pasak Human Rights Watch direktoriaus Kenneth Roth, tai yra ypač reikšmingas teismo nuosprendis. Ši organizacija ir jos lyderiai buvo nuteisti už su nužudymais ir kitomis žiauriomis atakomis, nukreiptomis prieš antifašistus, migrantus, žmogaus teisių aktyvistus, net moteris ir vaikus, susijusią veiklą. Graikijos teisingumo sistema ilgus metus buvo pasyvi ties augančiu smurtu šalyje, susijusiu su „Auksine Aušra“, tačiau šis teismo nuosprendis įrodė, kad tokie veiksmai yra nepriimtini ir neteisėti.

Irane, žmogaus teisių aktyvistė Narges Mohammadi buvo išteisinta po daugiau nei penkerių metų neteisėto įkalinimo už agituojamą taikų žmogaus teisių aktyvizmą šalyje. Nevyriausybinė žmogaus teisių organizacija Amnesty International tęsia kovą prieš neteisėtą aktyvistų įkalinimą visame pasaulyje ir dėkoja visiems, kurie prisidėjo prie Mohammadi išlaisvinimo.

Goda Savickaitė

Humanitarinis bendradarbiavimas, lyčių lygybė, diskriminacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *