TOP5 savaitės įrašai „Twitter“ | 10 22 – 10 29

Kiekvieną savaitę „Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą per tweetus kartu!

Ne pelno siekianti organizacija Human Rights Campaign – didžiausia LGBTQ teises ginanti organizacija JAV – pareiškė nepritarimą JAV Senato nuosprendžiui paskirti Amy Coney Barret Aukščiausiąja Teismo teisėja. Respublikonų dominuojamas Senatas 52 balsais prieš 48 paskyrė teisėją Barrett į visą gyvenimą einamas pareigas.

Organizacijos teigimu, šis Senato nuosprendis kelia pavojų ne tik LGBTQ teisėms, bet ir sveikatos priežiūros sistemai, moterų reprodukcinei sveikatai. Human Rights Campaign ne tik virtuliai išreiškė savo nepritarimą naudodama grotažymę #WeDissent (liet. mes nepritariame), bet ir ėmėsi realių veiksmų – paskelbė peticiją, prieštaraujančią Barret paskyrimui eiti Aukščiausiojo Teismo teisėjos pareigas. Peticiją pasirašė 50 000 žmonių. Taip pat Human Rights Campaign parengė trumpą ataskaitą, kurioje išdėstė kontraversiškus ir pasak organizacijos, LGBTQ bendruomenei grėsmę keliančius Barret planus. 

Grotažyme #WeDissent savo įrašuose dalinosi ir savo nepritarimą išreiškė daug JAV žmogaus teisių gynėjų, aktyvistų ir politinių lyderių. Daugiausia jų teigė, kad Amy Coney Barret tapimas teisėja didžiausią grėsmę kelia sveikatos apsaugos sistemai.

Demokratų partijos Kongreso nariai, tarp kurių ir Niujorko atstovė Atstovų rūmuose Alexandria Ocasio-Cortez, parašė oficialų laišką JT vyriausiajai žmogaus teisių komisarei Michelle Bachelet, kuriame išreiškė susirūpinimą dėl šiurkščių žmogaus teisių pažeidimų vykdomų imigrantų sulaikymo įstaigose už kurių valdymą yra atsakingas JAV Nacionalinio saugumo departamentas. 

Laiške teigiama, kad imigracijos ir muitinės kontrolės tarnybos valdomose sulaikymo įstaigose Irvino mieste, Kalifornijos valstijoje, buvo ir vis dar yra pažeidinėjamos imigrantų, o labiausiai moterų imigrančių teisės, taip pat daroma reali žala jų sveikatai. Laiške išreiškiami vienos moters liudijimai apie jai neteisėtai atliktas ginekologines operacijos, tokias kaip histerektomija. Moteris apie šias operacijas nebuvo informuota iš anksto, gydytojas operacijas atliko savavališkai. Moteris taip pat teigia, kad ji žino dar keletą moterų, kurioms buvo atliktos tos pačios ginekologinės operacijos. Ši liudytoja teigia, kad sulaikymo įstaiga yra lyg „eksperimentinė koncentracijos stovykla“. 

Kongreso nariai pažymėjo konkrečius fizinio ir seksualinio smurto atvejų skaičius. Taip pat nurodė, kad yra vykdoma diskriminacija religijos atžvilgiu. Pavyzdžiui, sulaikyti Musulmonai yra maitinami kiauliena, o kita, pagal musulmoniškus papročius paruošiama ir jiems tiekiama mėsa, dažnai būna išėjusi iš galiojimo. 

Šiuo laišku savo Twitter paskyroje pasidalino Evan McMurry, einantis socialinių tinklų redaktoriaus pareigas naujienų bendrovėje ABC News.

Prisimintas pabėgėliams išreikštas solidarumas 1956-ųjų Vengrijos revoliucijos metu, kai šalį priversti palikti Vengrijos piliečiai gavo prieglobstį Italijoje, Austrijoje, Kanadoje. Anuomet pasaulis buvo atviras iš Vengrijos plūstantiems pabėgėliams,- dabar, kai pagalbos reikia tokią pačią dalią patyrusiems pabėgėliams iš kitų šalių, Vengrija uždaro savo sienas ir taiko griežtą pabėgėlių politiką.  NVO organizacijos Human Rights Watch medijų direktorius Andrew Stroehlein savo įraše pasidalino 1956-ųjų metų laikraščio iškarpomis, kuriose teigiama, kaip keliasdešimčiai Vengrijos pabėgėlių buvo garantuojamas prieglobstį minėtose šalyse, Italijoje, Kanadoje, Austrijoje. 

Kaip teigia Andrew Stroehlein, Vengrijos valdančioji partija neturėdama jokio supratimo apie savo šalies istoriją, negeba vykdyti tinkamos pabėgėlių politikos. 

2018 metais Vengrijos vyriausybė su diktatorišku Ministru pirmininku Viktoru Orbanu Vengrijos sieną apstatė tvoromis siekdama išvengti imigrantų. Taip pat Viktoras Orbanas atmetė ir ES pabėgėlių kvotų sistemą.

Loujain al-Hathloul, aktyvistė iš Saudo Arabijos pradėjo bado streiką. Įrašu pasidalinęs NVO organizacijos Human Rights Watch vyriausias vadovas Kenneth Roth kvestionuoja Saudo Arabijos Princo elgesį moterų teisių atžvilgiu. Už moterų teises kovojančios aktyvistės įkalinimas ir nugebėjimas paisyti elementarių žmogaus teisių, šiuo atveju leisti moteriai palaikyti ryšį su savo šeima, ir viešas bei pompastiškas princo deklaravimas apie surengtą konferenciją siekiančią įgalinti moteris, skamba kontraversiškai.

Loujain al-Hathloul į kalėjimą buvo pasodinta 2018 metais. Pirmadienį moteris pradėjo bado streiką reikalaudama, kad jai būtų suteiktos sąlygos reguliariai bendrauti su savo šeima. Pasak naujienų agentūros Reuters, paskutinius keturis mėnesius Loujain al-Hathloul nebuvo leidžiama palaikyti jokio kontakto su savo artimaisiais. 

Europos parlamentas sulaukė kritikos dėl naudojamų technologijų, kurias tiekia Kinijos įmonė Hikvision, prisidedanti prie žmogaus teisių pažeidimų. Europarlamentarė Miriam M. Lexmann savo įraše teigia, kad tokios įmonės neturėtų būti integruotos į Europos Parlamentą, o turi būti uždraustų įmonių sąraše ir gauti sankcijas. 

Kaip rašoma naujienų portale Deutsche Welle, EU institucijos naudoja Hikvision gaminamas stebėjimo kameras, kurios buvo pradėtos naudoti atsiradus COVID pandemijai. Šie prietaisai skirti matuoti kūno temperatūrai. Hikvision įmonė yra siejama su uigūrų ir kitų muslumonų teisių pažeidimais Kinijos Sindziango provincijoje. 

Rūta Latvėnaitė

Moterų ir vaiko teisės, tarptautinė politika

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *