TOP5 savaitės įrašai „Twitter“ | 11 06 – 11 13

Kiekvieną savaitę „Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą per tweetus kartu!

Jungtinių Tautų žmogaus teisių komitetas praneša, kad Saudo Arabijos moterų teisių aktyvistės Loujain Al-Hathloul sveikata ženkliai prastėja, po to kai ji pradėjo bado streiką šių metų spalio 26 dieną, protestuojant prieš neteisėtą ir prailgintą įkalinimą. JT moterų diskriminacijos panaikinimo komitetas, kuris yra atsakingas už 1979 m. JT Konvencijos dėl visų formų diskriminacijos prieš moteris panaikinimo stebėjimą ir efektyvų įgyvendinimą, reikalauja nedelsiant paleisti Al-Hathloul ir kitas sulaikytas šalies aktyvistes, kovojančias už moterų teises. Al-Hathloul buvo viena iš pagrindinių aktyvisčių 2018 m. dalyvavusių moterų judėjime, kuris siekė užtikrinti moterų teisę vairuoti Saudo Arabijoje (angl. Women to drive movement). Tačiau Karaliui Salman bin Abdulaziz Al Saud įtvirtinant šią teisę, Al-Hathloul ir kitos aktyvistės buvo sulaikytos ir įkalintos, iki šiol laukiančios teismo nuosprendžių. JT moterų diskriminacijos panaikinimo komitetas reikalauja Saudo Arabiją užtikrinti aktyvisčių teisę į gyvenimą, sveikatą, laisvę ir saugumą bei ragina Karalių Salman pasinaudoti savo karališkosiomis jėgomis ir užtikrinti Al-Hathloul ir kitų sulaikytų aktyvisčių  paleidimą į laisvę.

NVO Human Rights Watch, besiruošiant G20 lyderių susitikimui šių metų lapkričio 21 d., ragina G20 šalis nares, tarp kurių priklauso ir Europos Sąjunga, primigtynai reikalauti, kad Saudo Arabija paleistų visus neteisėtai įkalintus šalies gyventojus, pagrinde žmogaus teisių aktyvistus ir politinius disidentus, bei užtikrintų teisinę atskaitomybę visiems, kurie nusižengė įstatymams. Šiais metais Saudo Arabija pirmininkauja ir yra atsakinga už artėjantį G20 lyderių priėmimą. Tačiau tokia privilegija neturėtų suklaidinti manant, kad Saudo Arabija sėkmingai įgyvendina reformas žmogaus teisių ir žodžio laisvės srityse. Tam, kad pabrėžtų Saudo Arabijos vykdomas represijas ir žmogaus teisės pažeidimus, Human Rights Watch paleido #G20SaudiArabia kampaniją, kuri yra atsakinga už aktualios ir atitinkančios tikrovę informacijos skleidimą.

2020m. JAV prezidento rinkimai, kuriuose triumfavo Demokratų partijos kandidatas Joe Biden, sukėlė įrodymų stokojančius JAV prezidento Donald Trump įtarimus dėl neteisėto balsavimo. Pasak Human Rights Watch direktoriaus Kenneth Roth, toks prezidento elgesys tolygus pilietinių teisių pažeidimui bei rinkimų rezultatų ir galios manipuliavimui. Tai tik dar labiau įrodo, kad nors JAV buvo ilgai laikyta svariausia pasaulinės demokratijos gynėja ir skatintoja, šalies demokratinės vertybės pradėjo ženkliai klibėti vadovaujant Donald Trump bei plečiantis klaidingos informacijos šaltiniams. Nepaisant nepagrįstų įtarimų, Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija, kuri siuntė stebėtojus į JAV prezidento rinkimų balsavimo vietas patvirtino, kad rinkimai buvo teisingi, legalūs ir tinkamai įvykdyti, nepaisant visuotinės įtampos ir logistinių iššūkių, susijusių su COVID-19 pandemija.

Jungtinės Tautos įspėja apie augančią alkio problemą pasaulyje, ypatingai keturiose kartšosiose zonose (angl. hotspots): Burkina Fase (vakarų Afrika), šiaurės rytų Nigerijoje, Pietų Sudane ir Jemene, kur maisto produktų nepriteklius gali peraugti į katastrofinį visuotinį badą, jeigu sąlygos ir toliau blogės per ateinančius mėnesius, o tai tikėtina jei tarptautinės organizacijos laiku  nesiims veiksmų. JT maisto ir agrikultūros organizacija kartu su JT pasauline maisto programa išleido išankstinio perspėjimo analizę, kurioje pabrėžiama, kad nesibaigiančių konfliktų, ekonominės situacijos prastėjimo, klimato krizės bei COVID-19 pandemijos padarinių kombinacija dar labiau kelia grėsmę aukščiau minėtų bei kelių kitų šalių gyventojų teisei į sveikatą ir maisto saugumą. JT pabrėžia, kad minėtos karštosios zonos jau dabar patiria kritinį maisto trūkumą, todėl toliau vykstantys vietiniai konfliktai bei humanitarinės pagalbos neprieinamumas gali privesti prie visuotinio bado. Taip pat, JT atstovai primena, kad 2011m. badas Somalijoje pareikalavo daugiau nei 260,000 gyvybių net prieš oficialiai paskelbiant badą šalyje, todėl norint išvengti panašios situacijos privalu nedelsiant imtis efektyvių sprendimo būdų. 

NVO Human Rights Watch reikalauja, kad Jemeno valdžia panaikintų neteisėtai 2015 m. sulaikytų žurnalistų mirties bausmes bei besąlygiškai paleistų juos į laisvę, nepaisant nesąžiningo teismo proceso ir kaltinimų dėl žurnalistų šnipinėjimo užsienio valstybėms. Sulaikyti žurnalistai nėra aprūpinti tinkama medicinine priežūra bei jų prieigia prie teisinės pagalbos nėra užtikrinta, kas yra tiesioginis pagrindinių žmogaus teisių pažeidimas. JT Jemeno ekspertų grupė taip pat pabrėžia, kad Jemeno ginkluotoji grupė Houti turi didelę įtaką šalies teisminėje sistemoje bei naudoja šią įtaką politinių oponentų, disidentų, žmogaus teisių aktyvistų slopinimui, bauginimui bei suėmimui. Taip pat yra įrodymų, kad žurnalistai ir žmogaus teisių aktyvistai patiria kankinimus bei kenčia nuo psichologinių ir fizinių traumų dėl neteisėto sulaikymo ir prastų sąlygų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *