TOP5 savaitės įrašai „Twitter“ | 11 13 – 11 20

Kiekvieną savaitę „Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą per tweetus kartu!

Praeitą savaitę Peru prasidėję protestai politinės krizės akivaizdoje sulaukė žiauraus ir nepateisinamo policijos jėgos panaudojimo prieš taikius protestuotojus, sunkiai sužeidžiant keliasdešimt žmonių ir nusinešant dvi gyvybes. Politinė krizė šalyje įsitvirtino po to, kai buvęs šalies prezidentas Martín Vizcarra po įvykusio apkaltos proceso buvo nušalintas iš pozicijos dėl tariamo kyšininkavimo. Tuo tarpu Peru gyventojai sukilo prieš išrinktą laikinąjį šalies prezidentą Manuel Merino, kuris atsistatydino prasidėjus protestams, neišbuvęs pareigose nei savaitės. Erika Guevara-Rosas, NVO Amnesty International Amerikos žemyno direktorė pabrėžia, kad Peru vyriausybės nesugebėjimas laikyti žmogaus teisių aukčiau politinių interesų lėmė dabartinę tragišką pusiausvyrą tarp mirusiųjų, sužeistųjų ir žmonių, netekusių pasitikėjimo savo valdžia. Guevara-Rosas taip pat reikalauja, kad būtų pradėti nešališki tyrimai dėl žmogaus teisių pažeidimų protestų metu.

Peru ir Lotynų Amerikos mokslininkai nesutinka su apkaltos proceso rezultatu, nušalinusio buvusį Peru prezidentą Martín Vizcarra, ir vadina tai nelegaliu parlamentiniu perversmu, kuris, pasak jų, buvo inscenizuotas Peru Kongreso. Akademinio žurnalo Age of Revolutions paskelbtas bendras mokslininkų pareiškimas pasmerkia represijas prieš pilietinę visuomenę, protestuojančią prieš anti-konstitucinį prezidento M. Vizcarra nušalinimą ir kovojančią už savo pilietines teises, tarp jų už teisę į taikius protestus. Pareiškimas ragina tarptautines organizacijas pradėti tyrimus dėl neteisėtų Peru Kongreso veiksmų, ypatingai kreipiantis į Amerikos valstybių organizaciją, kuri kartu su Amerikos valstybių žmogaus teisių komisija bei Amerikos valstybių žmogaus teisių teismu sudaro svarbiausią žmogaus teisių apsaugos sistemą regione. Svarbu paminėti, kad buvęs šalies prezidentas M. Vizcarra garsėjo savo progresyviomis reformomis ir anti-korupcijos politika, kas sukėlė daug nepasitenkinimo šalies Kongrese, kur daugelis politikų yra įsivėlę į korupcijos skandalus. Pasak NVO Transperency International 2019 m. atlikto tyrimo, siekusio ištirti korupcijos lygius visose pasaulio šalyse, Peru buvo išreitinguota 101 iš 198 šalių, surinkus tik 36 taškus iš 100 (100 reiškiant visiškam korupcijos nebuvimui).

Dabartiniai aborto įstatymai Argentinoje išlieka griežti ir riboti, leidžiantys atlikti abortą tik išprievartavimo atveju ar kai yra didelė grėsmė besilaukiančios moters sveikatai. Tačiau Argentinos prezidentas Alberto Fernández, laimėjęs rinkimus 2019 m. gruodį, vienas iš pirmųjų prezidentų šalyje atvirai palaikė moterų reprodukcines teises ir teisę į pasirinkimą bei žadėjo pristatyti progresyvų aborto įstatymo projektą Argentinos Kongresui. Deja, užklupusi COVID-19 pandemija sustabdė įstatymo leidimo procesus, tačiau Human Right Watch moterų teisių tyrėja Ximena Casas pabrėžia, kad pandemija jokiu būdu neturėtų stabdyti šio svarbaus įstatymo progreso ir ragina įstatymų leidžiamąją valdžią kuo greičiau priimti naują aborto įstatymą. Tai yra ypatingai svarbu šiuo metu, kai dėl pandemijos sumažėjusio prieinamumo prie sveikatos sistemos šalyje daugėja nelegalių ir slaptų abortų, kas yra pavojinga tiek moterimis, tiek jų vaisiams.

Melinda Gates, žinoma filantropė ir Bill & Melinda Gates Foundation bendraįkūrėja, tikisi, kad pasauliui atsigaunt po COVID-19 pandemijos, jis bus ne tik stipresnis, labiau pasiruošęs, bet ir lygesnis, ypatingai moterų teisių srityje. Ji primena, kad šių metų balandžio mėnesį, pirmosios pandemijos bangos akivaizdoje, Jungtinės Tautos pranešė apie naują pandemijos sukeltos kritiškos padėties dimensiją – šešėlinė smurto prieš moteris pandemiją. Melinda Gates pabrėžia, kad istoriškai įvairių ligų, tokių kaip AIDS ar Ebola, plitimas ypatingai atsiliepia marginalizuotiems visuomenės nariams, diskriminacijai dėl lyties, rasės, ar klasės tampant dar labiau ryškesnei. Pandemijų metu moterys tampa ypatingai pažeidžiamos, nes daugelis sveikatos sistemos skyrių, skirtų moters sveikatai, yra visdar nepakankamai finansuojami, dėl to vieni iš pirmųjų tampa neefyktyvūs ir sunkiai prieinami. Išankstiniais duomenimis COVID-19 pandemija ir motinystės sveikatos priežiūros ribotumas pareikalaus 113,000 moterų gyvybių mažų ir vidutinių pajamų šalyse. Melinda Gates ragina atsakingus sprendimus priimančius asmenis, tokius kaip sveikatos ministrus bei kitus politikus, įvertinti skirtingas pandemijos pasekmes vyrams ir moterims bei imtis atitinkamų veiksmų, skirtų pakeisti nusistovėjusią sistemą, kuri visdar prisideda prie lyčių nelygybės ir įvairios diskriminacijos, neproporcingai paveikiančią moteris ir jų teises.

Goda Savickaitė

Humanitarinis bendradarbiavimas, lyčių lygybė, diskriminacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *