TOP5 savaitės įrašai „Twitter“ | 12 24 – 12 31

Kiekvieną savaitę „Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą per tweetus kartu!

Equiterra – Jungtinių Tautų lyčių lygybės ir moterų įgalinimo padalinio (angl. United Nations Entity for Gender Equality and the Empowerment of Women, or UN Women) sukurta šalis, kurioje visi žmonės yra lygūs. Dar 1995 m. 193 šalys pasirašė patį išsamiausią tarptautinę programą žinomą kaip Pekino lygybės, plėtros ir taikos deklaracija bei veiksmų planas, toliau – Pekino veiksmų platforma (angl. Beijing Platform for Action), siekiantį užtikrinti moterų teises ir lyčių lygybę. Pasak JT, progresas lyčių lygybės srityje yra pastebimas, tačiau daugelis spragų vis dar išlieka. Todėl techniniame Equiterra sostinės žemėlapio piešinyje puikuojasi įvairios gatvės, prospektai ir alėjos, perteikančios lygiavartiškos ir sąmoningos visuomenės idealus, kas vis dar išliekia siekiamybė.

Pirmiausiai žemėlapyje pastebimas „Nestereotipo prospektas“ (angl. Unstereotype Avenue), kuris pabrėžia lyčių stereotipų nebuvimą, priešingai nei dabartinis nusistatymas, vis dar paplitęs net ir tarp vaikų, kad tik vyriškos lyties atstovai gali būti labai protingi ir užimti prestižiskas profesijas. Šalia pastebime „Alėją be smurto“ (angl. Violence-free Alley), kurioje pavaizduotos dvi moterys, besidalinančios lygybės ir įgalinimo patirtimis. JT atkreipia dėmesį, kad Equiterra šalyje moteris vienija būtent tokios, o ne seksualinio priekabiavimo ir smurto patirtys. Taip pat, smurto artimoje aplinkoje atvejai yra labai reti, nes lyčių lygybė pakeitė toksišką galios santykį, tebevaldantį dabartinę visuomenę, kurioje 2017 m. daugiau nei pusė (58 proc.) visų femicido aukų priežastis buvo smurtas artimoje aplinkoje.

„Priklausymo aikštėje“ (angl. Inclusion Square) pavaizduoti įvairių religijų, rasių, seksualinių orientacijos žmonės, taip pat žmonės su negalia, kur neegzistuoja jokia diskriminacija ir visi jaučiasi saugūs. Tačiau pasaulyje vis dar egzistuoja 68 šalys, kurios kriminalizuoja tos pačios lyties santykius ir net vienuolikoje iš šių šalių tai yra baudžiama mirties bausme.

Tarp kitų svarbių vietų žemėlapyje puikuojasi „Vienodo atlyginimo gatvė“ (angl. Equal Pay Street) ir „Vienodo atstovavimo prospektas“ (angl. Equal Representation Avenue) pabrėžiant, kad moterys vis dar uždirba 16-22 proc. mažiau nei vyrai ir tai, kad vyrai užima daugiau nei ¾ visų vietų parlamentuose pasauliniu mastu.

JT kviečia susipažinti su lygiavertiška Equiterra bendruomene ir laikyti ją kaip pavyzdžiu, siekiant saugios ir nediskriminuojančios visuomenės bei visapusiškos lyčių lygybės.

Žurnalistų apsaugos komitetas (angl. Committee to Protect Journalists), nevyriausybinė organizacija skatinanti spaudos laisvę visame pasaulyje, dalinasi 2020 m. apžvalga žurnalistų saugumo ir informacijos prieinamumo srityse. Komitetas pabrėžia, kad šie metai buvo ypatingai pavojingi dėl pasaulinės COVID-19 pandemijos, taip pat dėl protestų nuaidėjusių visame pasaulyje, kilusių konfliktų, kaip karas dėl Kalnų Karabacho tarp Azerbaidžiano ir Armėnijos, smarkiai sužalojusio kelis žurnalistus, ir kitų priežasčių, kas sukėlė itin didelį pavojų žurnalistams.

Komitetas pareiškė, kad šiais metais itin didelis kiekis žurnalistų kreipėsi dėl įvairios pagalbos, tokios kaip individualios konsultacijos ir patarimų bei kaip naudotis asmeninėmis apsaugos priemonėmis siekiant ne tik apsisaugoti nuo COVID-19 viruso plitimo, bet ir nuo realios fizinės grėsmės protestų metu Baltarusijoje, Irake, Libane ir kitur. Po George Floyd mirties Jungtinėse Amerikos Valstijose įsiplieskusio visuomenės pasipiktinimo Žurnalistų apsaugos komitetas paskelbė specialią saugos patarimų atmintinę žurnalistams, skirtą apsisaugoti nuo  neproporcingų fizinių policijos veiksmų protestų metu.

Komitetas taip pat įtraukė ir pavojų ne tik gyventojams, bet ir žurnalistams, siekiantiems perteikti informaciją iš stichinių nelaimių paveiktų įvykių vietų, tokių kaip miško gaisrai, kurie yra tampantys vis dažnesni dėl klimato kaitos, ypatingai Australijoje, Brazilijoje ir vakarinėje JAV dalyje. 

Iš viso Žurnalistų apsaugos komitetas 2020 m. suteikė pagalbą daugiau nei 750 žurnalistų visame pasaulyje.

Gruodžio 29 d. Jungtinių Tautų nepriklausoma žmogaus teisių ekspertė ir specialioji pranešėja neigiamo vienašalių prievartos priemonių poveikio žmogaus teisėms klausimais (angl. UN Special Rapporteur on Negative Impact of Unilateral Coercive Measures on Human Rights) Alena Douhan paragino JAV panaikinti vienašales sankcijas Sirijai, kurios, pasak tyrėjos, gali kliudyti karo nuniokotos šalies civilinės infrastruktūros atstatymo procesui.

„Dešimtmetį vykusio ir šalį alinusio pilietinio karo padariniai – apgadinti ir sugriauti gyvenamieji namai, mokyklos, medicinos įstaigos ir kt., atėmė Sirijos žmonių viltis į fundamentalias žmogaus teises“, – sako A. Douhan. Ekspertė tvirtina, kad JAV sankcijų Sirijos vyriausybei už karo nusikaltimus Sirijos gyventojams (2020 m. įsigaliojusio vadinamojo Cezario akto) vykdymas pablogina esamą humanitarinę krizę, atitolindamas galimybę atstatyti šalies infrastruktūrą.

A. Douhan tvirtina, kad Cezario aktas turi tiesioginę įtaką žmogaus teisėms, tokioms kaip teisė į būstą, sveikatą, tinkamą gyvenimo lygį ir vystymąsi. Jos manymu, JAV Vyriausybė neturi kelti kliūčių atstantant ligonines, nes medicininės priežiūros įstaigų tūkumas kelia grėsmę visų gyventojų teisei į gyvybę.

Gruodžio 4 d. Bangladešo valdžios organai nelegaliai perkėlė daugiau nei 1,600 Rohinjų pabėgėlių į atokią salą Bengalijos įlankoje. Amnesty International atstovai teigia, kad dar daugiau nei 100,000 pabėgėlių galėtų būti perkelti į šią salą, kurios Jungtinės Tautos nėra patvirtinusios kaip tinkamos gyventi.

Rohinjai yra vieni labiausiai persekiojiamų tautų pasaulyje, kas, pasak Tarptautinio Baudžiamojo Teismo, tolygu genocidiniams veiksmams, vykdomiems Mianmaro valstybės. 2017 metais per žiaurų kariuomenės susidorojimą žuvo keli tūkstančiai Rohinjų, kas privertė daugiau nei 750,000 jų pasitraukti iš Mianmaro į pabėgėlių stovyklas Bangladeše.

Amnesty International pabrėžia nesaugias ir neaiškias apgyvendinimo sąlygas atokioje saloje ir ragina Bangladešo Vyriausybę stabdyti pabėgėlių persiuntimą iš Bangladešo bei sugrąžinti tuos, kurie jau buvo išsiųsti.

Trečiadienį, gruodžio 30 d., Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos Prezidentas Volkan Bozkir paragino visus pasaulio žmones tęsti bendradarbiavimą kovojant su pandemija, drauge kuriant geresnę bei tvaresnę ateitį.

Naujųjų metų sveikinime Prezidentas Bozkir pažymėjo, kad kiekvienas asmuo, bendruomenė ir valstybė turi atlikti svarbų vaidmenį nelygybės mažinime, pažeidžiamiausių visuomenės grupių apsaugojime kuriant teisingesnę ir saugesnę visuomenę.

„Mes, žmonės, esame atsparūs“, – pabrėžė jis, turėdamas omenyje Jungtinių Tautų Chartijos įžanginius žodžius. „Kartu mes galime sukurti taiką visame pasaulyje, apsaugoti žmogaus teises ir kiekvieno žmogaus prigimtinį orumą bei įgyvendinti darnaus vystymosi tikslus“, – tęsė jis.

Taip pat Prezidentas Bozkiras prisiminė iššūkius, su kuriais 2020 metais susidūrė žmonija ir išreiškė lūkestį dėl artėsiančių geresnių 2021 metų: „Mes išgyvenome tamsią istorijos atkarpą, tačiau 2021 m. laukia šviesesnės dienos. Visame pasaulyje prasidės masinis skiepijimas, efektyviai prisidėsiantis prie mūsų visų kolektyvinių pastangų apsaugoti žmoniją.“

Goda Savickaitė

Humanitarinis bendradarbiavimas, lyčių lygybė, diskriminacija

Brigita Mikolajūnaitė

Lyčių lygybė, tautinės mažumos, aplinkos apsauga

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *