TOP5 savaitės įrašai „Twitter“ | 12 10 – 12 17

„Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą per tweetus kartu.

Lapkričio pabaigoje Tibeto autonominio regiono trys apygardos Sog apskrityje buvo aplankytos vyriausiojo vietinio Kinijos Komunistinės Partijos pareigūno. Vizito tikslas – įsitikinti, kad vietiniai Tibeto pareigūnai pritaria valdžios politikai dėl Tibeto budistų reinkarnacijos. 

Nuo 2007 metų Kinijos valdžia įvedė naują reglamentą, kuriuo pradėjo riboti naujų Lamų reinkarnacijų pripažinimą, įskaitant ir Tibeto Budizmo lyderius. Šis reglamentu nustatyta, kad jokia reinkarnacija nebus pripažinta, nebent ją patvirtins valdžia ir asmuo bus gimęs Kinijos teritorijoje. Aukšto rango reinkarnacijos turi būti parinktos naudojantis „auksine urna“ – 18 amžiaus loterijos sistema. 

Šie religiją smerkiančios politinės partijos įstatai yra suprantami, kaip pasiruošimas „po Dalai Lamos erai“. Jie yra legalus pagrindas Partijai, mirus dabartiniam tremtyje gyvenančiam Dalai Lamai, paskirti savo išrinktą asmenį naujuoju Dalai Lama. 

Dalyviai, iš kurių buvo virš 120 apygardos pareigūnų, vienuolynų komitetų personalas, kaimų pareigūnai, vietinė policija ir mokytojai, susitikimuose vieningai pritarė naujiems įstatymams ir reglamentams, teigė valstybės žiniasklaida. 

Vietnamo aktyvistė Pham Doan Trang, geriausiai žinoma dėl savo straipsnių apie moterų įgalinimą ir aplinkos apsaugos problemas, antradienį buvo įkalinta 9 metams kalėjimo už prieš šalį nukreiptos propagandos sklaidą. 

Kaltinimai buvo pateikti už 2016 kartu su Gree Trees organizacija paskelbtą straipsnį apie masinį gyvybės jūroje naikinimą Vietname bei už sekančiais metais paskelbtą straipsnį apie religijos laisvę. Valdžia ją taip pat apkaltino dėl interviu davimo užsienio naujienų agentūroms, tokioms kaip BBC, kuriose Trang „apšmeižė“ Vietnamo vyriausybę. 

2020 metų sausį aktyvistė atvirai pasisakė apie karinius susidūrimus dėl teisių į Dong Tam kaimo žemes, kuriose Vietnamo valdžia planavo įrengti karinį oro uostą. Tų pačių metų spalį Trang buvo sulaikyta. Tą dieną kaip tik Vietname vyko diskusija apie žmogaus teises ir saviraiškos laisvę tarp amerikiečių ir vietnamiečių valstybės pareigūnų. 

Teismo posėdžio dieną, teismo rūmai ir gatvės, kurio vedė į juos, buvo apsupti policijos pareigūnų, o punktuose buvo dislokuota riaušių policija. 

Trang, kuri teismo posėdyje buvo nuolat nutraukiama teisėjo, neigė visus kaltinimus. Jos advokatai taip pat teigė, kad Trang buvo informuota apie teismo posėdį tik viena diena prieš. Prokuratūra tikėjosi 7-8 metų kalėjimo bausmės, tačiau teisėjas paskyrė 9 metus. Trang advokatas teigė, kad tai yra gan neįprasta ir, palikdamas salę, prasitarė, kad per 15 dienų pateiks apeliacijos prašymą aukštesniajam teismui. 

Byla prieš Trang susilaukė daug kritikos iš įvairių už teises kovojančių organizacijų, ambasadų ir žurnalistų asociacijų. Spalio 28 dieną interesų grupės, įskaitant Amnesty International, Human RIghts Watch ir Reporters Without Borders, pasmerkė Trang įkalinimą ir ragino ją paleisti į laisvę. 

Nors Vietnamo valdžia vis labiau atveria savo šalį investicijoms iš užsienio ir siekia glaudesnių santykių su Jungtinėmis Amerikos Valstijomis, valdančioji Komunistų partija griežtai kontroliuoja žiniasklaidos kanalus ir yra ypač nepakanti kitoniškai nuomonei. Amnesty International pranešė, kad 2020 metais Vietnamo kalėjimuose buvo laikomi 170 sąžinės kaliniai, kurie buvo nuteisti už vyriausybę kritikuojančias žinutes socialiniuose tinkluose.  

Gruodžio 15 dieną atsisveikinome su Gloria Jean Watkins, novatoriška juodaode feministe intelektualia, kuri parašė daugiau nei 40 knygų ir yra geriau žinoma savo slapyvardžiu bell hooks. 

Jos knygos, tokios kaip: „Ar aš ne moteris?: Juodaodžiai, moterys ir feminizmas (Ain’t I a Woman?: Black, Women and Feminism), „Feministinė teorija: nuo pakraščio iki centro“ (Feminist Theory: From Margin to Center), „Viskas apie meilę: naujos vizijos“ (All About Love: New Visions) ar „Mokymai peržengti ribas: švietimas laisvės pratybom“ (Teaching to Transgress: Education as the Practice of Freedom), yra išverstos į daugiau nei 15 kalbų. 

Būdama vaiku hooks lankė mokyklas Amerikos pietuose, kuriose vis dar vyravo segregacija. Ši patirtis ir įkvėpė rašyti apie susikirtimą tarp rasių, klasių ir lyčių. Jos slapyvardis, pasiskolintas iš prosenelės, taip pat yra tyčia rašomas mažosiomis raidėmis, kadangi hooks norėjo, kad skaitytojai labiau fokusuotųsi į knygos turinį, o ne autorių. 

2004 metais ji grįžo atgal į Kentukį, kuriame gimė, ir pradėjo mokyti Berea koledže. 2010 mokykla įsteigė bell hooks institutą. 2018 metais ji buvo įamžinta Kentukio rašytojų šlovės salėje. Neil Chethik, vykdantysis Carnegie literatūros ir mokymosi centro direktorius, teigė, kad bell hooks yra viena iš įtakingiausių šio amžiaus kultūros kritikių. JT Moterys, Jungtinių Tautų lyčių lygybės subjektas, išreiškė padėką hooks už paliktą pėdsaką feminizmo istorijoje ir už mokymus, kad feminizmas yra visiems.  

Rusijos opozicijos lyderis kovojantis prieš korupciją Alexei Navalny, kuris šiuo metu yra įkalintas, buvo apdovanotas Europos Sąjungos aukščiausiu žmogaus teisių apdovanojimu. Jį atsiimti atvyko jo dukra. 

Dar spalį Alexei Navalny buvo paskelbtas Sacharovo premijos už minties laisvę nugalėtoju, tačiau negalėjo atvykti atsiimti apdovanojimo, kadangi yra įkalintas priverstinio darbo kolonijoje. Trečidienį Strasbūre, atsiimdama tėčiui skirtą apdovanojimą Navalny dukra, Daria Navalnaya, savo kalba kreipėsi į Europos Parlamento narius primygtinai reikalaudama, kad Europa laikytųsi savo įsipareigojimų ir principų. 

„Kai parašiau savo tėčiui ir paklausiau, ką norėtum, kad aš vietoj tavęs pasakyčiau savo kalboje Europos Parlamente, jis atsakė: pasakyk, kad niekas nedrįstų Rusijos prilyginti Putino režimui. Rusija yra Europos dalis ir mes siekiame tapti jos dalimi. Tačiau mes taip pat norime, kad Europa išliktų ištikima sau ir toms nuostabioms idėjoms, kurios yra jos pagrindas. Mes siekiame idėjų Europos, žmogaus teisių, demokratijos ir vientisumo šventės.“

JT žmogaus teisių ekspertai ragina Tadžikistaną imtis daugiau priemonių užkertant prekybą žmonėmis ir apsaugant nukentėjusius, ypač moteris pabėgėles bei konflikto zonas palikusius prieglobsčio prašytojus. 

Baigiantis savo vizitui Tadžikistane JT specialioji pranešėja apie prekybos žmonėmis, ypač vaikais ir moterimis, padėtį, Siobhán Mullally, pakomentavo valdžios bandymus stabdyti prekybą žmonėmis priimant įstatymus, įskaitant ir kovos su tokia prekyba reglamentus, pabėgėlių apsaugos įstatymus bei naujojo nacionalinio veiksmų plano rengimą. Didžiausią susirūpinimą ji išreiškė esama nepakankama apsauga dabartiniams pabėgėliams iš Afganistano, Irako ir Sirijos šalyje. 

Taip pat, Mullally nuomone, valdžiai reikia įdėti daugiau pastangų remiant migrantų darbuotojų šeimas, ypač tas, kuriose vadovauja moteris, nes jos yra labiausiai pažeidžiamos išnaudojimo bei moteris, kurios dirba neoficialiojoje  ekonomikoje. Ji pagyrė valdžią, kad ji prisideda prie moterų ir vaikų iš Irako ir Sirijos repatriacijos, tačiau pridėjo, kad valstybė turėtų labiau stengtis suvienydama vaikus su jų šeimomis, kai tai yra geriausias pasirinkimas. Taip pat, kad stiprintų vaikų apsaugos priemones ir užtikrintų vaikų registraciją sistemoje. 

Mullally taip pat skatino valstybę užtikrinti pagalbos ir ilgalaikės apsaugos priemones, įskaitant prieigą prie legalios pagalbos, įdarbinimo, švietimo, mokymų, ir k.t., kurie yra svarbūs norint įgalinti moteris ir norint nutraukti besitęsiantį išnaudojimo ir dar kartinio prekybos žmonėmis ciklą.  Taip pat, pasak ekspertės, yra ypač svarbu, kad visuose tyrimuose ir bylų nagrinėjimuose dalyvaujantys pareigūnai būtų informuoti apie psichinei sveikatai galimai sukeltą traumą ir galimus psichologinius susirgimus, kuriuos patiria asmenys, nukentėję nuo prekybos žmonėmis bei kad būtų atsižvelgiama į lyties aspektą. 

Labiausiai pažeidžiama grupė šalyje – LGBT bendruomenė, todėl valstybė turi pasirūpinti LGBT bendruomenės narių, kurie susidūrė su prekyba žmonėmis, apsauga ir pagalba, nediskriminuojant ir užtikrinant lygias interesų apsaugos baudžiamąsias teises. 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *