TOP5 savaitės įrašai „Twitter“ | 02 19 – 02 26

„Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą per tweetus kartu!

Jungtinių Tautų Generalinis sekretorius taikos operacijoms Jean-Pierre Lacroix įspėja, jog nepaisant sėkmingų prezidento rinkimų Centrinėje Afrikos Respublikoje (CAR) šalis išlieka ypatingai pažeidžiama, besitęsiant pilietiniam karui, kuris prasidėjo dar 2012 m.

Augantis smurto lygis tarp musulmonų ir krikščionių atstovų ir juos atstovaujančius karinių grupuočių bei CAR valdžios, siekiančios apginti civilius gyventojus ir užtikrintnti demokratinę tvarką, atnaujino pabėgėlių problemą ir ypač suprastino humanitarinę situaciją šalyje.

„Centrinė Afrikos Respublika dabar yra pati pavojingiausia vieta humanitariniam darbui“, – kalbėjo Jean-Pierre Lacroix, pridėdamas, kad konfliktai šalyje tolygu 46 proc. konfliktinių atvejų pasauliniu mastu, kurie praeitą mėnesį buvo užregistruoti įvairių tarptautinių nevyriausybinių organizacijų.

Šiuo metu JT Taikos palaikymo operacija pavadinimu MINUSCA prižiūri situaciją šalyje ir stengiasi užtikrinti gyventojų saugumą. Tačiau atsižvelgiant į tai, kad per pastaruosius prezidento rinkimus žuvo net septyni JT taikos operacijų vykdytojai, Jean-Pierre Lacroix įspėja, jog svarbu apsaugoti ir JT personalą.

JT praneša, kad pradedamas prieglobsčio prašančių asmenų perkėlimas iš Matamoros pabėgėlių stovyklos esančioje Meksikos pasienyje su Jungtinėmis Amerikos Valstijomis.

Tai pakeis JAV politiką, dar žinomą kaip Migrantų apsaugos protokolai (angl. Migrant Protection Protocols), kuri grąžino daugiau nei 25 tūkst. prieglobsčio ieškančius asmenis laukti nuosprendžio dėl pabėgėlio statuso Meksikoje.

Matamoros stovykla yra prioritizuojama dėl ypač prastų gyvenimo sąlygų. JT agentūros, tokios kaip JT Vyriausiojo pabėgėlių reikalų komisaro ofisas (UNHCR), Tarptautinė migracijos organizacija (IOM) ir JT Vaikų fondas (UNICEF), vykdo pabėgėlių registracijas, užtikrina humanitarinę pagalbą vaikams ir šeimoms, bei atlieka COVID-19 testus.

Trečiadienį Jungtinių Tautų Žmogaus teisių ekspertai apkaltino Malaiziją dėl sprendimo deportuoti daugiau kaip 1000 migrantų į krizių apimtą Mianmarą, nepaisant teismo nutarties sustabdyti jų grąžinimą, kol laukia teisminė peržiūra.

Malaizijos imigracijos tarnyba deportavo 1086 migrantus, tarp kurių buvo ir nelydimi nepilnamečiai ir mažamečiai vaikai nuo trejų metų.

Pasak ekspertų, Malaizijos valdžia pažeidė Kvala Lumpūro Aukščiausiojo teismo nutarties (angl. Kuala Lumpur High Court’s order) įstatymą, kuris susijęs su draudimu vykdyti kolektyvinį migrantų deportavimą neatlikus objektyvaus rizikos vertinimo. „Vaikai negali būti atskirti nuo savo šeimų ir deportuoti nenustačius, kad toks veiksmas galėtų atitikti jų intresus“, – tvirtino JT atstovai.

Visai neseniai Saudo Arabija paskelbė svarbių ir būtinų reformų siekius, tačiau, pasak Human Rights Watch, šiuo metu vis dar besitęsiančios represijos ir pagrindinių žmogaus teisių nepaisymas yra didžiausios pažangos kliūtys šalyje. Represijos vykdomos prieš pilietinę visuomenę, galinčią suteikti objektyvų grįžtamąjį ryšį, sumažina sėkmingų reformų tikimybę.

Nors Saudo Arabijos valdžia paleido į laisvę kai kuriuos nepagrįstai sulaikytus disidentus ir aktyvistus, įskaitant moterų teisių aktyvistes Loujai al-Hathloul ir Nouf Abdelaziz, pilietiniams aktyvistams vis dar taikomi apribojimai, kurie užkerta kelią laisvai reikšti savo nuomonę.

Nuo pat 2017 metų dalis areštuotų žymių dvasininkų, intelektualų, akademikų ir žmogaus teisių aktyvistų vis dar yra įkalinti. Pasak žmogaus teisių ekspertų, savavališkas Saudo Arabijos valdžios taikymasis į disidentus ir aktyvistus bei visiškas atsakomybės už suėmimus ir kankinimus neprisiėmimas rodo, kad teisinės valstybės principai Saudo Arabijoje vis dar nėra paisomi.

Naujojo Amnesty International tyrimo duomenimis išaiškėjo šnipinėjimo kampanija atakuojanti Vietnamo žmogaus teisių aktyvistus nuo 2018 m. vasario mėn. iki 2020 m. lapkričio mėn. Pasak Amnesty International Saugumo labaratorijos (angl. Security Lab) šios atakos priskiriamos grupuotei pavadinimu Ocean Lotus.

Šis tyrimas, pavadinimu “Leisk mums kvėpuoti!“ (angl. Let us breathe!), atskleidžia naujausius saviraiškos laisvės ribojimo Vietname ir už šalies ribų  įrodymus. Amnesty International seka situaciją šalyje nuo 2006 m., kuomet buvęs sąžinės kalinys Truong Quoc Huy buvo suimtas šalies sostinės kavinėje, kas pradėjo masinius aktyvistų suėmimus už „propagandą nutaikytą prieš valstybę“. Viena iš aktyvisčių Nguyen Ngoc Nhu Quyng 2017 m. birželio mėn. buvo nuteista 10 metų dėl aukščiau minėtų kaltinimų.

Amnesty International ragina Vietnamo valdžios atstovus atlikti nepriklausomus, nešališkus ir skaidrius tyrimus, siekiant iššiaiškinti neteisėtus žmogaus teisių aktyvistų internetinio šnipinėjimo ir persekiojimo atvejus.

Goda Savickaitė

Humanitarinis bendradarbiavimas, lyčių lygybė, diskriminacija

Brigita Mikolajūnaitė

Lyčių lygybė, tautinės mažumos, aplinkos apsauga

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *