TOP6 savaitės įrašai „Twitter“ | 11 26 – 12 10

„Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą per tweetus kartu.

Botsvanos apeliacinis teismas patvirtino reikšmingą 2019 m. sprendimą, pagal kurį šalyje yra dekriminalizuojami homoseksualų lytiniai santykiai. Penkių teisėjų kolegija vienbalsiai nusprendė, kad tos pačios lyties asmenų santykių kriminalizavimas pažeidžia konstitucines lesbiečių, gėjų, biseksualų ir transseksualų (LGBT) teises.2019 metais aukštasis teismas atmetė įstatymus, numatančius iki septynerių metų kalėjimo už tos pačios lyties santykius, kaip antikonstitucinius, sakydamas, kad žmogaus orumui kenkia, kai mažumų grupės yra marginalizuotos.

Tačiau valstybė apskundė šį sprendimą, teigdama, kad baudžiamasis kodeksas uždraudė tos pačios lyties asmenų lytinius santykius. Taip pat teigiama, kad dauguma piliečių nesutiko su 2019 m. sprendimu.

Pirmadienio nuosprendis iš esmės panaikino dvi baudžiamojo kodekso dalis, kurios uždraudė homoseksualumą.„Tie skyriai jau nebegalioja ir naudojami tik tam, kad paskatintų teisėsaugos agentus tapti raktų skylutėmis ir įsibrovėliais į privačią piliečių erdvę“, – sakė nutarimą perskaitęs apeliacinio teisėjo prezidentas Ian Kirby.

Įstatymai, draudžiantys tos pačios lyties santykius, egzistuoja daugumoje iš 54 Afrikos šalių.

Spalio 17 d. apie 50 kraštutinės dešinės radikalų, iš kurių kai kurie buvo nešini liepsnojančiais fakelais, ėjo nuo durų prie durų Ukrainos Irpino mieste, esančiame netoli Kijevo, skanduodami neapykantos kupinus šūkius ir ragindami smurtauti prieš vietinius romų gyventojus. 

Eisena, matyt, buvo atsakas į prieš dvi dienas praneštą išpuolį prieš vyrą, kurį tariamai surengė du romų tautybės paaugliai. Policija stebėjo eitynes, bet nesikišo. Keli miesto pareigūnai, įskaitant merą, atsisakė pasmerkti minios neapykantą kurstančią kalbą ir grasinimus, tačiau pripažino, kad tai „išgąsdino romus“ ir „vertė juos slėptis savo namuose“. Spalio eitynės sukėlė neapykantos kurstymo internete bangą prieš romų bendruomenę keliuose Ukrainos miestuose, teigia romų aktyvistė Anzhelika Bielova. Bielova pranešė, kad jos draugai ir kolegos taip pat sulaukė grasinimų. Be to, vienas Irpin įstatymų leidėjas, pasisakęs prieš neapykantą romų atžvilgiu kurstančią kalbą, tapo internetinių išpuolių auka. Romų tautybės žmonės Ukrainoje dažnai susiduria su smurtu, tačiau oficialūs tyrimai retai duoda rezultatų. Niekas nebuvo patrauktas atsakomybėn už Mykola Kaspitsky, Charkovo srities romų bendruomenės lyderio, nužudymą 2017 m. Šių metų pradžioje byla buvo baigta ketvirtą kartą, nes buvo susirūpinta, kad policija bando ją sabotuoti.

Ukraina turėtų įdėti pastangų tam, kad būtų nutraukta romų diskriminacija ir užtikrinti, kad nusikaltimai ir raginimai smurtauti prieš juos būtų nuodugniai ištirti.

370 Europos parlamentarų iš 21 šalies ir parlamentų iš visos Europos ir Europos Parlamento (įskaitant JK) raštu kreipėsi į Europos užsienio reikalų ministrus ir Europos Sąjungos vyriausiąjį įgaliotinį užsienio reikalams ir saugumo politikai Josep Borell, ragindami Europą imtis neatidėliotinų ir konkrečių veiksmų, kad būtų užkirstas kelias palestiniečių dislokacijai bei priverstiniam perkėlimui okupuotoje Palestinos teritorijoje ir realizuoti diferenciaciją tarp nelegalių Izraelio gyvenviečių visuose susitarimuose su Izrealiu. įskaitant okupuotuose rytų Jeruzalės regionuose, tokiuose kaip Sheikh Jarrah, Silwan ir kitose okupuotose Palestinos teritorijose.

Parlamento nariai mini naujausią eskalaciją Gazoje ir „diskriminacinę tikrovę, kurioje izraeliečiai ir palestiniečiai turi skirtingas ir nelygias teises“, atsiradusią dėl dešimtmečius trukusios okupacijos ir plačiai paplitusio prievartinio perkėlimo, įskaitant okupuotuose rytų Jeruzalės regionuose, tokiuose kaip Sheikh Jarrah, Silwan ir kitose okupuotose Palestinos teritorijose.

Jų laiške minima „Human Rights Watch“ ataskaita apie Izraelio apartheidą, „kurioje daroma išvada, kad Izraelis peržengė tokią ribą, kad jo pažeidimai okupuotose Palestinos teritorijose atitinka teisinį apartheido nusikaltimo apibrėžimą pagal Romos statutą“.

Naktį pririštas prie lovos, verčiamas dėvėti tramdomuosius marškinius, kelias valandas per dieną priklijuotas prie kėdės izoliacine juosta ir surištas krovinių juostomis. Tokia buvo metų metus trukusi autizmą turinčio Nojaus (pseudonimas) realybė privačiuose globos namuose Suomijoje. 

Suomijos Yle TV1 MOT programos atliktas tyrimas parodė, kad įstaigos vadovybė įsakė savo darbuotojams surišti berniuką, kad jis netrankytų savo galvos ir nesusižeistų. Tačiau apklaustas įstaigos personalas prasitarė, kad du darbuotojai net kelis kartus mušė ir kitaip fiziškai išnaudojo berniuką.

Turimais MOT duomenimis, metų metus personalas pranešė įstaigos vadovybei ir vietiniai valdžiai šiuos išnaudojimo atvejus, tačiau įžeidinėjimai ir mušimai tęsėsi dar penkerius metus iki 2019, kai buvo atliktas įstaigos patikrinimas. 

Nors praėjo dveji metai kaip buvo nustota smurtauti, viešumą ši istorija pasiekė tik dabar. Nojaus atvejis yra skaudus priminimas, kad visame pasaulyje žmonės su negalia ir toliau yra užrakinami ir fiziškai išnaudojami už uždarų institucijų, globos namų ir psichiatrinių ligoninių durų. Tokie atvejai neaplenkia ir Europos. Panašios istorijos yra girdimos Bulgarijoje, Rusijoje ir Švedijoje. 

2021 metų kovo mėnesį Elžbieta, Anna ir Joanna buvo išteisintos nuo „religijos tikėjimo įžeidimo“ kaltinimų po to kai per protestus už LGBT teises Lenkijoje jos pasirodė su Šv. Marijos plakatais, kuriose tiek Jos, tiek Jėzaus aureolės buvo nuspalvintos LGBT vėliavos spalvomis. 

Po šio išteisinimo, prokurorai pateikė apeliaciją ir merginos privalės grįžti į teismo salę 2021 metų gruodžio 8 dieną. Amnesty International vyriausiasis kampanijų Europoje vadovė Catrinel Motoc teigė, kad:

„ŠI byla yra pastaruoju metu Lenkijoje prieš žmogaus teises nukreiptos vyraujančios tendencijos simbolis. Mažėja erdvė laisvai saviraiškai, aktyvizmui ir taikiems protestams bet auga neapykantos nusikaltimų skaičius, homofobija. Valstybėje yra skelbiamos nuo LGBTI narių laisvos zonos, bandomi uždrausti Pride paradai.  Ironiška, kad būtent taikus aktyvizmas, kuriuo norėta išryškinti šias tendencijas, tapo priežastimi dėl kurios šios trys už žmogaus teises kovojančios moterys yra tampomos po teismus grasinant iki dviejų metų įkalinimo bausme. Moterys jau buvo išteisintos kovo mėnesį, tačiau valdžia tęsia raganų medžioklę, vietoj to, kad pradėtų gerbti ir saugoti LGBTI žmonių teises, kurie kiekvieną dieną susiduria su didėjančiu represiniu klimatu ir valstybės finansuojama homofobija. Ši prokuratūros apeliacija atsiduoda priekabiavimu ir bandymu įbauginti, todėl ši byla turėtų būt nutraukta“. 

JT ekspertai teigia, kad Ispanijos vyriausybė turi imtis griežtesnių priemonių apsaugant vaikus nuo smurto šeimoje ir seksualinio išnaudojimo. Taip pat turi užtikrinti, kad šalies teismai baigtų nusistatymus prieš moteris ir pereitų prie lyčių lygybės ir į vaikus orientuoto požiūrio. Teisminė sistema Ispanijoje neapsaugo vaikų nuo smurto ir seksualinio išnaudojimo šeimoje, net jei tai ne pirmas atvejis ir yra istorija su įkalčiais, įrodančiais smurtą . Net jei yra pagrįstų manymu, kad bus smurtaujama prieš vaikus ir motinas ateityje, teisminė sistema vis tiek teikia pirmenybę tėčiams.

JT ekspertai buvo ypač susirūpinę Dianos García M. byla, kai motina prarado teises į savo šešerių metų dukros globą. Nepaisant to, kad tai nebuvo pirmas kartas, kai tėvas buvo teisme dėl smurto šeimoje, kad buvo įkalčių, įrodančių, metų metus trukusį seksualinį smurtą prieš mergaitę, mama buvo teismo apkaltinta trukdanti tėčio ir dukros santykiams. Todėl Pozuelo de Alarcón teismas suteikė pilnas globos teises mergaitės tėčiui.

Ispanijos teismai vadovaujasi nuostatomis, kad vaikai turi palaikyti kontaktą su savo tėvais, net jei jie yra smurtaujantys, nors Vaikų Teisių Konvencijos gairės siūlo elgtis priešingai. Pasak ekspertų, problemos šaknys – diskriminacijos prieš moteris tendencija. Dėl to, teismai dažnai atmeta moterų parodymus, tikėdami, kad jie yra mažiau patikimi nei vyrų, taip atmesdami ir jų parodymus prieš vyrus, kurie smurtauja prieš jas ar jų vaikus. 

Jie vaikai bijo ar atitolsta nuo tėvų tai, pasak Ispanijos teismų, kalta yra kito tėvo įtaka, o ne vaiko patirtis. Nors ši atitolimo nuo tėvų teorija turėtų būti neutrali lyčiai atlikti tyrimai ir ekspertų nuomonė parodė, kad Ispanijoje ir dar kelios kitose šalyse motinos yra apkaltinamos bandymais atitolinti savo vaikus nuo tėčių, klaidingai juos apkaltindamos vaikų išnaudojimu. Nors nauji įstatymai uždraudė Ispanijos teismus naudotis šia teorija, ji ir toliau daro didžiulę įtakos priimant sprendimus ir įtvirtinant patriarchalinį mąstymą. 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *