Užsienio naujienų apžvalga | Balandis | 04 16 – 04 23

Kiekvieną savaitę „Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą kartu!

Nigerijoje saugumo ir humanitarinė padėtis išlieka nestabili ir kelia didelį susirūpinimą dėl pasikartojančių sukilėlių grupuočių išpuolių prieš Nigerijos policiją, karines pozicijas, civilius bei pagalbos darbuotojus. Saugumo padėtį sunkina religinio ir etninio smurto eskalacija, ypač šalies šiaurės rytų regione. Baimindamiesi naujų džihadistų išpuolių, regioną paliko jau daugiau kaip 3 milijonai gyventojų. Taip pat laikinai pasitraukė nemažai humanitarinės pagalbos organizacijų, o dėl to galimybės gauti pagalbą neteko apie 9 000 viduje perkeltų asmenų ir 76 000 priimančiose bendruomenėse gyvenančių žmonių. Nigerijos saugumo pajėgų veiksmai pražūtingų išpuolių prieš humanitarines organizacijas atžvilgiu būna aplaidūs, o šalies vyriausybė yra dažnai kritikuojama dėl nepakankamo atsako į sukilėlių grupuočių veiklą visoje šalyje.

Europos Sąjungos Taryba pirmadienį nusprendė pradėti taikyti sankcijas 10 asmenų ir dviem karinių pajėgų kontroliuojamoms bendrovėms „Myanmar Economic Holdings Public Company Limited“ ir „Myanmar Economic Corporation Limited“. Visi asmenys, kuriems pritaikytos sankcijos, yra atsakingi už kenkimą demokratijai ir teisinei valstybei Mianmare ir už represinius sprendimus bei šiurkščius žmogaus teisių pažeidimus. Du subjektai, kuriems pritaikytos sankcijos, yra dideli konglomeratai, kurie vykdo veiklą daugelyje Mianmaro ekonomikos sektorių ir kurie nuosavybės teise priklauso ir kuriuos kontroliuoja Mianmaro ginkluotosios pajėgos (Tatmadaw), kurioms jie uždirba pajamų. Ribojamosiomis priemonėmis, kurios dabar taikomos iš viso 35 asmenims ir dviem bendrovėms, prisidedama prie vyriausybės tiesiogiai gaunamos finansinės paramos sustabdymo ir visų rūšių paramos valdžios institucijoms, kuri gali būti laikoma chuntos pripažinimu teisėta, įšaldymo.

Jungtinių Tautų Organizacijos žmogaus teisių ekspertai griežtai sukritikavo Jungtinėje Karalystėje veikiančios rasinės ir etninės priklausomybės tyrimų komisijos pateiktą ataskaitą, teigdami, kad šios ataskaitos nuostatomis komisija remia baltųjų viršenybę ir pasakymų, kuriais siekiama pakenkti judėjimui „Juodųjų gyvybės svarbios“ arba jį sumenkinti ir sumažinti jo svarbą, naudojimą. Jungtinių Tautų Organizacija pasmerkė tai, kad komisija griebėsi istorinių, statistinių ir mokslinių faktų iškraipymo ir net neatsižvelgė į britų kolonijinę praeitį bei jų vaidmenį transatlantinėje prekyboje vergais. Jungtinių Tautų Organizacijos žmogaus teisių ekspertai paragino šalies institucijas oficialiai pripažinti praeities pažeidimus ir nusikaltimus, padarytus prieš juodaodžius bei kitus nebaltaodžius asmenis ir laikytis griežtos ir ryžtingos pozicijos prieš diskriminaciją visais pagrindais bei rasizmą Jungtinėje Karalystėje.

Jungtinėse Amerikos Valstijose prisiekusiųjų teismas antradienį priėmė sprendimą, kuriuo buvęs Mineapolio policijos pareigūnas Derek Chauvin pripažintas kaltu dėl 46 metų neginkluoto afroamerikiečio George Floyd nužudymo 2020 m. gegužės 25 d. Mineapolyje. Už šį nusikaltimą baudžiamasis įstatymas numato laisvės atėmimo iki keturiasdešimties metų bausmę. Jungtinių Tautų organizacija paragino Jungtinių Amerikos Valstijų vyriausybę ir valdžios institucijas imtis ryžtingesnių veiksmų siekiant spręsti struktūrinio rasizmo ir nelygybės problemą šalyje, kurią atspindi šis ir kiti policininkų smurto atvejai, įskaitant 12 metų afroamerikiečio berniuko nužudymą 2014 m. lapkričio 22 d. Klivlande, 22 metų afroamerikiečio nužudymą policininkui iššovus septynis šūvius 2018 m. kovo 18 d. Sakramente, 26 metų afroamerikietės medicinos darbuotojos nužudymą policininkui iššovus aštuonis šūvius 2020 m. kovo 13 d. Luisvilyje ir kitus panašius perteklinės jėgos panaudojimo atvejus.

Čade nuo sunkių sužalojimų, patirtų kovose su sukilėliais šalies šiaurėje, mirė Čado prezidentas Idriss Déby Itno, šių metų šalies prezidento rinkimuose perrinktas šeštai kadencijai be pertraukos. Po prezidento mirties Čade valdžią perėmusi Pereinamojo laikotarpio karinė taryba priešaky su jos vadovu Mahamat Idriss Déby Itno – Idriss Déby Itno sūnumi – neprisideda prie šalies stabilumo ir neabejotinai kenkia tikėjimui, kad šalis bus valdoma pagal žmogaus teisių ir teisinės valstybės principus. Padėtį dar labiau sunkina vis dažnėjantys sukilėlių grupuotės iš Libijos išpuoliai prieš Čado karines pajėgas, kurių metu žūsta dešimtys žmonių.

Agata Palinska

Tarptautinė politika

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *