Užsienio naujienų apžvalga | Gruodis | 12 12 – 12 19

Kiekvieną savaitę „Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą kartu!

Ukraina

Rusijos pajėgos nuolat taikosi į Ukrainos civilius gyventojus ir civilinę infrastruktūrą, įskaitant 2022 m. gruodžio 16 d. įvykdytą ataką, kai nuo raketų smūgių nukentėjo mažiausiai septyni miestai, stipriausiai smogta Kyjivui. Remiantis Kyjivo miesto karinės administracijos informacija, tądien Ukrainos sostinė atlaikė vieną didžiausių Rusijos pajėgų raketų atakų nuo pat karo pradžios.

JT duomenimis, šiuo metu humanitarinės pagalbos reikia daugiau nei 18 mln. žmonių. Ukrainoje tebesitęsiant didelio masto Rusijos atakoms dabartinių elektros energijos tiekimo pajėgumų nepakanka, kad gyventojams būtų tiekiama elektra, šiluma ir geriamasis vanduo.

Reaguodama į tikslinių Rusijos raketų ir bepiločių orlaivių antpuolius, nukreiptus prieš civilius gyventojus ir civilinę infrastruktūrą, ES Taryba priėmė 9-ąjį sankcijų Rusijai rinkinį

Iranas

Irane jau tris mėnesius tęsiasi protestai, prasidėję po Mahsos Amini, kurdų mažumai priklausiusios 22 m. iranietės, nužudymo. Protestai, kurių metu buvo reikalaujama atsakomybės už M. Amini mirtį ir raginama nutraukti smurtą prieš moteris ir moterų diskriminaciją Irane, visų pirma jas verčiant dėvėti hidžabą, netrukus paskatino viso Irano reformų judėjimą.

Irano saugumo ir policijos pajėgų atsakas į protestus yra smurtinis ir beatodairiškas, dėl to buvo nužudyta daugiau kaip 500 žmonių, buvo suimta daugiau kaip 18 tūkst. protestuotojų, dviems protestų dalyviams įvykdytos viešos egzekucijos.

Jungtinės Tautos, atsižvelgusios į žiaurų Irano režimo susidorojimą su protestuotojais, 2022 m. gruodžio 14 d. nubalsavo už Irano pašalinimą iš JT Moterų padėties komisijos.

Jemenas

Remiantis UNICEF duomenimis, nuo karinių kovų pradžios 2015 metais Jemene žuvo ar buvo suluošinti daugiau nei 11 tūkst. vaikų. Šiandien humanitarinės pagalbos tam, kad išgyventų, Jemene reikia apie 12,9 mln. vaikų. Anot UNICEF, 2,2 mln. vaikų kenčia nuo ūmaus mitybos nepakankamumo, o beveik 540 000 vaikų iki penkerių metų mityba yra visiškai nepakankama, Taip pat sukrečia, kad apie 10 mln. vaikų neturi galimybės naudotis būtinomis sveikatos priežiūros paslaugomis.

Jungtinės Amerikos Valstijos

JAV prezidentas Joe Bidenas pasirašė Kongreso priimtą tos pačios lyties asmenų santuokas saugantį įstatymą. Šiuo įstatymu valstijoms draudžiama atsisakyti pripažinti negaliojančiomis kitose valstijose sudarytas santuokas dėl santuokoje gyvenančių asmenų lyties, rasės ar etninės kilmės.

Peru

Peru tęsiantis smurtiniams protestams prieš buvusio prezidento P. Castillo nušalinimą ir sulaikymą, 2022 m. gruodžio 14 d. visoje šalyje paskelbta nepaprastoji padėtis. Po bandymo paleisti parlamentą ir valdyti dekretu suimto P. Castillo šalininkai reikalauja jį paleisti ir surengti naujus rinkimus. Griežtas policijos ir kariuomenės įsikišimas buvo susirėmimų su protestuotojais priežastis ir šių susirėmimų metu žuvo mažiausiai 25 žmonės, o keli šimtai buvo sužeisti.

Agata Palinska

Tarptautinė politika

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *