Naujienos / Новости / Aktualności (2021/05)

Lietuvių kalba

Remiantis naujausiais Jungtinių Tautų Vaikų fondo (UNICEF) apskaičiavimais, vaikų perkėlimas Centrinės Afrikos Respublikoje (CAR) šiuo metu pasiekė aukščiausią lygį nuo 2014 m., o tai rodo vis didesnį jiems kylantį pavojų. Maždaug 168 000 vaikų buvo priversti palikti savo namus po visuotinio smurto ir nesaugumo praėjusių metų gruodžio visuotinių rinkimų metu ir jiems pasibaigus. Maždaug 70 000 tokių vaikų neturėjo galimybės sugrįžti. Tai reiškia, kad iš viso yra 370 000 šalies viduje perkeltų vaikų. Perkeltiems vaikams gresia fizinis smurtas, verbavimas į ginkluotąsias pajėgas ir grupuotes, didėjantys nepakankamos mitybos mastai ir ribotos galimybės naudotis būtiniausiomis paslaugomis.Vaikų verbavimas į ginkluotąsias pajėgas ir grupuotes bei jų išnaudojimas tebėra dažniausiai pasitaikantis sunkus vaiko teisių pažeidimas CAR, apimantis 584 iš 792 patvirtintų 2020 m. užregistruotų sunkių pažeidimų atvejų. 2020 m. birželio mėn. Centrinės Afrikos Respublikos vyriausybė priėmė nacionalinį vaikų apsaugos kodeksą, kuriuo ginkluotoms grupuotėms ir pajėgoms pirmą kartą aiškiai uždrausta verbuoti ir išnaudoti vaikus ir aiškiai teigiama, kad anksčiau su ginkluotomis grupėmis susiję vaikai neturi būti prilyginti suaugusiesiems. Nepaisant to, UNICEF gavo nepatikrintų pranešimų, rodančių, kad pirmuosius keturis 2021 m. mėnesius vaikai ir toliau buvo verbuojami ir išnaudojami.

Jungtinėje Karalystėje jau kurį laiką vyksta aršios diskusijos dėl naujojo Jungtinės Karalystės policijos įstatymo projekto, kuriuo numatyti protestų apribojimai yra neproporcingi: jie suteikia pareigūnams ir vidaus reikalų sekretoriui subjektyvių galių ir pažeidžia tarptautinių žmogaus teisių nuostatas.Trečiadienį teikdami įrodymus jungtiniam žmogaus teisių komitetui, teisininkai teigė, kad jei policijos, nusikaltimų, nuosprendžių priėmimo ir teismų įstatymo projektas būtų priimtas toks, koks yra, tai turėtų neigiamą poveikį įgyvendinant teisę protestuoti. Pasipriešinimas policijos įstatymo projektui, kuris susilaukė kruopštesnių svarstymų po to, kai pareigūnai išvaikė gedėtojus iš Sarah Everard budynių, sukėlė visuomenės protestus visoje Anglijoje ir Velse. Anksčiau šį mėnesį demonstrantai buvo susibūrę Londono centre ir dešimtyse kitų miestų. Bristolyje kelias savaites vyko mitingai su policijos ir perdėtu agresyvumu pareigūnus kaltinančių demonstracijos dalyvių susirėmimais, tapę protesto akcijų dėmesio centru. Be to, „Black Protest“ teisinės paramos direktorė Zehrah Hasan išreiškė susirūpinimą, kad minėtas įstatymas gali turėti diskriminacinį poveikį: „Mes susirūpinę, kad vykstantys protestai dėl policijos smurto ir žiaurumo, nukreipto prieš juodaodžius, yra būtent tokio tipo protestai, kokius valstybė gali norėti užgniaužti“.

Ugandos politinės opozicijos partijos lyderis Robert Kyagulanyi Ssentamu, taip pat žinomas Bobi Wine pseudonimu, kreipėsi į Tarptautinį baudžiamąjį teismą ir apkaltino šalies prezidento sūnų Specialiųjų karinių pajėgų vadą Muhoozi Kainerugaba bei kelis kitus aukštas pareigas einančius pareigūnus daugybiniais žmogaus teisių pažeidimais. Nuo 2020 m. rudens, belaukiant rinkimų, valdžios institucijos intensyviau vykdė represijas prieš politinę opoziciją, o saugumo tarnybų darbuotojai sulaikė pagrindinius opozicijos kandidatus, taip sutrukdydami jiems vykdyti savo kampanijas. Perteklinis teisėsaugos bei saugumo tarnybų jėgos naudojimas labai pakenkė rinkimų procesui. Per pastaruosius metus Ugandos valdžios institucijos vis dažniau rengė išpuolius prieš opozicijos politikus, jų rėmėjus ir protestuotojus. 2020 m. lapkričio mėnesį, kai saugumo pajėgos nuslopino protestuotojus, reikalavusius paleisti tuomet sulaikytą kandidatą į prezidentus Bobi Wine, bent keliose apygardose visoje šalyje žuvo mažiausiai 50 protestuotojų, yra dingusių be žinios, per 600 aktyvistų buvo sulaikyta.

Etiopijoje plečiantis karo veiksmams ribojamos bet kokios galimybės teikti humanitarinę pagalbą Tigrėjaus regione ir likusioje Etiopijos dalyje, įskaitant per kovas sužeistų asmenų slaugymą ir galimybę pasirūpinti tais, kurie patiria bado grėsmę. Jungtinių Tautų duomenimis, mažiausiai 5,2 mln. iš 5,7 mln. Tigrėjaus regione gyvenančių žmonių kenčia nuo didelio maisto stygiaus. Anot Jungtinių Amerikos Valstijų pareigūnų, 1,25 mln. žmonių gyvena vietovėse, į kurias humanitarinės pagalbos darbuotojų patekimas šiuo metu yra griežtai ribojamas. Ginkluoti kariškiai iš Eritrėjos, kurie seną Etiopijos kariškių aprangą naudoja kaip maskuotę, tyčia trukdo humanitarinei pagalbai patekti į Tigrėjų ir naudoja ligonines, paversdami jas išpuolių taikiniais. Vykstant negailestingoms kovoms abiejose pusėse žuvo ir buvo sužaloti tūkstančiai, tad kyla tarptautinio masto susirūpinimas dėl galimybės kilti naujiems konfliktams Etiopijoje, kurie galėtų potencialiai destabilizuoti visą likusį Afrikos Kyšulio regioną. 

Jungtinių Tautų Vyriausiojo žmogaus teisių komisaro biuras pareiškė gilų susirūpinimą dėl kilusio incidento Kolumbijos vakaruose esančiame Kalio mieste, kur, pasak pranešimo, policijai panaudojus perteklinę jėgą žuvo bei buvo sužeista daugybė taikių protestuotojų. Dėl Kolumbijos teisėsaugos institucijų brutalumo gyvybės neteko mažiausiai 18 žmonių, taikiai protestavusių prieš vyriausybės mokesčių reformos planus. Po šių incidentų įsiplieskė naujos demonstracijos ir protestai prieš Kolumbijoje egzistuojantį politinį susiskaldymą ir prieš tebevykdomą susidorojimą su protestuotojais bei žmogaus teisių gynėjais. Protestuotojai taip pat reikalauja iš atsakingų valdžios institucijų politinės valios užtikrinti gyventojų teises į tinkamą socialinę apsaugą ir policijos reformos įgyvendinimą. Vyriausiasis žmogaus teisių komisaro biuras pažymėjo, kad perteklinis jėgos naudojimas prieš minią pažeidė proporcingumo principą bei paragino Kolumbiją užtikrinti, kad atvejai, kai teisėsaugos institucijos naudoja jėgą, visuomet atitiktų teisėtumo ir būtinumo principus ir būtų kraštutinė priemonė. 

Afganistane 2021 m. gegužės 8 d. sprogus automobilyje priešais „Sayed Al-Shuhada“ mokyklos pastatą padėtai bombai, žuvo mažiausiai 85 žmonės, daugiausia moksleivės, o mažiausiai 150 žmonių buvo sužeista. Brutalios moksleivių žudynės šalies sostinėje parodo, kad civiliams gyventojams, ypač mergaitėms bei hazarų etninei mažumai, Talibanas ir nuo jo atskilusios grupės ir toliau kelia teroristinę grėsmę. Regioną dar labiau destabilizavo 2021 m. gegužės 9 d. incidentas Zabulo provincijoje, kai autobusui užvažiavus ant pakelės bombos žuvo dar 11 žmonių ir šimtai žmonių buvo sužeista. Tarptautinė bendruomenė pasmerkė prieš Afganistano gyventojus įvykdytus išpuolius ir paragino šalies vyriausybę imtis skubių bei veiksmingų priemonių, siekiant be jokių išimčių kovoti su saugumo grėsme, kurią kelia visos Afganistane ir jo regione veikiančios karinės grupuotės. 

Gazos Ruože ir gretimose teritorijose per pastarąsias keletą savaičių paaštrėjo kariniai incidentai. Naujausias konfliktas įsiplieskė po to, kai Izraelio gynybos pajėgos atidengė ugnį į palestiniečius, protestavusius prieš Izraelio valdžios planus iškeldinti kelias palestiniečių šeimas iš namų Sheikh Jarrah rajone Rytų Jeruzalėje. Izraelio valdžia kaltinama tuo, kad nuolat plečia savo gyvenvietes, kurios pagal tarptautinę teisę yra neteisėtos ir sudaro kliūtis taikai, visų pirma šiuo aiškiai nestabiliu laikotarpiu. Ginkluoto konflikto Gazos ruože, kuris prasidėjo 2021 m. balandžio 10 d., metu žuvo mažiausiai 188 žmonės, įskaitant 55 vaikus ir 33 moteris, o 1230 buvo sužeista. Jungtinių Tautų Organizacija griežtai pasmerkė abiejų pusių vykdomas žmonių žudynes atakų iš oro metu, taip pat išpuolius, per kuriuos sunaikinama civilinė infrastruktūra, bei dar kartą primygtinai paragino visas konflikto šalis užtikrinti civilių gyventojų apsaugą ir laikytis tarptautinės humanitarinės teisės ir tarptautinės žmogaus teisių teisės. 

Mianmaro karinių pajėgų „Tatmadaw“ 2021 m. vasario 3 d. paskirta Sąjungos rinkimų komisija, kuri anot daugybės tarptautinių veikėjų yra neteisėta, yra raginama patvirtinti „Tatmadaw“ kaltinimus nušalintai Nacionalinės demokratijos lygos partijos lyderei Aung San Suu Kyi ir visiems kitiems neteisėtai dėl netikrų rinkimų, suklastotų rinkimų rezultatų arba kitų nepagrįstų kaltinimų, kurie neturi jokio pagrindo, sulaikytiems asmenims. Karinės pajėgos „Tatmadaw“ atsisakė pripažinti 2020 m. lapkričio 8 d. Mianmare surengtų rinkimų rezultatus, kuriuos laimėjo Nacionalinės demokratijos lygos partija, bei nurodė, kad rinkimai buvo klastojami dideliu mastu, tačiau nepateikė jokių įrodymų. Politinių kalinių asociacijos apskaičiavimais, nuo perversmo pradžios vykstant karinėms represijoms Mianmare žuvo jau daugiau kaip 800 protesto dalyvių. 

Tarptautinės žmogaus teisių gynimo organizacijos „Amnesty International“ atstovai yra susirūpinę dėl to, kad Jungtinių Amerikos Valstijų eksportuojamos karinės technologijos naudojamos konflikto Kolumbijoje metu. Atsižvelgiant į tai, kad ginklų sistemų platinimas didelės politinės įtampos situacijose gali neproporcingai paveikti civilius gyventojus, minėta žmogaus teisių gynimo organizacija paragino Jungtines Amerikos Valstijas skubiai nustatyti Kolumbijai ginklų embargą. Nuo 2021 m. balandžio 28 d. per demonstracijas Kolumbijoje gyvybės neteko mažiausiai 47 žmonės, daugiau kaip 1870 žmonių nukentėjo nuo beatodairiško teisėsaugos institucijų smurto, buvo suimta daugiau kaip 960 žmonių, daugybė demonstracijų dalyvių dingo be žinios. 

Rusų kalba

Согласно последним оценкам Детского фонда Организации Объединенных Наций (ЮНИСЕФ), перемещение детей в Центральноафриканой Республике (ЦАР) в настоящее время достигло самого высокого уровня с 2014 года, что указывает на всё возрастающую для них опасность. Около 168 000 детей были вынуждены покинуть свои дома из-за всеобщего насилия и отсутствия безопасной среды, возникших во время и после выборов в декабре прошлого года.  Примерно 70 000 из таких детей не имели возможности вернуться. Это означает, что в стране 370 000 детей были перемещены. Перемещенным детям высока угроза подвергнутся физическому насилию, вербовке в вооруженные силы и группировки, они страдают от растущего недостатка пищи и ограниченного доступа к основным услугам. Вербовка детей в вооруженные силы и группировки и их эксплуатация всё ещё является самым частым серьезным нарушением прав детей в ЦАР. В 2020 году, они составляли 584 из 792 зарегистрированных случаев серьезных нарушений прав детей. В июне 2020 года, правительство Центральноафриканской Республики приняло национальный кодекс защиты детей, который впервые запрещает вооруженным  силам и группировкам вербовать и эксплуатировать детей и четко заявляет, что детей, ранее связанных с вооруженными группами, не следует приравнивать к взрослым. Тем не менее, в ЮНИСЕФ поступила непроверенная информация свидетельствующая о том, что в течении первых четырех месяцев 2021 года, детей продолжали вербовать и эксплуатировать.

В Великобритании уже в течении некоторого времени ведутся горячие дискуссии по-поводу нового законопроекта полиции, которым предусматриваются непропорциональные ограничения протестов: они наделяют офицеров и министра внутренних дел субъективными полномочиями и нарушают международное право в области прав человека. В среду, представляя доказательства объединенному комитету по правам человека юристы заявили, что, если законопроект о полиции, преступлениях, приговорах и судах будет принят в его нынешнем виде, это окажет отрицательное влияние на осуществление права протестовать. Сопротивление принятию законопроекта о полиции, которому оказали более пристальное внимание после того, как офицеры разогнали траурное собрание по Саре Эверард, выразилось общественными протестами во всей Англии и Уэльсе. Ранее в этом месяце демонстранты собирались в центре Лондона и десятках других городов. В течение нескольких недель в Бристоле проходили митинги, в ходе которых столкнулись полиция и демонстранты, обвиняющие офицеров в чрезмерной агрессии, что стало центром внимания протестов. Кроме того, директор организации „Black Protest“, предоставляющей юридическую помощь, Зехра Хасан выразила обеспокоенность тем, что закон может иметь дискриминационные последствия: “Мы обеспокоены тем, что продолжающиеся протесты против насилия и жестокости полиции по отношению к чернокожим – это именно тот тип протеста, который государство захочет подавить“.

Лидер оппозиционной партии Уганды Роберт Киагуланьи Ссентаму, также известный под псевдонимом Боби Вайн, обратился в Международный уголовный суд и обвинил главнокомандующего специальных войск, сына президента страны, Мухози Кайнеругаба и нескольких других высокопоставленных должностных лиц в многочисленных нарушениях прав человека. С осени 2020 года, в преддверии выборов, институции усилили репрессии против политической оппозиции, а силы безопасности задерживали ключевых кандидатов оппозиции, что не позволило им проводить свои собственные кампании. Чрезмерное применение силы правоохранительными органами и службами безопасности нанесло серьезный ущерб избирательному процессу. В последнии годы, власти Уганды все чаще устраивают нападения на политиков оппозиции, их сторонников и протестующих. В ноябре 2020 года, когда силы безопасности подавили протестующих, которые требовали освобождения арестованного кандидата в президенты Боби Вайна, в нескольких округах по всей стране погибло по меньшей мере 50 протестующих, есть пропавшие без вести, а более 600 активистов были задержаны.

Распространение боевых действий в Эфиопии ограничивает доставку гуманитарной помощи, включая уход за ранеными во время боевых действий и возможность оказания помощи тем, кто рискует умереть от голода, в районе Тыграй и других частях Эфиопии. По данным ООН, по меньшей мере 5,2 миллиона людей из 5,7 миллионов, живущих в районе Тыграй, страдают от острой нехватки продовольствия. По данным должностных лиц США, 1,25 миллиона людей живут в районах, куда доступ гуманитарным работниками в настоящее время строго ограничен. Вооруженные солдаты из Эритреи, которые используют старую эфиопскую военную одежду в качестве маскировки, намеренно препятствуют доступу гуманитарному помощи в Тыграй и используют больницы, превращая их в цель нападений. В результате безжалостных боев, с обеих сторон погибли и были ранены тысячи людей, что вызывает обеспокоенность международного сообщества возможностью возникновения новых конфликтов в Эфиопии, которые потенциально могут дестабилизировать остальную часть Африканского Рога.

Управление Верховного комиссара ООН по правам человека выразило глубокую озабоченность по поводу инцидента на западе Колумбии, в городе Кали, где, согласно отчету, в результате применения полицией чрезмерной силы были убиты и ранены многие мирные демонстранты. Из за жестокости колумбийских правоохранительных органов погибло по меньшей мере 18 человек, которые мирно протестовали против планов правительства по налоговой реформе. За данными инцидентами последовали новые демонстрации и протесты против продолжающихся политических разногласий в Колумбии, подавления протестующих и защитников прав человека. Протестующие также требуют у ответственных властей гарантировать населению право на адекватное социальное обеспечение и проведение реформ в полиции. Управление Верховного комиссара по правам человека отметило, что чрезмерное применение силы против толпы нарушает принцип соразмерности, и призвало Колумбию позаботиться, чтобы ситуации, когда правоохранительные органы применяют силу всегда соответствовали принципам законности и необходимости, а также являлись крайней мерой.

8 мая 2021 года в Афганистане, в результате взрыва заминированного автомобиля перед зданием школы „Саид-аль-Шухада“, погибло не менее 85 человек, в основном школьницы, и было ранено не менее 150 человек. Жестокое убийство школьников в столице страны показывают, что Талибан и его группы по-прежнему представляют террористическую угрозу для гражданского населения, особенно девочек и этнического меньшинства хазарейцев. Стабильность в регионе ещё больше пошатнул 9 мая, 2021 года в провинции Забул произошедший инцидент, в результате которого погибло ещё 11 человек и сотни получили ранения, после того, как автобус подорвался на придорожной мине. Международное сообщество осудило нападения на афганский народ и призвало правительство страны принять немедленные и эффективные меры для борьбы с угрозой безопасности, которую представляют все военные группировки, действующие в Афганистане и регионе.

За последние несколько недель в секторе Газа и прилегающих районах участились военные инциденты. Последний конфликт разразился после того, как силы обороны Израиля открыли огонь по палестинцам, протестующим против планов израильских властей выселить несколько палестинских семей из их домов в районе Шейх Джаррах в Восточном Иерусалиме. Власти Израиля обвиняются в постоянном расширении своих поселений, что является незаконным по международному праву и препятствует поддержанию мира в этот нестабильный период. После того, как 10 апреля, 2021 года начался вооруженный конфликт в секторе Газа, погибло по меньшей мере 188 людей, из них 55 детей и 33 женщины, а 1230 человека получили ранения. Организация Объединенных Наций осудила убийства, произошедшие в результате авиаударов с обеих сторон, включая нападения на гражданскую инфраструктуру, и повторила свой призыв обеспечить защиту гражданского населения и соблюдать нормы международных прав человека и международного гуманитарного права.

Союзная избирательная комиссия, 3 февраля 2021 года назначенная вооруженными силами Мьянмы „Татмадау“,  которую многие международные деятели считают незаконной, призывается поддержать обвинения выдвинутые „Татмадау“ в отношении свергнутого лидера Национальной демократической лиги Аун Сан Су Чжи и других задержанных лиц, за фальсификацию выборов, их результатов и других необоснованных обвинений. Вооруженные силы „Татмадау“ отказались признать результаты выборов в Мьянме, состоявшиеся 8 ноября, 2020 года, на которых победил Национальная лига за демократию и заявили, что выборы были сфальсифицированы, но не предоставили никаких доказательств. По оценкам ассоциации политзаключенных, с начала переворота в результате военных репрессий в Мьянме погибло более 800 протестующих.

Представители международной правозащитной организации „Amnesty International“ обеспокоены тем, что экспортируемая США военная техника используется во время конфликта в Колумбии.  Учитывая то, что распространение систем вооружений в условиях высокой политической напряженности может непропорционально сказаться на гражданском населении, правозащитная организация призвала Соединенные Штаты ввести эмбарго на поставки оружия Колумбии в срочном порядке. С 28 апреля 2021 года, во время демонстраций в Колумбии погибли по меньшей мере 47 человек, более 1870 людей стали жертвами безрассудного насилия со стороны правоохранительных органов, более 960 было арестовано, многие демонстранты пропали без вести.

Lenkų kalba

Według najnowszych szacunków Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF), wysiedlenia dzieci w Republice Środkowoafrykańskiej (RCA) są obecnie na najwyższym poziomie od 2014 roku, co odzwierciedla rosnące zagrożenia, na jakie są narażone. Około 168 000 dzieci zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów w wyniku powszechnej przemocy i braku bezpieczeństwa podczas i po wyborach powszechnych w grudniu ubiegłego roku. Około 70 000 z tych dzieci nie udało się powrócić. Tym samym całkowita liczba dzieci przesiedlonych wewnętrznie wynosi 370 000. Wysiedlone dzieci są narażone na przemoc fizyczną, rekrutację do sił i grup zbrojnych, rosnący poziom niedożywienia i ograniczony dostęp do podstawowych usług. Rekrutacja i wykorzystywanie dzieci przez siły i grupy zbrojne pozostaje najczęstszym poważnym naruszeniem praw dziecka w RCA, obejmującym 584 z 792 potwierdzonych przypadków poważnych naruszeń zarejestrowanych w 2020 roku. W czerwcu 2020 roku rząd Republiki Środkowoafrykańskiej przyjął krajowy kodeks ochrony dzieci, który po raz pierwszy wyraźnie zakazuje rekrutacji i wykorzystywania dzieci przez grupy i siły zbrojne oraz wyraźnie stwierdza, że dzieci, które wcześniej były związane z grupami zbrojnymi, nie powinny być traktowane jak dorośli. Mimo to UNICEF otrzymał niezweryfikowane raporty wskazujące na to, że w pierwszych czterech miesiącach 2021 roku dzieci nadal były rekrutowane i wykorzystywane.

W Wielkiej Brytanii nowy projekt ustawy o policji już od dłuższego czasu jest przedmiotem zażartej debaty, przy czym ograniczenia dotyczące protestów są nieproporcjonalne, dają funkcjonariuszom i ministrowi spraw wewnętrznych subiektywne uprawnienia i naruszają międzynarodowe prawo dotyczące praw człowieka. W zeznaniach złożonych w środę przed Wspólną Komisją Praw Człowieka prawnicy argumentowali, że jeśli projekt ustawy o policji, przestępczości, wyrokach i sądach zostanie przyjęty w obecnym kształcie, będzie miał negatywny wpływ na korzystanie z prawa do protestu. Sprzeciw wobec ustawy o policji, która stała się przedmiotem większej uwagi po tym, jak funkcjonariusze rozpędzili żałobników na stypie Sary Everard, wywołał publiczne protesty w całej Anglii i Walii. Na początku tego miesiąca demonstranci zebrali się w centrum Londynu i kilkudziesięciu innych miastach. W Bristolu przez kilka tygodni odbywały się wiece, przy czym w centrum protestów znalazły się starcia między policją a demonstrantami oskarżającymi funkcjonariuszy o nadmierną agresywność. Zehrah Hasan, dyrektor wsparcia prawnego w Black Protest, również wyraziła obawę, że ustawa może mieć efekt dyskryminacyjny: „Obawiamy się, że trwające protesty dotyczące przemocy i brutalności policji wobec czarnych ludzi są dokładnie tym rodzajem protestów, które państwo może chcieć stłumić“.

W Ugandzie Robert Kyagulanyi Ssentamu, lider ugandyjskiej partii opozycyjnej, znany również jako Bobi Wine, wnosi skargę do Międzynarodowego Trybunału Karnego przeciwko synowi prezydenta, Muhoozi Kainerugaba, dowódcy sił specjalnych kraju, jak również przeciwko kilku innym wysoko postawionym urzędnikom o wielokrotne łamanie praw człowieka. Od jesieni 2020 roku, w okresie poprzedzającym wybory, władze nasiliły represje wobec opozycji politycznej, a agenci bezpieczeństwa zatrzymali głównych kandydatów opozycji, uniemożliwiając im prowadzenie kampanii. Nadmierne użycie siły przez organy ścigania i służby bezpieczeństwa poważnie zaszkodziło procesowi wyborczemu. W ciągu ostatniego roku ugandyjskie władze coraz częściej celowały w polityków opozycji, ich zwolenników i protestujących. W listopadzie 2020 roku, kiedy siły bezpieczeństwa rozprawiły się z protestującymi domagającymi się uwolnienia zatrzymanego wówczas kandydata na prezydenta Bobi Wine, w co najmniej kilku okręgach wyborczych w całym kraju zginęło co najmniej 50 protestujących, jest wielu zaginionych i zatrzymano ponad 600 aktywistów.

W Etiopii eskalacja działań wojennych ogranicza wszelki dostęp pomocy humanitarnej w regionie Tigray i w pozostałej części Etiopii, w tym do opieki nad rannymi w wyniku walk i nad osobami zagrożonymi głodem. Według ONZ, co najmniej 5,2 mln. z 5,7 mln mieszkańców Etiopii zostało wysiedlonych. W regionie Tigray ponad 5,5 mln. ludzi cierpi z powodu poważnego braku bezpieczeństwa żywnościowego. Według urzędników Stanów Zjednoczonych, 1,25 mln. ludzi żyje na obszarach, gdzie dostęp organizacji humanitarnych jest obecnie poważnie ograniczony. Uzbrojeni erytrejscy żołnierze, którzy używają starych etiopskich mundurów wojskowych jako kamuflażu, celowo utrudniają dostęp pomocy humanitarnej do Tigray i wykorzystują szpitale jako cele ataków. Nieustające walki po obu stronach pozostawiły tysiące zabitych i rannych, budząc międzynarodowe obawy o możliwość nowych konfliktów w Etiopii, które mogłyby potencjalnie zdestabilizować resztę Rogu Afryki. 

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka wyraża swoje głębokie zaniepokojenie incydentem w zachodnio-kolumbijskim mieście Cali, gdzie według raportu nadmierne użycie siły przez policję doprowadziło do śmierci i obrażeń szeregu pokojowych demonstrantów. W wyniku brutalności kolumbijskich organów ścigania zginęło co najmniej 18 osób pokojowo protestujących przeciwko rządowym planom reformy podatkowej. Po tych incydentach nastąpiły nowe demonstracje i protesty przeciwko podziałom politycznym w Kolumbii i trwającemu rozprawianiu się z protestującymi i obrońcami praw człowieka. Protestujący domagają się również woli politycznej odpowiedzialnych władz do zagwarantowania praw ludności do odpowiedniej ochrony socjalnej i przeprowadzenia reformy policji. Biuro Wysokiego Komisarza ds. Praw Człowieka zauważyło, że nadmierne użycie siły wobec tłumu naruszyło zasadę proporcjonalności i wezwało Kolumbię do zapewnienia, aby użycie siły przez organy ścigania było zawsze zgodne z zasadami legalności i konieczności i stanowiłoby środek ostateczny. 

W Afganistanie 8 maja 2021 r. przed budynkiem szkoły „Sayed Al-Shuhada“ wybuchła bomba samochodowa, zabijając co najmniej 85 osób, głównie uczennic, i raniąc co najmniej 150 innych osób. Brutalna masakra uczennic w stolicy kraju pokazuje, że talibowie i grupy odłamowe nadal stanowią zagrożenie terrorystyczne dla ludności cywilnej, w szczególności dla dziewcząt i mniejszości etnicznej Hazara. Region ten został jeszcze bardziej zdestabilizowany przez incydent z 9 maja 2021 roku w prowincji Zabul, kiedy to przydrożna bomba w autobusie zabiła kolejnych 11 osób i raniła setki innych. Społeczność międzynarodowa potępiła ataki przeciwko narodowi afgańskiemu i wezwała rząd do podjęcia pilnych i skutecznych środków w celu przeciwdziałania zagrożeniu bezpieczeństwa, jakie stanowią wszystkie bez wyjątku grupy bojowników działające w Afganistanie i jego regionie. 

W Strefie Gazy i przyległych obszarach w ciągu ostatnich kilku tygodni doszło do eskalacji incydentów zbrojnych. Najnowszy konflikt wybuchł po tym, jak Siły Obronne Izraela otworzyły ogień do Palestyńczyków protestujących przeciwko planom rządu izraelskiego dotyczącym eksmisji kilku rodzin palestyńskich z ich domów w dzielnicy Sheikh Jarrah we Wschodniej Jerozolimie. Władze izraelskie są oskarżane o ciągłą rozbudowę swoich osiedli, które są nielegalne w świetle prawa międzynarodowego i stanowią przeszkodę dla pokoju, szczególnie w tym wyraźnie niestabilnym okresie. W wyniku konfliktu zbrojnego w Strefie Gazy, który rozpoczął się 10 kwietnia 2021 roku, zginęło co najmniej 188 osób, w tym 55 dzieci i 33 kobiety, a 1 230 zostało rannych. Organizacja Narodów Zjednoczonych zdecydowanie potępiła zabijanie ludzi przez obie strony w atakach lotniczych, jak również ataki niszczące infrastrukturę cywilną, i po raz kolejny wezwała wszystkie strony konfliktu do zapewnienia ochrony ludności cywilnej oraz do przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego i międzynarodowego prawa praw człowieka. 

W Mjanmie Związkowa Komisja Wyborcza powołana przez „Tatmadaw“ 3 lutego 2021 r., która według wielu międzynarodowych podmiotów jest nielegalna, jest wzywana do podtrzymania zarzutów „Tatmadaw“ przeciwko obalonej przywódczyni Narodowej Ligi na rzecz Demokracji Aung San Suu Kyi oraz wszystkim innym osobom bezprawnie zatrzymanym na podstawie sfałszowanych wyborów, sfałszowanych wyników wyborów lub innych bezpodstawnych zarzutów, które nie mają żadnego oparcia w faktach. Siły zbrojne „Tatmadaw“ odmówiły uznania wyników wyborów przeprowadzonych w Mjanmie 8 listopada 2020 roku, które wygrała partia Narodowa Liga na rzecz Demokracji, i twierdziły, że wybory zostały sfałszowane na dużą skalę, ale nie przedstawiły żadnych dowodów. Związek Więźniów Politycznych szacuje, że od czasu zamachu stanu w Mjanmie w wyniku rozprawy wojskowej zginęło ponad 800 protestujących. 

Przedstawiciele międzynarodowej organizacji obrony praw człowieka „Amnesty International“ są zaniepokojeni wykorzystaniem technologii wojskowej eksportowanej przez Stany Zjednoczone Ameryki podczas konfliktu w Kolumbii. Biorąc pod uwagę, że rozprzestrzenianie systemów broni w sytuacjach wysokiego napięcia politycznego może nieproporcjonalnie wpłynąć na ludność cywilną, organizacja praw człowieka wezwała Stany Zjednoczone do pilnego nałożenia embarga na broń dla Kolumbii. Od 28 kwietnia 2021 r. demonstracje w Kolumbii spowodowały co najmniej 47 ofiar śmiertelnych, ponad 1 870 ofiar masowej przemocy ze strony organów ścigania, ponad 960 aresztowań i liczne zaginięcia. 

Agata Palinska

Tarptautinė politika

Dominyka Ginelevičiūtė

Tarptautinė politika

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *