Lietuvių kalba
Izraelio ir palestiniečių kovotojų grupuotės „Hamas“ paliaubos Gazos ruože nutraukė 11 dienas trukusį konfliktą. Gazoje ir Izraelyje gyvenantys vaikai „BBC“ žurnalistams savo gyvenimą ginkluoto konflikto metu apibūdino kaip gyvenimą kasdien patiriant didžiulį nesaugumo jausmą, socialinę atskirtį ir baimę, kuri yra ilgalaikė ir kurios negalima sumažinti. Vaikai išreiškė apgailestavimą, kad dėl Izraelio ir Palestinos konflikto neteko švietimo, galimybės gyventi saugioje aplinkoje ir netgi apsaugos nuo smurto, o tai gali turėti labai neigiamų padarinių. Tiek Izraelio gynybos pajėgos, tiek ginkluotosios palestiniečių grupuotės yra kaltinamos civilių – įskaitant vaikų – žudynėmis atakų iš oro metu ir pažeidimais, susijusiais su tyčiniu išpuolių nukreipimu į civilinę infrastruktūrą.
Brazilijai susidūrus su galimai trečiąja COVID-19 banga, dešimtys tūkstančių brazilų šeštadienį išėjo į San Paulo, Rio de Žaneiro ir kitų didžiausių šalies miestų gatves reikšdami protestą dėl prezidento Jair Bolsonaro žalingo elgesio bei koordinuotų veiksmų kovojant su pandemija trūkumo. Demonstrantai reikalavo lygiateisės prieigos prie vakcinų visiems gyventojams, o prezidento veiksmus netgi prilygino „genocidui“ ir pareikalavo jo apkaltos. Jair Bolsonaro buvo ne kartą sumenkinęs pandemiją pradiniame jos etape ir sabotavęs pastangas įvesti judėjimo mieste ir šalies viduje ribojimus. Protestai įvyko praėjus savaitei po prezidento Rio de Žaneire surengto mitingo, kuriame jis pasisakė prieš ribojamąsias priemones, o jo šalininkai ragino nuversti Brazilijos Aukščiausiąjį Teismą, kuris suteikė atsakingiems valdininkams galimybę įgyvendinti priemones, užkertančias kelią viruso plitimui.
Kinijoje galiojusi šeimos planavimo politika, leidžianti poroms auginti iki dviejų atžalų, tapo diskriminacijos darbovietėse priežastimi. Diskriminacijos aukomis dažniausiai tapdavo bevaikės ar vieną vaiką auginančios moterys. Šią savaitę Kinija paskelbė, kad nuo šiol visoms susituokusioms poroms bus leista susilaukti trečio vaiko, tačiau vaikų skaičius ir toliau ribojamas. Kinijos vyriausybė taip pat pranešė, jog žadama pagerinti motinystės atostogų sąlygas bei darbuotojų saugą darbe užtikrinančias priemones. Tačiau šie pažadai neišsklaidė visų abejonių. Vienišos motinos ir toliau išskiriamos kaip itin pažeidžiama grupė, nes šiuo metu jų gerovė darbo rinkoje nėra saugoma valstybės.
Jungtinių Amerikos Valstijų prezidento Joe Biden administracija oficialiai nutraukė Donald Trump administracijos vykdytą politiką, dėl kurios maždaug šešiasdešimt aštuoni tūkstančiai prieglobsčio prašytojų buvo priversti laukti Meksikoje iki jiems paskirtų teismo posėdžių, vyksiančių Jungtinėse Amerikos Valstijose. Pilietinių teisių grupės, reaguodamos į prašytojų saugumo neužtikrinimą laukimo metu, Donald Trump administracijos programą įvertino kaip nehumanišką ir neteisėtą. Sustabdžius šios politikos taikymą, į Jungtines Amerikos Valstijas buvo perkelta daugiau kaip vienuolika tūkstančių migrantų. Krašto saugumo sekretoriaus Alejandro Mayorkasas teigimu, minėta politika, dar žinoma kaip „Migrantų apsaugos protokolai“ (angl. Migrant Protection Protocols), deklaruoto tikslo sumažinti prieglobsčio prašytojų srautus tikrai nepasiekė.
Vengrijos parlamentas 2021 m. birželio 15 d. priėmė prieš homoseksualius asmenis nukreiptą įstatymą. Tūkstančiai šalies sostinės gyventojų susirinko prie parlamento rūmų, kuriuose buvo svarstomas įstatymo projektas. Šalies gyventojai buvo išreiškę protestą dėl į įstatymą įtrauktų nuostatų, draudžiančių jaunesniems nei 18 metų asmenims skirtą LGBT+ literatūrą, įskaitant mokyklų mokomąją medžiagą, kurioje propaguojamos homoseksualų teisės arba lyties keitimo galimybė. Vis dėlto prieš homoseksualius asmenis nukreipto įstatymo priėmimas yra didelis žingsnis atgal ir tai atskleidžia, deja, pasibaisėtiną LGBTI+ asmenų padėtį Vengrijoje, kur homofobiškos pažiūros yra gana plačiai paplitusios. Šalis nepripažįsta tos pačios lyties porų santuokų ir draudžia įvaikinimą tos pačios lyties poroms.
Afganistanas atsidūrė kritinėje situacijoje, nes blogėjanti saugumo padėtis, derybų dėl taikos Afganistano viduje aklavietė ir sprendimas iki 2021 m. rugsėjo 11 d. išvesti JAV ir NATO karines pajėgas sukėlė dar intensyvesnių vidaus konfliktų grėsmę. Jungtinių Tautų Organizacija pasmerkė grėsmingai padidėjusį smurtą šalyje, įskaitant 2021 m. birželio 8 d. išpuolį prieš tarptautinę nevyriausybinę organizaciją „HALO Trust“, kurio metu žuvo 10 ir buvo sužeista 16 žmonių. Nepaisant ankstesnės pažangos, humanitariniai veikėjai, daugiausia moterys, ir toliau kasdien susiduria su pasibaisėtinomis grėsmėmis, įskaitant kliūtis teikti pagalbą ir smurtinius išpuolius. Per tokius išpuolius nuo šių metų sausio iki balandžio mėn. 36 pagalbos darbuotojai buvo pagrobti, 27 sužeisti, 11 – nužudyti.
Kambodžos teismas apkaltino keturis aplinkosaugos aktyvistus surengus sąmokslą prieš šalies vyriausybę bei įžeidus karalių. Aktyvistų grupės „Motina gamta“ nariai buvo sulaikyti po to, kai užfiksavo, kaip į Tonle Sap upę nuteka įvairūs teršalai. Šiems keturiems aktyvistams gresia nuo penkerių iki dešimties metų laisvės atėmimo bausmė. Pasak Tarptautinės žmogaus teisių stebėjimo organizacijos „Human Rights Watch“, Kambodžos vyriausybė sustiprino savo kampaniją, kuria siekiama nutildyti taikiai už aplinkos apsaugą pasisakančių aktyvistų veiklą. Praėjusį mėnesį trims kitiems su šia grupe susijusiems kampanijos dalyviams buvo skirta 18-20 mėnesių laisvės atėmimo bausmė už tai, kad jie organizavo demonstraciją prieš sostinėje esančio ežero užpylimą smėliu.
Europos Sąjungos Taryba pirmadienį nustatė sankcijas 8 asmenims, 3 ekonominiams subjektams ir Karo veteranų organizacijai („War Veterans Organization“), susijusiems su 2021 m. vasario 1 d. Mianmare įvykdytu kariniu perversmu ir vėliau karinių bei policijos pajėgų vykdytomis represijomis prieš taikius demonstrantus. Tarp asmenų, kuriems taikomos sankcijos, yra ministrų ir ministrų pavaduotojų, taip pat generalinė prokurorė; visi jie yra atsakingi už kenkimą demokratijai ir teisinei valstybei ir už šiurkščius žmogaus teisių pažeidimus šalyje. Keturi subjektai yra valdomi valstybės arba kontroliuojami Mianmaro ginkluotųjų pajėgų (Tatmadaw) ir jie tiesiogiai ar netiesiogiai prisideda prie kariuomenės pajamų ar veiklos. Ribojamosios priemonės, kurios dabar jau taikomos iš viso 43 asmenims ir 6 subjektams, apima į sąrašą įtrauktų asmenų ir subjektų turto įšaldymą ir jiems nustatytą draudimą naudotis turimomis lėšomis. Be to, į sąrašą įtrauktiems asmenims taikomas draudimas keliauti užkerta galimybę šiems asmenims atvykti į ES teritoriją ar vykti per ją tranzitu.
Jungtinių Tautų Organizacija antradienį išreiškė susirūpinimą dėl nestabilios padėties konflikto nuniokotame Etiopijos Tigrėjaus regione, pažymėdama, kad ten vis dar tęsiasi badas ir gali prasidėti naujas ligų protrūkis. Apie tai pranešta po to, kai pirmadienį po beveik aštuonis mėnesius trukusių įnirtingų susirėmimų, į regiono sostinę įžengė opozicijai lojalios pajėgos. Anksčiau šį mėnesį UNICEF (Jungtinių Tautų Vaikų Fondas) nurodė, kad net 140 000 šalies vaikų kenčia nuo ūmaus mitybos nepakankamumo. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) atstovo teigimu, po konflikto tarp Etiopijos vyriausybės pajėgų ir regioninei valdžiai – Tigrėjaus liaudies išsivadavimo frontui (TPLF) – lojalių grupuočių, vietos gyventojai ir toliau masiškai verčiami palikti savo namus, o ligoninės negali tinkamai vykdyti savo funkcijų.
Egipte prokuratūros agresyvi kampanija, nukreipta prieš socialinėje žiniasklaidoje įtakingas moteris, ryškiai disonuoja su šalies valdžios institucijų negebėjimu ištirti ir patraukti baudžiamojon atsakomybėn vyrus už seksualinį smurtą prieš moteris ir mergaites. Atvejį, kuomet socialiniuose tinkluose išgarsėjusioms egiptietėms Hanin Hossam ir Mawadda al-Adham buvo skirta dviejų metų laisvės atėmimo bausmė dėl visuomenės moralės principų pažeidimo, žmogaus teisių tyrėjai prilygina pasityčiojimui iš moterų, kurios šioje šalyje ir taip nuolatos susiduria su giliai įsišaknijusiomis diskriminacinėmis pažiūromis. Nuo 2020 m. valdžios institucijos, vykdydamos areštų ir baudžiamojo persekiojimo kampaniją, nusitaikė į mažiausiai 10 kitų moterų, turinčių milijonus sekėjų „TikTok“ ir „Instagram“ socialiniuose tinkluose, ir daugelį jų nuteisė didelėmis baudomis bei laisvės atėmimo bausmėmis iki penkerių metų. Egipto valdžios institucijų veiksmai, nukreipti prieš socialinėje žiniasklaidoje įtakingas moteris, ypač priklausančias žemesniems socialiniams ir ekonominiams sluoksniams, išryškina modelį, pagal kurį tokioms moterims taikomi itin griežti ir savavališki saviraiškos laisvės apribojimai, tuo pat metu leidžiant nebaudžiamumą, kai kalbama apie seksualinio smurto nusikaltimus, kuriuos įvykdo vyrai.
Rusų kalba
Прекращение боев между Израилем и палестинскими боевиками ХАМАС в секторе Газа положило конец конфликту, который длился 11 дней. Дети, живущие в секторе Газа и Израиле, рассказали журналистам „Би-би-си“, что их повседневная жизнь во время вооруженного конфликта состояла из ощущения социальной изоляции, чувства крайней небезопасности и страха, который не проходит. Дети сожалели, что в результате израильско-палестинского конфликта они потеряли возможность получать образование, жить в безопасной среде и быть защищенными от насилия, что может иметь отрицательные последствия. И силы обороны Израиля, и палестинские вооруженные группы обвиняются в убийстве мирных жителей, включая детей, во время воздушных атак и в нарушениях связанных с намеренными нападениями на гражданскую инфраструктуру.
Поскольку кажется, что Бразилия столкнулась с третьей волной COVID-19, десятки тысяч бразильцев вышли в субботу на улицы Сан-Паулу, Рио-де-Жанейро и других крупных городов, в знак протеста против поведения президента Жаира Болсонару и отсутствия координированных действий в борьбе с пандемией. Демонстранты требовали равноправного доступа к вакцинам для всего населения, назвали действия президента к “геноцидом” и требовали его импичмента. Жаир Болсонару неоднократно преуменьшал значение пандемии на её ранних стадиях и препятствовал попыткам ввести ограничения на передвижение внутри города и страны. Акции протеста прошли через неделю после митинга президента в Рио-де-Жанейро, на котором он высказался против ограничительных мер, а его сторонники призывали к свержению Верховного суда Бразилии, который предоставил возможность ответственным должностным лицам принять меры по предотвращению распространения вируса.
Политика Китая в области планирования семьи, которая позволяет парам растить не больше двух детей, стала причиной дискриминации в рабочей сфере. Чаще всего дискриминации подвергались бездетные или одного ребенка воспитывающие женщины. Хотя на этой неделе власти Китая объявили, что отныне всем супружеским парам будет разрешено иметь до трёх детей, количество детей остается ограниченным. Правительство Китая также заявило, что обещает улучшить условия декретного отпуска и меры по обеспечению безопасности работников на рабочих местах. Однако эти обещания не развеяли всех сомнений. Одинокие матери всё ещё являются особо уязвимой группой, поскольку их благополучие на рынке труда не защищено государством.
Администрация президента США Джо Байдена официально положила конец политике, проводимой администрацией Дональда Трампа, в связи с которой около шестидесяти восьми тысяч просителей убежища были вынуждены ожидать в Мексике судебных слушаний в Соединенных Штатах. Группы по защите гражданских прав, исходя из того, что заявители были вынуждены существовать в небезопасной среде в период ожидания, назвали программу администрации Дональда Трампа как бесчеловечной и незаконной. После отказа от этой политики более одиннадцати тысяч мигрантов были переселены в Соединенные Штаты. По словам министра внутренней безопасности Алехандро Майоркас, политика, также известная как «Протоколы защиты мигрантов» (англ. Migrant Protection Protocols), определенно не достигла заявленной цели сокращения потока просителей убежища.
15 июня 2021 года Венгерский парламент принял закон направленный против людей гомосексуальной ориентации. Тысячи жителей столицы собрались возле дворца парламента, где рассматривался законопроект. Жители страны протестовали против утверждений закона, запрещающих литературу ЛГБТ+ предназначенную для лиц младше 18 лет, а также запрещающих учебные программы, которые информируют о правах людей гомосексуальной ориентации или возможностях смены пола. Принятие этого закона – это большой шаг назад и, к сожалению, показывает ужасающее положение ЛГБТИ+ людей в Венгрии, где гомофобные взгляды широко распространены. В стране не признаются однополые браки и запрещается усыновление детей однополыми парами.
Афганистан оказался в критической ситуации из-за ухудшения ситуации с безопасностью, в тупик зашедших мирных переговоров, а также решения вывести войска США и НАТО до 2021 года, 11 сентября. Это создало угрозу ещё более серьезных внутренних конфликтов. Организация Объединенных Наций осудила эскалацию насилия в стране, в том числе и 8 июня, 2021 года совершенное нападение на международную неправительственную организацию „HALO Trust“, в результате которого погибло 10 человек и 16 получили ранения. Несмотря на ранее осуществленный прогресс, гуманитарные деятели, в основном женщины, продолжают ежедневно сталкиваться с опасностью, включая препятствия на пути предоставления помощи и жестокие нападения. Во время подобных атак с января по апрель этого года 36 гуманитарных работников были похищены, 27 ранены и 11 убиты.
В Камбодже суд обвинил четырех защитников окружающей среды в заговоре против правительства и оскорблении короля. Члены группы активистов “Мать-природа” были арестованы после того как они обнаружили, что в реку Тонлесап сбрасываются различные отходы. Четырем активистам грозит от пяти до десяти лет тюрьмы. Как сообщает международная организация по правам человека „Human Rights Watch“, правительство Камбоджи усилило свою кампанию, с целью заставить замолчать мирно высказывающихся активистов-экологов. В прошлом месяце трое других с группой связанных участников были приговорены к 18-20 месяцам тюремного заключения за организацию демонстрации против засыпания песком в столице находящегося озера.
В связи с военным переворотом в Мьянме, осуществленным 1-го февраля, 2021 года, и последующим подавлением мирных демонстрантов военными и полицией, Совет Европейского союза в понедельник ввел санкции в отношении 8 физических лиц, 3 экономических субъектов и Организации ветеранов войны („War Veterans Organization“). Санкции распространяются на министров и заместителей министров, а также на генерального прокурора; все они несут ответственность за нанесенный вред демократии и верховенству закона, а также за грубые нарушения прав человека в стране. Четверо субъектов принадлежат государству или контролируются вооруженными силами Мьянмы (Tatmadaw) и прямо или косвенно вносят вклад в доходы или деятельность военных. Ограничительные меры, которые теперь применяются в общей сложности к 43 физическим и 6 юридическим лицам, включают заморозку активов перечисленных физических и юридических лиц и запрет на использование имеющихся средств. Кроме того, запрет на поездки для указанных лиц не позволяет им въезжать на территорию ЕС или пересекать ее транзитом.
Lenkų kalba
Izrael i palestyńska grupa bojowników „Hamas” po 11 dniach walk ogłosili zawieszenie broni w Strefie Gazy. Dzieci mieszkające w Gazie i Izraelu opisały dziennikarzom BBC swoje życie podczas konfliktu zbrojnego jako życie w skrajnej codziennej sytuacji braku bezpieczeństwa, marginalizacji i strachu, który ma charakter długotrwały i nie można go niczym złagodzić. Dzieci wyraziły żal, że konflikt izraelsko-palestyński pozbawił je edukacji, możliwości życia w bezpiecznym środowisku, jak również ochrony przed przemocą, która może mieć bardzo negatywne skutki. Zarówno Siły Obronne Izraela, jak i palestyńskie grupy zbrojne zostały oskarżone o zabijanie cywilów – w tym dzieci – podczas ataków lotniczych oraz o naruszenia związane z celowymi atakami na infrastrukturę cywilną.
Brazylia stoi w obliczu możliwej trzeciej fali COVID-19. Dziesiątki tysięcy Brazylijczyków wyszły w sobotę na ulice Sao Paulo, Rio de Janeiro i innych dużych miast, aby wyrazić protest przeciwko destrukcyjnym zachowaniom prezydenta Jair Bolsonaro i brakowi skoordynowanej reakcji na pandemię. Demonstranci domagali się równego dostępu do szczepionek dla wszystkich obywateli, a nawet nazwali działania prezydenta „ludobójstwem” oraz zażądali postawienia prezydenta w stan oskarżenia. J. Bolsonaro wielokrotnie bagatelizował pandemię w jej wczesnym etapie i sabotował wysiłki zmierzające do nałożenia ograniczeń w przemieszczaniu się w obrębie miasta i kraju. Protesty odbyły się tydzień po tym, jak prezydent zorganizował w Rio de Janeiro mityng przeciwko restrykcyjnym środkom, a jego zwolennicy wezwali do obalenia Sądu Najwyższego Brazylii, który dał rządzącym urzędnikom możliwość wprowadzenia środków zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa.
Chińska polityka dotycząca planowania rodziny, która zezwalała parom na posiadanie do dwójki dzieci, doprowadziła do powstania dyskryminacji w miejscu pracy. Kobiety bezdzietne lub posiadające jedno dziecko były najczęstszymi ofiarami dyskryminacji. W tym tygodniu Chiny ogłosiły, że od teraz wszystkie pary małżeńskie będą mogły mieć trzecie dziecko, ale liczba dzieci pozostanie ograniczona. Chiński rząd ogłosił również obietnice poprawy warunków urlopu macierzyńskiego i środków zapewniających bezpieczeństwo pracowników w miejscu pracy. Jednak te obietnice nie rozwiały wszystkich wątpliwości. Samotne matki są nadal wyróżniane jako szczególnie wrażliwa grupa, ponieważ ich dobrobyt na rynku pracy nie jest obecnie chroniony przez państwo.
Administracja Prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Biden formalnie zakończyła politykę wdrożoną przez administrację Donalda Trumpa, która zmuszała około sześćdziesiąt osiem tysięcy osób ubiegających się o azyl do oczekiwania w Meksyku na rozprawy sądowe w Stanach Zjednoczonych. Grupy obrony praw obywatelskich, reagując na niezapewnienie bezpieczeństwa aplikantom podczas oczekiwania, potępiły program administracji Donalda Trumpa jako nieludzki i bezprawny. Po zawieszeniu tej polityki ponad jedenaście tysięcy migrantów zostało przesiedlonych do Stanów Zjednoczonych. Według sekretarza bezpieczeństwa krajowego Alejandro Mayorkasa, polityka ta, znana również jako Protokoły Ochrony Migrantów (ang. Migrant Protection Protocols), nie osiągnęła swojego deklarowanego celu, jakim było zmniejszenie napływu osób ubiegających się o azyl.
Węgierski parlament 15 czerwca 2021 roku uchwalił ustawę wymierzoną przeciwko homoseksualizmowi. Tysiące ludzi w stolicy zebrało się przed budynkiem parlamentu, gdzie toczyła się debata nad ustawą. Obywatele protestowali przeciwko ustaleniom ustawy zakazującym publikacji literatury LGBT+ dla osób poniżej 18 roku życia, w tym szkolnych materiałów edukacyjnych promujących prawa homoseksualistów lub zmianę płci. Jednakże przyjęcie ustawy antyhomoseksualnej jest dużym krokiem wstecz i podkreśla niestety przerażającą sytuację osób LGBTI+ na terenie Węgier, gdzie poglądy homofobiczne są dość rozpowszechnione. Kraj ten nie uznaje małżeństw pomiędzy parami tej samej płci i zakazuje adopcji dzieci przez pary jednopłciowe.
Afganistan znajduje się w punkcie krytycznym, ponieważ pogarszająca się sytuacja w zakresie bezpieczeństwa, impas w rozmowach pokojowych wewnątrz Afganistanu oraz decyzja o wycofaniu wojsk USA i NATO do 11 września 2021 r. doprowadziły do zagrożenia jeszcze bardziej intensywnym konfliktem wewnętrznym. Organizacja Narodów Zjednoczonych potępiła alarmujący wzrost przemocy w kraju, w tym również atak w dniu 8 czerwca 2021 r. na międzynarodową organizację pozarządową „HALO Trust”, w którym zginęło 10 osób, a 16 zostało rannych. Pomimo wcześniejszych osiągniętych postępów, pracownicy organizacji humanitarnych, głównie kobiety, nadal codziennie spotykają się z przerażającymi zagrożeniami, w tym z przeszkodami w dostarczaniu pomocy i brutalnymi atakami. Od stycznia do kwietnia tego roku w takich atakach zostało ukradzionych 36 pracowników organizacji humanitarnych, 27 rannych i 11 zabitych.
Kambodżański sąd oskarżył czterech działaczy ekologicznych o działalność konspiracyjną przeciwko rządowi i obrazę króla. Członkowie grupy aktywistów „Mother Nature Cambodia” zostali zatrzymani po tym, jak nagrali różne zanieczyszczenia trafiające do rzeki Tonle Sap. Czterem aktywistom grozi od pięciu do dziesięciu lat pozbawienia wolności. Według organizacji pozarządowej działającej na rzecz praw człowieka „Human Rights Watch”, rząd Kambodży zaostrzył swoją kampanię mającą na celu uciszenie pokojowych działaczy na rzecz ochrony środowiska. W zeszłym miesiącu trzech innych działaczy związanych z ową grupą zostało skazanych na karę od 18 do 20 miesięcy pozbawienia wolności za zorganizowanie demonstracji przeciwko usypaniu piaskiem jednego z jezior w stolicy.
Rada Unii Europejskiej nałożyła w poniedziałek sankcje na 8 osób, 3 podmioty gospodarcze i organizację kombatantów w związku z wojskowym zamachem stanu, do którego doszło w Mjanmie 1 lutego 2021 r., i z późniejszym represjonowaniem pokojowych demonstrantów. Do osób objętych sankcjami należą ministrowie i wiceministrowie, a także prokurator generalny – odpowiedzialni za podważanie demokracji i praworządności oraz za poważne naruszenia praw człowieka w tym kraju. Cztery podmioty są własnością państwa lub są kontrolowane przez siły zbrojne Mjanmy (Tatmadaw) i wspierają bezpośrednio lub pośrednio dochody lub działalność wojska. Sankcje, które obejmują teraz 43 osoby i 6 podmiotów, polegają m.in. na zamrożeniu aktywów i zakazie udostępniania funduszy osobom i podmiotom umieszczonym w wykazie. Ponadto zakaz podróżowania mający zastosowanie do osób umieszczonych w wykazie uniemożliwia im wjazd na terytorium UE lub przejazd przez nie.
Organizacja Narodów Zjednoczonych wyraziła we wtorek zaniepokojenie niepewną sytuacją w ogarniętym konfliktem regionie Tigray w Etiopii, zauważając, że nadal panuje tam głód, a na horyzoncie może pojawić się kolejna fala zachorowań. Ogłoszenie następuje po tym, jak siły opozycyjno-lojalistyczne wkroczyły w poniedziałek do stolicy regionu po prawie ośmiu miesiącach zaciętych starć. Na początku tego miesiąca UNICEF (Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci) poinformował, że aż 140 000 dzieci w tym kraju cierpi na ostre niedożywienie. Według rzecznika Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w wyniku konfliktu między etiopskimi siłami rządowymi a grupami lojalnymi wobec rządu regionalnego, Ludowego Frontu Wyzwolenia Tigraju (TPLF), miejscowa ludność nadal jest zmuszana do masowego opuszczania swoich domów, a szpitale nadal nie są w stanie właściwie funkcjonować.
W Egipcie agresywna kampania prokuratury przeciwko wpływowym kobietom w mediach społecznościowych stoi w jaskrawej sprzeczności z niepowodzeniem władz tego kraju w dochodzeniu i ściganiu mężczyzn za przemoc seksualną wobec kobiet i dziewcząt. Przypadek Hanin Hossam i Mawaddy al-Adham, obu Egipcjanek, które stały się sławne w mediach społecznościowych, skazanych na dwa lata więzienia za naruszenie moralności publicznej, został porównany przez badaczy praw człowieka do kpiny z kobiet, które już regularnie spotykają się w tym kraju z głęboko zakorzenionymi poglądami dyskryminacyjnymi. Od 2020 r., w ramach kampanii aresztowań i oskarżeń, władze wzięły na celownik co najmniej 10 innych kobiet mających miliony obserwatorów na portalach TikTok i Instagram, a wiele z nich skazały na wysokie grzywny i kary więzienia do pięciu lat. Rozprawa władz egipskich z kobietami wpływowymi w mediach społecznościowych, szczególnie tymi pochodzącymi ze środowisk o niższym statusie społeczno-ekonomicznym, uwydatnia schemat niezwykle surowych i arbitralnych ograniczeń ich wolności wypowiedzi, przy jednoczesnym przyzwoleniu na bezkarność przestępstw związanych z przemocą seksualną popełnianych przez mężczyzn.