Užsienio naujienų apžvalga | Sausis | 01 11 – 01 18

Kiekvieną savaitę „Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą kartu!

Ukraina

Šią savaitę Rusijos pajėgos iš oro vėl bombardavo Ukrainos miestus, bandydamos įveikti civilinę infrastruktūrą ir sudarydamos grėsmę nekaltiems gyventojams. Rusijos paleista į daugiabutį gyvenamąjį namą raketa Dnipro mieste sausio 14 d. pražudė mažiausiai 45 žmones, o 79 sužeidė. Kaip informuoja vietos pareigūnai, dar mažiausiai 19 gyventojų tebelaikomi dingusiais be žinios. Tai yra vienas iš toliau nuo fronto linijos įvykdytų išpuolių prieš civilius gyventojus, pareikalavusių daugybės aukų. Tuo tarpu nuožmių mūšių apimtuose Soledare ir Bachmute padėtis tebėra sudėtinga, tačiau Ukrainos ginkluotosios pajėgos tebetęsia gynybą Bachmuto pakraščiuose.

Jungtinė Karalystė

Jungtinės Karalystės vyriausybė nepritarė naujam įstatymo projektui, pagal kurį Škotijoje translyčiai asmenys galėtų pasikeisti lytį be medicininės diagnozės, o tai yra prieštaringai vertinamas žingsnis, kurį Škotijos ministrė Nicola Sturgeon pavadino „išpuoliu prieš demokratiškai išrinktą Škotijos parlamentą“. Škotijos sekretorius Alister Jack nurodė, kad Vestminsteris žengė labai neįprastą žingsnį, blokuodamas Škotijos įstatymo projektą, nes nerimavo dėl jo poveikio visos Jungtinės Karalystės teisės aktams, reglamentuojantiems lygias galimybes. Tokį pasiteisinimą translyčių teisių grupės atmetė.

Graikija

Graikijoje prasidėjo teismo procesas dėl dvidešimt keturių pagalbos darbuotojų ir savanorių, 2016-2018 m. jūroje gelbėjusių migrantus. Kaltinamieji teigia, kad jie gelbėjo žmonių gyvybes, tačiau prokurorai tvirtina, kad dalyvavo neteisėtai gabenant žmones. 24 kaltinamieji, tarp kurių yra keli užsienio piliečiai, dirbo dabar jau nebeveikiančioje nevyriausybinėje organizacijoje „Emergency Response Centre International“ (2016–2018 m) Lesbo saloje veikusioje paieškos ir gelbėjimo grupėje ir buvo apkaltinti padėję neteisėtai migruoti į Europos Sąjungą bei kitais nusikaltimais. Žmogaus teisių grupės kritikuoja šį teisminį procesą ir ragina panaikinti visus kaltinimus.

Bangladešas

Daugelis rohinjų pabėgėlių Bangladeše susiduria su žiauriu elgesiu. Kaip informuoja organizacija „Human Rights Watch“, Bangladešo ginkluotos policijos batalionas juos nuolat persekioja, savavališkai sulaikinėja ir šantažuoja. Apie 730 000 rohinjų pabėgo nuo Mianmaro kariuomenės vykdomų masinių žudynių, prievartavimų ir padegimų šiaurinėje Rachinų valstijoje, tačiau įstrigo nesaugiose stovyklose Bangladeše, kur nuolat patiria grėsmę. „Human Rights Watch“ ragina Bangladešą ištirti policijos piktnaudžiavimą rohinjų, gyvenančių Cox’s Bazar miesto apygardoje esančiose pabėgėlių stovyklose, atžvilgiu bei užtikrinti, kad aukos galėtų pasinaudoti veiksmingomis teisių gynimo priemonėmis, taip pat numatyti veiksmus, padėsiančius geriau apsaugoti pabėgėlius.

Burkina Fasas

Burkina Fase, Vakarų Afrikos valstybėje, kuri nuo 2015 m. kovoja prieš džihadistų sukilimą, ginkluoti užpuolikai pagrobė apie penkiasdešimt moterų iš kaimų, esančių už šiaurinio Arbindos miesto. Nuo minėto džihadistų vadovaujamo sukilimo pradžios jau žuvo tūkstančiai žmonių, o apie 2 mln. buvo priversti palikti savo namus. Kaip praneša „Intelonyx Intelligence Advisory“, tokia taktika sukilėliai siekia didinti spaudimą vyriausybei, kad ji, pavyzdžiui, sumokėtų išpirką, taip pat bandyti įrodyti, kad valdančioji institucija nesugeba apsaugoti savo piliečių. 

Agata Palinska

Tarptautinė politika

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *