Užsienio naujienų apžvalga | Balandis | 04 09 – 04 15

Kiekvieną savaitę „Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą kartu!

Jungtinėse Amerikos Valstijose 20-ies metų neginkluotas afroamerikietis vyras Daunte Wright buvo sulaikytas dėl Kelių eismo taisyklių pažeidimo ir nužudytas po to, kai baltaodė policijos pareigūnė iš šaunamojo ginklo iššovė vieną šūvį jam į krūtinę. Bruklino centro policijos nuovados viršininkas nurodė, kad pareigūnė ketino panaudoti elektros šoko įtaisą, tačiau vietoj jo per klaidą išsitraukė ir panaudojo šaunamąjį ginklą. Daunte Wright mirtis yra dar vienas iš daugybės perteklinio policijos pareigūnų jėgos naudojimo ir nužudymo pavyzdžių ir dėl šios mirties Mineapolio priemestyje įsiplieskė masinės demonstracijos ir protestai prieš neproporcingą jėgos naudojimą ir rasizmo tendencijas teisėsaugos institucijose.

Afganistane ir toliau skiriamas nepakankamas dėmesys moterų teisių apsaugai ir keroja smurtinis ekstremizmas, kuris gali dar labiau išsiplėsti dėl būsimo Jungtinių Amerikos Valstijų pajėgų pasitraukimo. Moterų teisių aktyvistės ir Herato universiteto studentės pripažįsta, kad nuo tada, kai buvo nuverstas Talibano režimas, moterų padėtis švietimo srityje keitėsi labai pažangiai. Tačiau pastaruoju metu vėl imama baimintis dėl galimo moterų sąlygų ir teisių Afganistane pablogėjimo, nes Talibanas gali bandyti atgauti teritorijų, kuriose moterys nevaržomai naudojasi švietimo paslaugomis, kontrolę. Be to, per pastaruosius šešis mėnesius šalyje dėl ginkluotų grupuočių ir talibų smurto žuvo mažiausiai 8 žiniasklaidos atstovai. Nestabili padėtis Afganistane ir susiję smurto, grasinimo bei bauginimo veiksmai kelia pavojų ne tik šalies žiniasklaidos darbuotojams ir politiniams aktyvistams, bet ir visai pilietinei visuomenei.

Etiopijoje per Eritrėjos karinių pajėgų įvykdytą ataką prieš Advos miesto gyventojus žuvo 3 ir sužeista 19 civilių. Remiantis liudytojų parodymais, Eritrėjos karinės pajėgos šaudė į pėsčiųjų minią iš dviejų važiuojančių sunkvežimių naudodami tikrus šaudmenis. Nuo konflikto pradžios įvairiose Tigrėjaus vietovėse užfiksuotas ne vienas civilių žudymo be atrankos incidentas, įskaitant 2021 m. balandžio 12 d. šaudynes Advos mieste. Tarptautinės žmogaus teisių gynimo organizacijos „Amnesty International“ atstovai paragino Etiopijos valdžios institucijas atlikti išsamų, nepriklausomą, veiksmingą ir nešališką visų žudymų ir žmogaus teisių pažeidimų tyrimą bei aktyviai kovoti su nebaudžiamumu Tigrėjaus regione ir patraukti baudžiamojon atsakomybėn asmenis, atsakingus už nusikaltimus žmoniškumui ir už karo nusikaltimus.

Tanzanijoje sistemingai vykdomos represijos prieš Burundžio pabėgėlius ir prieglobsčio prašytojus, kurie yra puldinėjami ir dažnai netgi žudomi dėl to, kad naudojasi savo prigimtinėmis teisėmis, tarp jų teise ieškoti prieglobsčio nuo persekiojimo ir šiuo prieglobsčiu naudotis. Didelį nerimą kelia tai, kad pastaraisiais mėnesiais itin padaugėjo priverstinio pabėgėlių grąžinimo į Burundį atvejų. Tarptautinė bendruomenė griežtai pasmerkė smurto protrūkį, kilusį po 2015 m. vykusių ginčytinų prezidento rinkimų, kuris nusinešė mažiausiai 240 žmonių gyvybių ir dėl kurio daugiau kaip 200 000 Burundžio gyventojų pabėgo į kaimynines šalis Tanzaniją, Ruandą, Ugandą ir Kongo Demokratinę Respubliką.

Europos Sąjungos Taryba nusprendė iki 2022 m. balandžio 13 d. pratęsti savo ribojamąsias priemones, reaguodama į sunkius žmogaus teisių pažeidimus Irane. Šios priemonės apima draudimą keliauti ir turto įšaldymą, taip pat draudimą į Iraną eksportuoti įrangą, kuri galėtų būti naudojama vidaus represijoms, ir telekomunikacijų stebėsenos įrangą. Be to, Europos Sąjungos piliečiams ir bendrovėms draudžiama į sąrašą įtrauktiems asmenims ir subjektams sudaryti galimybę naudotis lėšomis. Į šį sankcijų sąrašą Taryba pirmadienį taip pat įtraukė aštuonis asmenis ir tris subjektus, atsižvelgdama į jų vaidmenį vykdant smurtinį atsaką į 2019 m. lapkričio mėn. vykusias taikias demonstracijas, nukreiptas prieš padidėjusias degalų kainas Irane. Dabar sąraše iš viso yra 89 asmenys ir 4 subjektai.

Čade nuo sunkių sužalojimų, patirtų kovose su sukilėliais šalies šiaurėje, mirė Čado prezidentas Idriss Déby Itno, šių metų šalies prezidento rinkimuose perrinktas šeštai kadencijai be pertraukos. Po prezidento mirties Čade valdžią perėmusi Pereinamojo laikotarpio karinė taryba priešaky su jos vadovu Mahamat Idriss Déby Itno – Idriss Déby Itno sūnumi – neprisideda prie šalies stabilumo ir neabejotinai kenkia tikėjimui, kad šalis bus valdoma pagal žmogaus teisių ir teisinės valstybės principus. Padėtį dar labiau sunkina vis dažnėjantys sukilėlių grupuotės iš Libijos išpuoliai prieš Čado karines pajėgas, kurių metu žūsta dešimtys žmonių.

Agata Palinska

Tarptautinė politika

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *