Užsienio naujienų apžvalga | Gegužė | 05 01 – 05 08

Kiekvieną savaitę „Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą kartu!

Ugandos politinės opozicijos partijos lyderis Robert Kyagulanyi Ssentamu, taip pat žinomas Bobi Wine pseudonimu, kreipėsi į Tarptautinį baudžiamąjį teismą ir apkaltino šalies prezidento sūnų Specialiųjų karinių pajėgų vadą Muhoozi Kainerugaba bei kelis kitus aukštas pareigas einančius pareigūnus daugybiniais žmogaus teisių pažeidimais. Nuo 2020 m. rudens, belaukiant rinkimų, valdžios institucijos intensyviau vykdė represijas prieš politinę opoziciją, o saugumo tarnybų darbuotojai sulaikė pagrindinius opozicijos kandidatus, taip sutrukdydami jiems vykdyti savo kampanijas. Perteklinis teisėsaugos bei saugumo tarnybų jėgos naudojimas labai pakenkė rinkimų procesui. Per pastaruosius metus Ugandos valdžios institucijos vis dažniau rengė išpuolius prieš opozicijos politikus, jų rėmėjus ir protestuotojus.2020 m. lapkričio mėnesį, kai saugumo pajėgos nuslopino protestuotojus, reikalavusius paleisti tuomet sulaikytą kandidatą į prezidentus Bobi Wine, bent keliose apygardose visoje šalyje žuvo mažiausiai 50 protestuotojų, yra dingusių be žinios, per 600 aktyvistų buvo sulaikyta.

Jungtinėje Karalystėje veikiančios žmogaus teisių gynimo organizacijos paragino šalies Ministro Pirmininko komandą plėtoti politikos priemones, siekiant visapusiškai spręsti vaikų, ankstyvų ir priverstinių santuokų reiškinio problemą ir apriboti jo praktiką. Žmogaus teisių aktyvistai paragino Jungtinės Karalystės valdžios institucijas uždrausti vaikų, ankstyvas ir priverstines santuokas bei atsisakyti įstatymų, socialinių standartų ir kultūrinių tradicijų, kuriais varžomos jaunų mergaičių ir moterų teisės ir laisvės. Vaikų, ankstyvų ir priverstinių santuokų reiškinys pagal tarptautinę žmogaus teisių teisę buvo pripažintas žalinga praktika ir dažnai yra susijęs su sunkių formų smurtu prieš mergaites. Pažymėtina, kad Anglijoje ir Velse santuokos leidžiamos nuo 16 metų amžiaus, jeigu tam pritaria tėvai. Žmogaus teisių gynimo organizacijos ragina įstatymų leidėjus šalyje nustatyti vienodą minimalų santuokinį amžių – 18 metų – ir priimti reikiamas administracines bei teisines priemones, siekiant užtikrinti veiksmingą šio reikalavimo įgyvendinimą. 

Jungtinių Tautų Vyriausiojo žmogaus teisių komisaro biuras pareiškė gilų susirūpinimą dėl kilusio incidento Kolumbijos vakaruose esančiame Kalio mieste, kur, pasak pranešimo, policijai panaudojus perteklinę jėgą žuvo bei buvo sužeista daugybė taikių protestuotojų. Dėl Kolumbijos teisėsaugos institucijų brutalumo gyvybės neteko mažiausiai 18 žmonių, taikiai protestavusių prieš vyriausybės mokesčių reformos planus. Po šių incidentų įsiplieskė naujos demonstracijos ir protestai prieš Kolumbijoje egzistuojantį politinį susiskaldymą ir prieš tebevykdomą susidorojimą su protestuotojais bei žmogaus teisių gynėjais. Protestuotojai taip pat reikalauja iš atsakingų valdžios institucijų politinės valios užtikrinti gyventojų teises į tinkamą socialinę apsaugą ir policijos reformos įgyvendinimą. Vyriausiasis žmogaus teisių komisaro biuras pažymėjo, kad perteklinis jėgos naudojimas prieš minią pažeidė proporcingumo principą bei paragino Kolumbiją užtikrinti, kad atvejai, kai teisėsaugos institucijos naudoja jėgą, visuomet atitiktų teisėtumo ir būtinumo principus ir būtų kraštutinė priemonė. 

Tarptautinės žmogaus teisių stebėjimo organizacijos „Human Rights Watch“ duomenimis, Prancūzijos policija susiduria su sunkumais vertinant amžių ir apsaugant iš Italijos atvykstančius vaikus, ypač nelydimus nepilnamečius. Žmogaus teisių gynėjams nerimą kelia pasienio policijos vykdoma praktika, kai iš Prancūzijos išsiunčiami vaikai, kuriems reikalinga tarptautinė apsauga. Daug tyrimų rodo, jog pasienio policija atsisakymo leisti atvykti formoje dažnai nurodo neteisingą asmens gimimo datą, dėl ko nepilnamečiai gali būti klaidingai prilyginami pilnamečiams. Anot vaiko teisių gynėjų, turėtų galioti nediskutuotinas reikalavimas, kad suaugusiųjų nelydimi nepilnamečiai, turintys teisę į aukšto lygio apsaugą, neturėtų būti sulaikomi arba išsiunčiami atgal. Todėl svarbu sukurti tvirtą nustatymo ir registravimo sistemą, grindžiamą vaiko interesais, kad būtų užtikrintas vaikų patekimas į nacionalines apsaugos sistemas ir išlikimas jose, taikant į vaiką orientuotą požiūrį per visą procedūrą, visapusiškai laikantis vaiko interesų prioriteto principo.

Tarptautinė žmogaus teisių gynimo organizacija „Amnesty International“ išreiškė susirūpinimą dėl sunkios socialinės ir politinės padėties, kuri Salvadore išryškėjo 2021 m. gegužės mėn., kai šalies Teisėkūros asamblėja priėmė sprendimą atleisti iš pareigų Aukščiausiojo Teisingumo Teismo Konstitucinės kolegijos magistratus ir Respublikos generalinį prokurorą. Šis sprendimas priimtas po to, kai minėto teismo magistratai nutarė, kad šalies sveikatos apsaugos ministro priimti su COVID-19 pandemijos valdymu susiję sprendimai yra neteisėti. Teisėkūros asamblėja pagrindė savo sprendimą dėl Respublikos generalinio prokuroro atleidimo aplinkybe, kad jis tariamai palaikė glaudžius ryšius su šalies politinės opozicijos partija. Salvadoro teismų sistemos patikimumui poveikį daro dažni pranešimai apie nepriklausomumo stoką ir plačiai paplitusį politinį kišimąsi. Ši nepriklausomumo stoka ne tik daro poveikį piliečių galimybėms siekti nešališko teisingumo, bet ir apskritai mažina piliečių pasitikėjimą nacionaline teisingumo sistema. 

Agata Palinska

Tarptautinė politika

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *