Užsienio naujienų apžvalga | Gegužė | 05 09 – 05 16

Kiekvieną savaitę „Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą kartu!

Afganistane 2021 m. gegužės 8 d. sprogus automobilyje priešais „Sayed Al-Shuhada“ mokyklos pastatą padėtai bombai, žuvo mažiausiai 85 žmonės, daugiausia moksleivės, o mažiausiai 150 žmonių buvo sužeista. Brutalios moksleivių žudynės šalies sostinėje parodo, kad civiliams gyventojams, ypač mergaitėms bei hazarų etninei mažumai, Talibanas ir nuo jo atskilusios grupės ir toliau kelia teroristinę grėsmę. Regioną dar labiau destabilizavo 2021 m. gegužės 9 d. incidentas Zabulo provincijoje, kai autobusui užvažiavus ant pakelės bombos žuvo dar 11 žmonių ir šimtai žmonių buvo sužeista. Tarptautinė bendruomenė pasmerkė prieš Afganistano gyventojus įvykdytus išpuolius ir paragino šalies vyriausybę imtis skubių bei veiksmingų priemonių, siekiant be jokių išimčių kovoti su saugumo grėsme, kurią kelia visos Afganistane ir jo regione veikiančios karinės grupuotės. 

Gazos Ruože ir gretimose teritorijose per pastarąsias keletą savaičių paaštrėjo kariniai incidentai. Naujausias konfliktas įsiplieskė po to, kai Izraelio gynybos pajėgos atidengė ugnį į palestiniečius, protestavusius prieš Izraelio valdžios planus iškeldinti kelias palestiniečių šeimas iš namų Sheikh Jarrah rajone Rytų Jeruzalėje. Izraelio valdžia kaltinama tuo, kad nuolat plečia savo gyvenvietes, kurios pagal tarptautinę teisę yra neteisėtos ir sudaro kliūtis taikai, visų pirma šiuo aiškiai nestabiliu laikotarpiu. Ginkluoto konflikto Gazos ruože, kuris prasidėjo 2021 m. balandžio 10 d., metu žuvo mažiausiai 188 žmonės, įskaitant 55 vaikus ir 33 moteris, o 1230 buvo sužeista. Jungtinių Tautų Organizacija griežtai pasmerkė abiejų pusių vykdomas žmonių žudynes atakų iš oro metu, taip pat išpuolius, per kuriuos sunaikinama civilinė infrastruktūra, bei dar kartą primygtinai paragino visas konflikto šalis užtikrinti civilių gyventojų apsaugą ir laikytis tarptautinės humanitarinės teisės ir tarptautinės žmogaus teisių teisės. 

Kolumbija vis giliau grimzda į smurtinį konfliktą, sukelianti dideles kančias civiliams gyventojams, kurie jau daugelį metų kentėjo dėl nesaugumo ir politinės įtampos, didelio skurdo lygio ir ekonomikos paralyžiaus. Šalies pilietinė visuomenė telkia žmogaus teisių gynimo organizacijas, kaimo bendruomenes ir čiabuvių gyventojų grupes, kurios yra parengusios ne vieną iniciatyvą ir pasiūlymą vietos, regioniniu ir nacionaliniu lygmenimis. Kolumbijos sostinėje Bogotoje ir kituose šalies miestuose nuo 2021 m. balandžio 28 d. vykstančių demonstracijų metu gyventojai reikalauja iš atsakingų valdžios institucijų politinio ryžto kovoti su pažeidžiamiausių asmenų skurdu ir atskirtimi, socialine bei ekonomine nelygybe, masišku policijos žiaurumu, nukreiptu į taikius demonstrantus. Jauni žmonės ragino Kolumbijos valdžios institucijas sutelkti dėmesį į švietimo pasiekiamumo problemas ir pakelti švietimo lygį skurdžiose bendruomenėse. Pirmi postūmiai šia kryptimi buvo užgniaužti grubia Kolumbijos teisėsaugos institucijų jėga, pareikalavusia daugiau kaip 40 demonstrantų gyvybių.

Etiopijoje plečiantis karo veiksmams ribojamos bet kokios galimybės teikti humanitarinę pagalbą Tigrėjaus regione ir likusioje Etiopijos dalyje, įskaitant per kovas sužeistų asmenų slaugymą ir galimybę pasirūpinti tais, kurie patiria bado grėsmę. Jungtinių Tautų duomenimis, mažiausiai 5,2 mln. iš 5,7 mln. Tigrėjaus regione gyvenančių žmonių kenčia nuo didelio maisto stygiaus. Anot Jungtinių Amerikos Valstijų pareigūnų, 1,25 mln. žmonių gyvena vietovėse, į kurias humanitarinės pagalbos darbuotojų patekimas šiuo metu yra griežtai ribojamas. Ginkluoti kariškiai iš Eritrėjos, kurie seną Etiopijos kariškių aprangą naudoja kaip maskuotę, tyčia trukdo humanitarinei pagalbai patekti į Tigrėjų ir naudoja ligonines, paversdami jas išpuolių taikiniais. Vykstant negailestingoms kovoms abiejose pusėse žuvo ir buvo sužaloti tūkstančiai, tad kyla tarptautinio masto susirūpinimas dėl galimybės kilti naujiems konfliktams Etiopijoje, kurie galėtų potencialiai destabilizuoti visą likusį Afrikos Kyšulio regioną. 

Rusijoje 2021 m. gegužės 11 d. ginkluotas 19 metų jaunuolis įvykdė mirtiną išpuolį prieš Kazanės mieste įsikūrusią 175-ąją gimnaziją, kurio metu žuvo 9 žmonės, iš jų – 7 aštuntos klasės moksleiviai, viena mokytoja ir viena švietimo darbuotoja. Daugiau negu 20 žmonių buvo sužeista ir paguldyta į ligoninę, 6 žmonės atsidūrė reanimacijoje. Atakos kaltininkas, beatodairiškai įvykdęs gimnazijos apšaudymą iš šaunamojo ginklo, buvo sulaikytas. Po šių Rusijos ir kitų šalių visuomenę sukrėtusių šaudynių, visose šio miesto švietimo įstaigose buvo sustiprintos saugumo priemonės, siekiant apsaugoti kitas mokyklas nuo teroristinių išpuolių ir panašių incidentų.

Agata Palinska

Tarptautinė politika

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *