Užsienio naujienų apžvalga | Kovas / Balandis | 03 26 – 04 01

Kiekvieną savaitę „Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą kartu!

Afganistane ginkluotam nusikaltėliui užpuolus Džalalabado mieste veikiantį vakcinavimo centrą, buvo nušautos trys sveikatos priežiūros darbuotojos, dalyvavusios skiepijimo nuo poliomielito kampanijoje. Nusikaltėlis, kurio tapatybė yra nustatinėjama, antradienio rytą įvykdė net du atskirus išpuolius prieš sveikatos priežiūros darbuotojas, pasiaukojančiai dirbusias vardan afganų vaikų sveikatos. Darbuotojos dalyvavo šią savaitę startavusioje nacionalinėje skiepijimo nuo poliomielito programoje, kurios tikslas yra paskiepyti beveik 10 milijonų mažesnių kaip penkerių metų vaikų. Afganistanas yra viena iš nedaugelio šalių, kurioje išlieka reikšmingas poliomielito pavojus. Tarptautinės žmogaus teisių gynimo organizacijos „Amnesty International“ atstovai paragino Afganistano valdžios institucijas nedelsiant ištirti šį smurtinį nusikaltimą ir patraukti atsakomybėn už tai atsakingus asmenis.

Filipinuose padaugėjo atvejų, kai šios šalies teismų teisėjai sulaukia sistemingo bauginimo ir grasinimų susidoroti vien dėl to, kad priima nepalankius sprendimus kitų teismo proceso dalyvių atžvilgiu. Šalies Aukščiausiasis Teismas ir Senatas išreiškė didelį susirūpinimą dėl teisėjų ir kitų teisinės profesijos atstovų bendro saugumo. Neseniai atlikto tyrimo ataskaitoje, į kurią įtraukti Filipinų Aukščiausiojo Teismo surinkti duomenys, teigiama, kad Filipinų prezidento Rodrigo Duterte valdymo laikotarpiu, prasidėjusiu nuo 2016 m., buvo nužudytas 61 teisinį darbą dirbęs asmuo. Tarp aukų buvo teisėjai, advokatai, prokurorai. Remiantis minėta ataskaita, nuo 2004 iki 2021 m. teisme buvo išnagrinėtos tik septynios baudžiamosios bylos, susijusios su nužudymais, siejamais su profesine veikla. Jungtinių Tautų Žmogaus teisių komitetas paragino visas valstybes gerbti bei palaikyti teisėjų nepriklausomumą ir imtis priemonių, sudarysiančių sąlygas teismams ir teisininkams atlikti savo profesines pareigas be bauginimų ir grasinimų.  

Libane šimtai žmonių sekmadienį išėjo į šalies sostinės gatves, reikšdami protestą dėl prastų darbo ir gyvenimo sąlygų. Protestuotojai reikalavo iš atsakingų valdžios institucijų politinės valios užtikrinti gyventojų teises į aprūpinimą būstu, nemokamą gydymą ir švietimą. Ekonomikos, socialinė ir politinė krizė šalyje paūmėjo po praeitą rugpjūtį įvykusio milžiniško sprogimo Beiruto uoste, kuriuo metu žuvo virš 200 žmonių. Libanui ilgą laiką nepavyksta suformuoti naujos vyriausybės, gausybei įstatymų leidėjų atsistatydinus po minėto šalį sukrėtusio sprogimo. Daugumos libaniečių manymu, nelaimė įvyko dėl ilgalaikės korupcijos ir nesąžiningumo, vyraujančio tarp politinės klasės, kuri negeba laikytis teisinės valstybės principo ir neužtikrina normalaus valstybės institucijų funkcionavimo.

Jungtinėse Amerikos Valstijose Džordžijos valstijos respublikonai priėmė naują pilną apribojimų prieštaringą rinkimų įstatymą. Pasak daugelio rinkėjų teisių gynėjų, kai kurios įstatymo nuostatos yra nukreiptos prieš juodaodžius žmones, kurie sudaro maždaug trečdalį valstijos gyventojų. Rinkimų įstatymas numato naujus rinkėjų tapatybei nustatyti skirtus būdus ir reikalauja, kad rinkėjas turėtų tapatybės kortelę arba vairuotojo pažymėjimą. Tačiau nustatyta, kad didelė dalis juodaodžių valstijos gyventojų neturi ir nenaudoja šių dokumentų. Negana to, pagal naująjį įstatymą pažeidimu laikomas rinkėjų aprūpinimas geriamuoju vandeniu ir maistu, tokiu būdu apsunkinant dažnai valandų valandas trunkantį laukimą eilėje. Kaip rodo statistika, juodaodžiams valstijos gyventojams rinkimų metu tekdavo ilgiau stovėti eilėje, palyginus su baltaodžiais vietos gyventojais. Taip pat nuo šiol bus draudžiamas naudojimasis mobiliomis balsavimo sistemomis, kurios buvo sumanytos siekiant sumažinti rinkėjų eiles. Nustatyti ir kiti draudimai, ribojantys rinkėjų galimybę laisvai naudotis savo teisėmis.  

Mozambike vienai džihadistų grupuotei užpuolus Palmos miestą buvo nužudyta bei sužeista dešimtis civilių gyventojų. Nors atakos buvo daugiausia nukreiptos į karinius ir vyriausybinius taikinius maždaug 75 tūkstančius gyventojų turinčiame mieste, tačiau dauguma aukų neturėjo nieko bendra su šiais objektais. Tarptautinės žmogaus teisių stebėjimo organizacijos „Human Rights Watch“ duomenimis, džihadistai šaudė į visus iš eilės civilius tiek jų namuose, tiek gatvėse. Šalies vyriausybė pranešė, kad dar septyni žmonės buvo nužudyti per transporto priemonių kolonos užpuolimą, kai šimtai gyventojų mėgino evakuotis iš džihadistų apsupto miesto. Praeitą savaitę prasidėję išpuoliai privertė evakuotis tūkstančius žmonių, kurių dabartinė buvimo vieta išlieka nežinoma. Mozambiko teisėsaugos institucijos, padedant privačioms naftos kompanijoms, sekmadienį padėjo išsigelbėti daugiau nei tūkstančiui žmonių, valtimis pasiekusių Pembos krantus.

Agata Palinska

Tarptautinė politika

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *