Užsienio naujienų apžvalga | Birželis | 06 09 – 06 17

Šį kartą mūsų radare – Rusijos karas Ukrainoje, Ukrainos europinės integracijos kelias, Kubos vyriausybės represijos prieš protestuotojus, nežmogiškos bausmės Irane, rohinjų mažumos padėtis Mianmare.

Jungtinių Tautų vyriausiojo žmogaus teisių komisaro biuras (OHCHR) pranešė, kad nuo vasario 24 d., kai Rusija įsiveržė į Ukrainą, iki birželio 16 d. vidurnakčio Ukrainoje užregistruoti 10 094 nukentėję civiliai: 4509 žuvusieji (įskaitant 294 vaikus) ir 5585 sužeistieji (įskaitant 463 vaikus). Vis dėlto OHCHR įspėja, kad realus aukų skaičius galimai yra gerokai didesnis. Iš vietovių, kur vyksta intensyvūs karo veiksmai, informacijos perdavimas vėluoja ir daug pranešimų vis dar laukia patvirtinimo.

Europos Komisija rekomenduoja suteikti Ukrainai ir Moldovai Europos Sąjungos šalių kandidačių statusą. Jau kitą savaitę šį klausimą galės svarstyti ir savo sprendimą priimti ES valstybių narių vadovai. Prancūzijos, Vokietijos ir Italijos lyderiai paskutinio vizito Kyjivo metu patvirtino palaikantys Ukrainos europinės integracijos kelią.

Europos Sąjungos Taryba priėmė išvadas dėl ES vaiko teisių strategijos, kuriose ypač daug dėmesio skiriama vaiko teisių apsaugai krizės ar ekstremaliosios situacijos metu. Rusijos agresijos prieš Ukrainą karo kontekste Taryba pažymėjo, kad reikia apsaugoti vaikus, kurie susiduria su ginkluotais konfliktais ir jų padariniais, visų pirma nuo šaukimo į kariuomenę, prekybos žmonėmis, neteisėto įvaikinimo, seksualinio išnaudojimo, atskyrimo nuo jų šeimų.

Kuboje apie 300 asmenų, dalyvavusių 2021 m. liepos 11-12 d. protestuose, paskelbti griežti laisvės atėmimo nuosprendžiai. 2021 m. liepos 11 d. tūkstančiai kubiečių išėjo į gatves daugiau nei 40-yje miestų protestuodami prieš nuolatinį vaistų ir kitų būtiniausių prekių stygių, bendrą netinkamą pandemijos valdymą ir sistemingus žmogaus teisių pažeidimus, kuriuos vykdo Kubos valdžios institucijos. Kubos institucijų atsakas buvo itin žiaurus smurtas ir represijos prieš protestuotojus ir žmogaus teisių gynėjus.

Organizacijos „Amnesty International“ duomeninis, Irano kalėjime už plėšimus nuteistiems aštuoniems asmenims planuojama įvykdyti nežmoniškus nuosprendžius, kuriais skirta bausmė – pirštų amputacija. Organizacija ragina tarptautinę bendruomenę imtis veiksmų dėl šių bausmių vykdymo sustabdymo ir siekti užkirsti kelią radikalėjimui Irano kalėjimuose. 

Organizacija Human Rights Watch“ nurodė, kad nuo 2012 m. birželio mėn, kai Mianmaro režimas pradėjo persekioti rohinjų mažumą, buvo savavališkai sulaikyta daugiau kaip 135 000 rohinjų ir kitų Mianmaro musulmonų. Nesaugi rohinjų padėtis dar labiau pablogėjo po karinio valstybės perversmo, kurį 2021 m. vasario 1 d. surengė Mianmaros karinės pajėgos. Prieš Rachinų valstijoje (Mianmaras) likusius rohinjų gyventojus toliau vykdoma diskriminacinė politika ir segregacija, sistemingai pažeidžiamos jų pagrindinės teisės, jie sulaikomi ir izoliuojami perpildytose stovyklose.

Agata Palinska

Tarptautinė politika

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *