Užsienio naujienų apžvalga | Birželis | 06 11 – 06 17

Kiekvieną savaitę „Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą kartu!

Kroatijoje, Zagrebe pradėtas tyrimas dėl įžeidžiančios reklamjuostės, kurioje buvo kurstoma neapykanta prieš moteris ir vaikus iš Serbijos. Socialinėse medijose pasirodžiusi nuotrauka, kurioje Dinamo futbolo klubo fanai laiko plakatą su diskriminaciniu bei nepadoriu šūkiu, sukėlė pasipiktinimą. Tą pačią dieną, nuotrauką bei tokį fanų veiksmą pasmerkė premjeras Andrej Plenković ir vidaus reikalų ministras Davor Božinović. Ministras tikino, jog policija išspręs šį incidentą bei neleis sklisti etniniam smurtui ar diskriminacijai. Šiuo metu dėl incidento sulaikyti šeši žmonės.

JAV Aukščiausiasis Teismas užtikrino LGBT+ darbuotojų teises. Šis sprendimas išplečia Civilinių Teisių Akto 6 straipsnį, kuriame draudžiama diskriminacija dėl rasės, lyties, pilietybės ar religijos. Nuo birželio 15 dienos į šį sąrašą įtraukiama seksualinė orientacija bei lyties tapatybė. Tai reiškia, jog darbdavys negalės atleisti darbuotojo dėl to, jog šis priklauso LGBT+ bendruomenei. Toks sprendimas buvo priimtas po trijų bylų pasiekusių Aukščiausiąjį Teismą. Nors nutarimas signalizuoja geras žinias LGBT+ bendruomenei, jo pritaikymas gali sukelti sunkumų. Anot The Guardian, nėra aišku kaip tai bus taikoma praktikoje dėl komplikuoto proceso norint įrodyti diskriminacijos atvejus.

Belgijoje dėl anti-rasistinių protestų pašalinta Karaliaus Leopoldo II statula. Antverpeno mieste stovėjusi statula buvo išpaišyta protestuotojų, o vėliau nugriauta dėl rasistinių konotacijų. Karalius Leopoldas II yra žinomas dėl negailestingo ir rasistinio valdymo Belgijos Afrikos kolonijose. Dėl šių priežasčių internete pradėjo cirkuliuoti peticijos prieš Leopoldo II-ojo atminimą, iš kurių viena susilaukė apie 64000 parašų. Joje buvo priminta Belgijos karaliaus atsakomybė už kongiečių žudymus. Anot Deutsche Welle, Leopoldo II-ojo valdymo metu buvo nužudyta apie 10 milijonų kongiečių.

Lenkijoje prezidentas Andrzej Duda teigė, jog LGBT+ „ideologija” yra kenksmingesnė už komunizmą. Pasisakymai dėl LGBT+ bendruomenės teisių tapo viena iš pagrindinių temų šalyje dėl artėjančių prezidento rinkimų. Šiuo metu matomi du pirmaujantys kandidatai – Andrzej Duda, kurį palaiko konservatoriška valdančioji partija, bei Rafal Trzaskowski, kuris išreiškė toleranciją LGBT+ teisių klausimu. Išsiskyrianti požiūrį patvirtina ir Dudos pasirašytas nutarimas dėl pagalbos šeimoms norint „apsaugoti vaikus nuo LGBT+ ideologijos” su draudimu „propaguoti LGBT+ ideologiją viešosiose įstaigose”. Tokius prezidento veiksmus neigiamai vertino Donaldas Tuskas, buvęs Lenkijos premjeras bei Europos Sąjungos Vadovų Tarybos prezidentas. Savo twitter paskyroje jis teigė, jog tokia Andrzej Duda retorika užtraukė gėdą Lenkijai.

Brazilijoje į metinę žmogaus teisių ataskaitą neįtraukti nusiskundimai dėl policijos smurtavimo. Anti-rasistinių protestai, kurie išryškino ir dar vieną problemą – teisėsaugos perteklinės jėgos naudojimą, atkreipė dėmesį, jog šie incidentai šalyje buvo nuslėpti. Institucija atsakinga už ataskaitos paruošimą teigė, kad informacija buvo neįtraukta dėl techninių priežasčių. Tačiau Brazilijos Viešojo Saugumo forumo (nevyriausybinės tyrimų grupės) prezidentas Renato Sergio de Lima tikino, jog policijos smurtavimo atvejai buvo nepaminėti dėl politinių bei ideologinių paskatų.

Dominyka Ginelevičiūtė

Tarptautinė politika

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *