Užsienio naujienų apžvalga | Birželis | 06 16 – 06 22

Kiekvieną savaitę „Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą kartu!

Kambodžos teismas apkaltino keturis aplinkosaugos aktyvistus surengus sąmokslą prieš šalies vyriausybę bei įžeidus karalių. Aktyvistų grupės „Motina gamta“ nariai buvo sulaikyti po to, kai užfiksavo, kaip į Tonle Sap upę nuteka įvairūs teršalai. Šiems keturiems aktyvistams gresia nuo penkerių iki dešimties metų laisvės atėmimo bausmė. Pasak Tarptautinės žmogaus teisių stebėjimo organizacijos „Human Rights Watch“, Kambodžos vyriausybė sustiprino savo kampaniją, kuria siekiama nutildyti taikiai už aplinkos apsaugą pasisakančių aktyvistų veiklą. Praėjusį mėnesį trims kitiems su šia grupe susijusiems kampanijos dalyviams buvo skirta 18-20 mėnesių laisvės atėmimo bausmė už tai, kad jie organizavo demonstraciją prieš sostinėje esančio ežero užpylimą smėliu. 

Europos Sąjungos Taryba pirmadienį nustatė sankcijas 8 asmenims, 3 ekonominiams subjektams ir Karo veteranų organizacijai („War Veterans Organization“), susijusiems su 2021 m. vasario 1 d. Mianmare įvykdytu kariniu perversmu ir vėliau karinių bei policijos pajėgų vykdytomis represijomis prieš taikius demonstrantus. Tarp asmenų, kuriems taikomos sankcijos, yra ministrų ir ministrų pavaduotojų, taip pat generalinė prokurorė; visi jie yra atsakingi už kenkimą demokratijai ir teisinei valstybei ir už šiurkščius žmogaus teisių pažeidimus šalyje. Keturi subjektai yra valdomi valstybės arba kontroliuojami Mianmaro ginkluotųjų pajėgų (Tatmadaw) ir jie tiesiogiai ar netiesiogiai prisideda prie kariuomenės pajamų ar veiklos. Ribojamosios priemonės, kurios dabar jau taikomos iš viso 43 asmenims ir 6 subjektams, apima į sąrašą įtrauktų asmenų ir subjektų turto įšaldymą ir jiems nustatytą draudimą naudotis turimomis lėšomis. Be to, į sąrašą įtrauktiems asmenims taikomas draudimas keliauti užkerta galimybę šiems asmenims atvykti į ES teritoriją ar vykti per ją tranzitu. 

Jungtinėse Amerikos Valstijose per šį savaitgalį įvyko net dešimt masinių šaudynių, per kurias mažiausiai 7 asmenys žuvo ir sužeista daugiau kaip 40 žmonių. Tai buvo naujausias smurto protrūkis šalyje, tapęs mirčių ir sužalojimų priežastimi. Praeitą savaitgalį septyniose valstijose taip pat įvyko 10 masinių šaudynių, per kurias žuvo 12 ir sužeista dešimtys asmenų. Šį savaitgalį smurto naudojant šaunamuosius ginklus atvejai užfiksuoti keliuose šventiniuose renginiuose Kalifornijoje, Indianoje ir Kolorade. Remiantis Ginkluoto smurto duomenų archyvo duomenimis, per 2021 metus šalyje buvo įvykdytos net 293 masinės šaudynės.

Etiopijos rinkėjai pirmadienį balsavo ilgai atidėliotuose parlamento rinkimuose. Tačiau net 102 iš 547 šalies rinkimų apygardų rinkėjai negalėjo dalyvauti balsavime dėl tebesitęsiančio karinio konflikto, pilietinių neramumų ir organizacinių nesklandumų. Prognozuojama, kad pergalę iškovos valdančioji „Klestėjimo“ partija, vadovaujama Ministro Pirmininko Abiy Ahmed. Jam atėjus į valdžią 2018 m. buvo pasiektas istorinis susitarimas su Eritrėja, buvo atgaivinti daugiau nei dešimtmetį įšaldyti abiejų šalių diplomatiniai ryšiai. A. Ahmed vyriausybė žengė svarbius žingsnius, kad būtų išlaisvinti politiniai kaliniai ir būtų leista grįžti namo užsienyje gyvenantiems tremtiniams. Tačiau nuo konflikto Tigrėjaus regione pradžios A. Ahmed yra kaltinamas tyčiniais išpuoliais prieš civilius ir nekaltų Etiopijos piliečių žudynėmis, kurios plačiai laikomos etniškai motyvuotomis. 

Honkongo policija surengė reidą prodemokratiško laikraščio „Apple Daily“ redakcijoje, suėmė penkis redaktorius ir kitus atsakingus asmenis bei įšaldė bendrovės sąskaitas. Tai buvo vienas iš agresyviausių Nacionalinio saugumo įstatymo, kurį Pekinas praėjusiais metais įvedė Honkonge, taikymo atvejų. Anot policijos, mažiausiai trisdešimtyje 2019 m. straipsnių galimai buvo pažeistas minėtas Nacionalinio saugumo įstatymas, nes juose buvo raginama taikyti užsienio sankcijas Kinijos ir Honkongo vyriausybėms. Honkongo policijos pareigūnas nurodė, kad visuomenė turėtų nutraukti visus ryšius su sulaikytais asmenimis ir perspėjo, kad už dalijimąsi laikraščio pranešimais internete žmonės gali būti patraukti baudžiamojon atsakomybėn. 

Agata Palinska

Tarptautinė politika

Dominyka Ginelevičiūtė

Tarptautinė politika

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *