Užsienio naujienų apžvalga | Birželis | 06 25 – 06 30

Kiekvieną savaitę „Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą kartu!

Irane priimtas įstatymas apsaugantis vaikus ir paauglius. Anot Human Rights Watch, nors tai ir pozityvus žingsnis, tačiau jame trūksta fundamentalių pokyčių norint iš tikrųjų apsaugoti vaiko teises. Įstatyme numatytos baudos dėl veiksmų, kurie galėtų pakenkti vaikui ir jo sveikatai. Tai reiškia ne tik fizines bausmes, tačiau ir ribojimą mokytis. Taip pat, įstatymu leidžiama perkelti vaiką į kitą gyvenamą vietą jei jam gresia pavojus. Tačiau kaip teigia Human Rights Watch, įstatyme neatsižvelgiama į opiausias problemas, kurios egzistuoja Irane. Tai vaikų vedybos bei galimybė jiems skirti mirties bausmę.

Rusijoje, Maskvoje sulaikyta 30 protestuotojų palaikančių LGBT+ judėjimą. Daugiausiai jie rengė vieno žmogaus protestus (angl. one-person protests), kas Rusijoje yra legalu. Aktyvistai protestavo prieš kaltinimus pateiktus Julijai Tsvetkovai, LGBT+ bei feministinių judėjimų narei. Ji buvo sulaikyta už pornografijos sklaidą per savo nuotraukas Facebook platformoje. Toks elgesys su LGBT+ bendruomenės nariais yra kritikuojamas žmogaus teisių aktyvistų bei vakarų valstybių.

Vokietijoje uždrausta neonacistinė grupuotė Nordadler, kuri tariamai planavo teroristinį išpuolį. Ši grupuotė buvo įtariama dėl teroristinių atakų kūrimo bei bandymo įsteigti separatistinę radikalios dešinės bendruomenę. Anot Vokietijos pareigūnų, Nordadler nariai skleidė diskriminuojančias žinutes, ypač prieš žydus ir antifos narius, per tokias platformas kaip Telegram bei Discord. Taip pat grupuotė buvo aktyvi socialinėse medijose, kuriose skleidė savo ideologiją, verbavo žmones, gyrė vykusias ekstremistines atakas. Anot vidaus reikalų ministro Horst Seehofer, radikalios dešinės grupuotės kelia itin didelę grėsmę Vokietijos saugumui. Pagal ministro atskleistus metinius duomenis, daugiau nei puse politiškai motyvuotų nusikaltimų buvo susieti su radikalia dešine.

Baltarusijoje artėjant prezidento rinkimams bandoma susidoroti su opozicija bei kritikais. Amnesty International teigia, jog Baltarusijoje pamintos žmogaus teisės. Valdžia, kuri nėra pratusi prie tokios protestų bangos, bando juos malšinti nelegaliomis priemonėmis. Opozicijos lyderiai ir protestuotojai yra sulaikomi ar sulaukia grasinimų. Kaip tvirtina Marie Struthers, Amnesty International Rytų Europos ir Centrinės Azijos direktorė, jog „Baltarusijoje šiuo metu opozicijai priklausantys politikai ar jų šalininkai yra laikomi kaip nusikaltėliai dėl bandymo paprasčiausiai naudotis žmogaus teisėmis bei dalyvauti rinkimų procese”.

Italijoje bus tariamasi dėl naujo įstatymo draudžiančio LGBT+ diskriminaciją bei neapykantos nusikaltimus. Nesilaikymo atveju grėstų iki keturių metų kalėjimo. Tačiau įstatymas susilaukia ir kritikos, ypač iš religinių institucijų. Jų teigimu, toks teisės aktas apribotų saviraiškos laisvę. Šiuo metu Italijoje baudžiami neapykantos nusikaltimai dėl rasistinių, tautinių ir religinių paskatų. Taip pat neonacistiniai bei neofašistiniai veiksmai ar šūkiai.

Dominyka Ginelevičiūtė

Tarptautinė politika

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *