Užsienio naujienų apžvalga | Birželis – Liepa | 06 22 – 07 08

Kiekvieną savaitę „Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą kartu!

Sakartvelo LGBT bendruomenė, 2021 m. liepos 5 d. planavusi surengti „Tbilisi Pride“ eitynes, buvo priversta atšaukti renginį dėl įtemptos padėties šalies sostinėje. Pirmadienį protestuotojai padegė Sakartvelo nevyriausybinės organizacijos „Tbilisi Pride“ biuro balkone iškabintą vaivorykštės spalvų vėliavą ir tą dieną kėlė riaušes, per kurias buvo sužeista mažiausiai 20 žurnalistų. Deja, Sakartvelo visuomenė susidūrė su vietinės valdžios institucijų negebėjimu apsaugoti eitynių organizatorius bei dalyvius nuo priešiškumo ir agresijos, o žurnalistams sudaryti sąlygas laisvai vykdyti savo veiklą. Iš eitynių organizatorių pranešimo spaudai matyti, kad aktyvistai visiškai netiki vyriausybės pastangomis kovoti su diskriminacija ir smurtu. LGBT asmenų atžvilgiu vis dar taikomi griežti teisės į susirinkimo ir išraiškos laisvę apribojimai. 

Mianmaro karinė chunta toliau vykdo represijas prieš taikius civilius gyventojus. Daugelis piliečių yra persekiojami, suimami ir nuteisiami už nepritarimą režimui ar plačiai paplitusiems žmogaus teisių pažeidimams šalyje. Jungtinių Tautų Organizacijos surinktais duomenimis, nuo 2021 m. vasario 1 d. vykstant karinėms represijoms Mianmare žuvo apie 900 žmonių, o apie 200 000 šalies gyventojų buvo priversti palikti savo namus. Nuo perversmo pradžios užfiksuota apie 240 išpuolių prieš sveikatos priežiūros įstaigas, medikus, greitosios pagalbos automobilius ir pacientus. Didelį rūpestį kelia netinkamas politinis spaudimas žiniasklaidai ir didėjantis grasinimų, fizinių išpuolių prieš žurnalistus skaičius. Nuo perversmo pradžios suimta daugiau nei 90 žurnalistų, uždarytos aštuonios pagrindinės žiniasklaidos agentūros.

Esvatinio Karalystėje nuo tada, kai gegužės mėn. per susirėmimą su policija žuvo 25 metų teisės studentas, reguliariai rengiamos taikios demokratinės protesto akcijos. Jų metu raginama vykdyti politines ir socialines reformas, kuriomis būtų siekiama sukurti tikrą demokratiją, užtikrinti pagarbą žmogaus teisėms ir pagrindinėms laisvėms. Prieš šias taikias demonstracijas Esvatinio saugumo pajėgos panaudojo neproporcingai didelę jėgą ir dėl to žuvo per 20 protesto dalyvių, o mažiausiai 150 buvo sužeisti. Nuo žiauraus taikių protestų Esvatinyje malšinimo pradžios, valdžia smarkiai apribojo erdvę pilietinei visuomenei ir paskelbė griežtus žiniasklaidos laisvės apribojimus, įskaitant interneto atjungimą. Tarptautinė žmogaus teisių gynimo organizacija „Amnesty International“ pasmerkė teisės į demonstracijas ribojimą, Esvatinio saugumo pajėgų prieš protestuotojus naudojamą smurtą ir primygtinai paragino šalies valdžios institucijas ištirti per demonstracijas įvykdytus bet kokius galimus žmogaus teisių pažeidimus, įskaitant nereikalingos ir neproporcingos jėgos naudojimą protestams išsklaidyti. 

Okupuotame Vakarų Krante nuo tada, kai š.m. birželio 24 d. žymus aktyvistas Nizar Banat, kritikavęs korupciją Palestinos valdžios institucijose, buvo mirtinai sumuštas įkalinimo metu, surengti masiniai protestai. Protestuotojai reikalavo nutraukti politiniais motyvais pagrįstų sulaikymų praktiką. Per pastarąsias dvi savaites Vakarų krante per neramumus smurtinėmis priemonėmis slopinant taikius protestuotojus, buvo savavališkai suimta per 15 žmonių. Tarptautinė žmogaus teisių gynimo organizacija „Amnesty International“ griežtai pasmerkė brutalios jėgos naudojimą ir taikių demonstrantų suėmimus, pažeidžiančius žmogaus teisių ir įstatymo viršenybės principus. Minėtoji organizacija paragino Palestinos valdžią nedelsiant išlaisvinti visus suimtuosius ir užtikrinti, kad būtų gerbiamos žmonių teisės ir nevaržoma jų laisvė reikšti savo įsitikinimus.

Turkijoje keli tūkstančiai gyventojų išėjo į gatves, reikšdami protestą prieš oficialų šalies pasitraukimą iš Stambulo konvencijos, įpareigojančios šalis užkirsti kelią smurtui prieš moteris. Turkijos prezidentas sulaukė plačiosios visuomenės ir žmogaus teisių grupių kritikos po to, kai kovo mėn. pasirašė dekretą, pagal kurį Turkija pasitraukia iš Stambulo konvencijos. 2021 m. birželio 29 d. Turkijos Aukščiausiasis Administracinis Teismas  priėmė sprendimą, pagal kurį Stambulo konvencija šalyje nebegalioja nuo š. m. liepos 1 d. Stambule pasipiktinusios protestuotojos, nešinos plakatais, ragino visus gyventojus kartu reaguoti, imantis tvirtų veiksmų, ir netylėti, matant valdžios sprendimą atsisakyti priemonių, skirtų užkirsti kelią smurtui prieš moteris ir artimoje aplinkoje.

Agata Palinska

Tarptautinė politika

Dominyka Ginelevičiūtė

Tarptautinė politika

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *