Užsienio naujienų apžvalga | Gegužė | 05 13 – 05 25

Šį kartą mūsų radare – Rusijos karas Ukrainoje, susirūpinimą kelianti LGBTIQ+ asmenų žmogaus teisių padėtis, daugiausiai aukų per pastaruosius kelerius metus pareikalavusios šaudynės JAV mokykloje ir nuolatinis Izraelio gyvenviečių plėtimas, kuriuo šiurkščiai pažeidžiama tarptautinė humanitarinė teisė ir sukuriama rimta kliūtis perspektyviam izraeliečių ir palestiniečių sambūviui.

Skaudžiausi karo Ukrainoje padariniai – tai prarastos gyvybės ir humanitarinė krizė, kilusi daugybei žmonių atsidūrus apgultyje ir likus be namų. Tris mėnesius trunkantis Rusijos karas Ukrainoje namus palikti privertė jau daugiau kaip 14 mln. žmonių. JT Pabėgėlių agentūra (angl. UNHCR) praneša, kad į kitas valstybes išvyko daugiau nei 6,6 mln. žmonių, o ~ 8 mln. žmonių buvo priversti migruoti šalies viduje. Dar maždaug 13 mln. žmonių yra įstrigę sunkiai pasiekiamose teritorijose arba negali išvykti. 

Jungtinių Tautų vyriausiojo žmogaus teisių komisaro biuras (OHCHR) pranešė, kad nuo vasario 24 d., kai Rusija įsiveržė į Ukrainą, iki gegužės 24 d. vidurnakčio Ukrainoje užregistruoti 8628 nukentėję civiliai: 3974 žuvusieji (įskaitant 259 vaikus) ir 4654 sužeistieji (įskaitant 402 vaikus).

Gegužės 17-ąją, Tarptautinę kovos su homofobija, transfobija ir bifobija dieną Europos Sąjunga dar kartą patvirtino savo tvirtą įsipareigojimą gerbti, saugoti ir užtikrinti lesbiečių, gėjų, biseksualių, translyčių ir interseksualių (LGBTIQ+) asmenų visapusišką ir lygiavertį naudojimąsi žmogaus teisėmis. ES Vyriausiojo įgaliotinio paskelbtoje deklaracijoje ES vardu teigiama, kad pasaulyje daugiau kaip 2 mlrd. žmonių gyvena šalyse, kuriose homoseksualumas yra nelegalus, o 11 jurisdikcijų kaip teisėta bausmė už santykius tarp vienos lyties asmenų abiejų partnerių sutikimu taikoma mirties bausmė. Dėl ginkluotųjų konfliktų ir humanitarinių ekstremaliųjų situacijų LGBTIQ+ asmenims kyla ypač didelis pavojus. Dėl neišprovokuotos ir nepagrįstos Rusijos agresijos prieš Ukrainą išryškėjo LGBTIQ+ asmenų, bandančių bėgti nuo karo, problemos. Būta pranešimų apie trukdymą translyčiams asmenims išvykti iš šalies, taip pat apie smurto prieš LGBTIQ+ asmenis atvejus. Todėl reikėtų dėti daugiau pastangų jiems paremti, apsaugoti ir užtikrinti jiems saugų buvimą.

JAV 2022 m. gegužės 24 d. ginkluotas 18 metų jaunuolis įvykdė mirtiną išpuolį prieš Teksaso valstijoje, Juvaldžio mieste įsikūrusią pradinę mokyklą, kurio metu žuvo 19 vaikų ir du mokytojai. Keliolika vaikų buvo sužeista ir paguldyta į ligoninę, kelių sužeistųjų būklė yra kritinė. Atakos kaltininkas, beatodairiškai įvykdęs mokyklos apšaudymą iš automatinio šaunamojo ginklo, buvo nukautas policijai bandant jį sulaikyti. Po šių visą šalies visuomenę sukrėtusių šaudynių JAV tęsiasi nacionalinės politinės diskusijos dėl iniciatyvų sugriežinti ginklų naudojimo taisykles.

Reaguodamos į Izraelio vyriausybės pranešimą apie parengtus planus statyti papildomus daugiau kaip 4 400 gyvenamųjų būstų okupuotose Vakarų Kranto teritorijose, penkiolika Europos šalių paragino Izraelio valdžios institucijas nustoti taikyti savo gyvenviečių plėtros politiką, kuria šiurkščiai pažeidžiama tarptautinė humanitarinė teisė ir sukuriama rimčiausia kliūtis perspektyviam izraeliečių ir palestiniečių sambūviui. Nepaisant didelio tarptautinės bendruomenės protesto, Izraelis toliau stato ir plečia gyvenvietes Vakarų Krante, o neseniai Izraelio Aukščiausiasis Teismas nusprendė, kad šimtai palestiniečių, įsikūrusių Masafer Jatos gyvenvietėje, galės būti priverstinai iškeldinti iš savo namų. 

Agata Palinska

Tarptautinė politika

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *