Užsienio naujienų apžvalga | Gegužė | 05 17 – 05 23

Kiekvieną savaitę „Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą kartu!

Mianmaro karinių pajėgų „Tatmadaw“ 2021 m. vasario 3 d. paskirta Sąjungos rinkimų komisija, kuri anot daugybės tarptautinių veikėjų yra neteisėta, yra raginama patvirtinti „Tatmadaw“ kaltinimus nušalintai Nacionalinės demokratijos lygos partijos lyderei Aung San Suu Kyi ir visiems kitiems neteisėtai dėl netikrų rinkimų, suklastotų rinkimų rezultatų arba kitų nepagrįstų kaltinimų, kurie neturi jokio pagrindo, sulaikytiems asmenims. Karinės pajėgos „Tatmadaw“ atsisakė pripažinti 2020 m. lapkričio 8 d. Mianmare surengtų rinkimų rezultatus, kuriuos laimėjo Nacionalinės demokratijos lygos partija, bei nurodė, kad rinkimai buvo klastojami dideliu mastu, tačiau nepateikė jokių įrodymų. Politinių kalinių asociacijos apskaičiavimais, nuo perversmo pradžios vykstant karinėms represijoms Mianmare žuvo jau daugiau kaip 800 protesto dalyvių. 

Pietų Afrikos Respublikos daroma bendra pažanga moterų teisių užtikrinimo srityje yra pernelyg maža, norint užtikrinti, kad moterys šioje šalyje nebūtų diskriminuojamos. Taip yra todėl, kad trūksta konkrečių priemonių, kuriomis būtų draudžiamas visų rūšių smurtas prieš moteris, įskaitant smurtą artimoje aplinkoje ir ydingą tradicinę praktiką, pavyzdžiui, priverstines santuokas, ypač nepilnamečių, ir nustatytos nuobaudos už šį smurtą. Savo 2021 m. gegužės 17 d. priimtoje ataskaitoje nepriklausomi Jungtinių Tautų ekspertai pabrėžė, kad svarbu užtikrinti nukentėjusiųjų apsaugą ir teikti pagalbą Pietų Afrikos savanoriškoms organizacijomis, kurios suteiktų pastogę ir kitą pagalbą nuo smurto nukentėjusioms moterims ir šių moterų vaikams. Jungtinių Tautų ekspertai taip pat pabrėžė, kaip svarbu kovoti su nebaudžiamumu visais smurto prieš moteris atvejais užtikrinant, kad tokie nusikaltimai būtų veiksmingai ištirti, kad juos įvykdę asmenys būtų patraukti atsakomybėn ir griežtai nubausti, kad teisinė sistema tinkamai saugotų nepilnamečius. 

Tarptautinės žmogaus teisių gynimo organizacijos „Amnesty International“ atstovai yra susirūpinę dėl to, kad Jungtinių Amerikos Valstijų eksportuojamos karinės technologijos naudojamos konflikto Kolumbijoje metu. Atsižvelgiant į tai, kad ginklų sistemų platinimas didelės politinės įtampos situacijose gali neproporcingai paveikti civilius gyventojus, minėta žmogaus teisių gynimo organizacija paragino Jungtines Amerikos Valstijas skubiai nustatyti Kolumbijai ginklų embargą. Nuo 2021 m. balandžio 28 d. per demonstracijas Kolumbijoje gyvybės neteko mažiausiai 47 žmonės, daugiau kaip 1870 žmonių nukentėjo nuo beatodairiško teisėsaugos institucijų smurto, buvo suimta daugiau kaip 960 žmonių, daugybė demonstracijų dalyvių dingo be žinios. 

Jungtinė Karalystė ėmėsi visų reikalingų saugumo priemonių, siekdama užkirsti kelią antisemitiniams išpuoliams bei sumažinti jų skaičių. Sustiprinti visų politinių jėgų kovą su antisemitizmu buvo nuspręsta po to, kai Londone buvo sulaikyti keturi žmonės, kurie iš važiuojančio automobilio šūkavo grasinančias replikas bei antisemitinius šūkius. Tai buvo vienas iš kelių praeitą savaitę šalyje surengtų protestų prieš didžiausią pastarųjų metų smurtą konflikto tarp Izraelio ir palestiniečių metu. Britų politikai viešai pasmerkė antisemitinius pareiškimus bei pažymėjo, kad neapykantą kurstanti kalba ir bet kokio pobūdžio smurtas prieš žydų tautybės piliečius yra nesuderinami su Jungtinės Karalystės vertybėmis.

Į Ispanijai priklausantį Seutos anklavą Šiaurės Afrikoje iš kaimyninio Maroko pasiekė maždaug 8 tūkst. atvykėlių. Esant beprecedentiniam migrantų antplūdžiui, kuris prasidėjo tvyrant didelei įtampai tarp Madrido ir Rabato, abejojama dėl tolesnio Ispanijos-Maroko sienos valdymo ir jo poveikio migrantų žmogaus teisėms. Remdamasi dešimtmečių senumo dvišalio susitarimo nuostatomis dėl neteisėtos migracijos, Ispanija jau grąžino 5,6 tūkst. iš 8 tūkst. migrantų. Ispanijos socialinės apsaugos ir darbo ministrė išreiškė gilų susirūpinimą dėl didelio iš Maroko į Seutą patekusių nelydimų nepilnamečių skaičiaus ir nepakankamos jų apsaugos.

Agata Palinska

Tarptautinė politika

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *