Užsienio naujienų apžvalga | Gegužė | 06 01 – 06 07

Kiekvieną savaitę „Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą kartu!

Kinijoje galiojusi šeimos planavimo politika, leidžianti poroms auginti iki dviejų atžalų, tapo diskriminacijos darbovietėse priežastimi. Diskriminacijos aukomis dažniausiai tapdavo bevaikės ar vieną vaiką auginančios moterys. Šią savaitę Kinija paskelbė, kad nuo šiol visoms susituokusioms poroms bus leista susilaukti trečio vaiko, tačiau vaikų skaičius ir toliau ribojamas. Kinijos vyriausybė taip pat pranešė, jog žadama pagerinti motinystės atostogų sąlygas bei darbuotojų saugą darbe užtikrinančias priemones. Tačiau šie pažadai neišsklaidė visų abejonių. Vienišos motinos ir toliau išskiriamos kaip itin pažeidžiama grupė, nes šiuo metu jų gerovė darbo rinkoje nėra saugoma valstybės.

Jungtinių Amerikos Valstijų prezidento Joe Biden administracija oficialiai nutraukė Donald Trump administracijos vykdytą politiką, dėl kurios maždaug šešiasdešimt aštuoni tūkstančiai prieglobsčio prašytojų buvo priversti laukti Meksikoje iki jiems paskirtų teismo posėdžių, vyksiančių Jungtinėse Amerikos Valstijose. Pilietinių teisių grupės, reaguodamos į prašytojų saugumo neužtikrinimą laukimo metu, Donald Trump administracijos programą įvertino kaip nehumanišką ir neteisėtą. Sustabdžius šios politikos taikymą, į Jungtines Amerikos Valstijas buvo perkelta daugiau kaip vienuolika tūkstančių migrantų. Krašto saugumo sekretoriaus Alejandro Mayorkasas teigimu, minėta politika, dar žinoma kaip „Migrantų apsaugos protokolai“ (angl. Migrant Protection Protocols), deklaruoto tikslo sumažinti prieglobsčio prašytojų srautus tikrai nepasiekė. 

Baltarusijos aktyvistas Stsiapan Latypau, kalinamas dėl kaltinimų, kuriuos neigia, teisiamojo posėdžio metu bedė sau į gerklę rašikliu, kurį paėmė iš šūsnies teismo dokumentų. Tai įvyko po to, kai aktyvistas pranešė, jog pareigūnai grasino prieš jį panaudoti fizinį smurtą, jei pastarasis nepripažins kaltės pagal jam pareikštus kaltinimus. Medikams vos pavyko išgelbėti vyriškio gyvybę. Aktyvistas kaltinamas sukūręs opozicines socialinių medijų platformas ir tuo, kad sulaikomas pasipriešino policijos pareigūnams. Šis šiurpus incidentas rodo bendrą žmogaus teisių padėties Baltarusijoje blogėjimo ir susidorojimo su opozicijos veikėjais tendenciją. 

Izraelio opozicijos partijos šią savaitę paskelbė apie koalicijos sprendimą suformuoti naują vyriausybę ir nušalinti nuo valdžios Benjamin Netanyahu, ilgiausiai pareigas užėmusį ministrą pirmininką Izraelio istorijoje. Naujoji koalicija yra neįprasta sąjunga, sudaryta iš aštuonių politinių partijų, kurių ideologijos svyruoja nuo kairės iki radikalios dešinės. Nors kai kurie analitikai palankiai įvertino šiuos skirtumus, kiti teigia, jog koalicijos nariai yra nesuderinami. Manoma, jog dėl šios priežasties koalicija neilgai trukus iširs. Iki 2023-ųjų sąjungai vadovaus Naftali Bennett. Politikas yra buvęs naujakurių Palestinos žemėse lyderis ir etalonas religiniams nacionalistams, kurie prieštarauja palestiniečių valstybės pripažinimui ir nori, jog Izraelis aneksuotų didžiąją dalį okupuoto Vakarų kranto. 

Kuboje gyvenančiam repo atlikėjui Maykel Osorbo, priklausančiam komandai, sukūrusiai žinomą dainą, kurioje kritikuojama Kubos valdžia, buvo paskirta laisvės apribojimo bausmė. Viešosios tvarkos pažeidimu ir užpuolimu kaltinamam kubiečiui kalint kalėjime netgi buvo apribota teisė bendrauti su artimaisiais telekomunikacinėmis priemonėmis. Jungtinių Amerikos Valstijų ambasada Kuboje ir Tarptautinės plėtros agentūra (angl. USAID) pasmerkė repo atlikėjo „ir daugelio kitų menininkų, drįsusių reikalauti pažangos žmogaus teisių srityje, sulaikymą“. Minėtoje dainoje be užuolankų kritikuojama šešis dešimtmečius gyvuojanti komunistinė salos vyriausybė, pateikiamas ilgas nusiskundimų dėl skurdo, represijų ir netinkamo valdymo sąrašas. 

Agata Palinska

Tarptautinė politika

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *