Užsienio naujienų apžvalga | Birželis | 06 08 – 06 15

Kiekvieną savaitę „Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą kartu!

Mianmare ir toliau sistemingai vykdomos masinės represijos prieš taikius piliečius, teisėtai kovojančius dėl demokratijos, laisvės ir žmogaus teisių. Tarptautinė žmogaus teisių stebėjimo organizacija „Human Rights Watch“ yra susirūpinusi dėl laipsniškai didėjančio spaudimo opozicijos politikų artimiesiems. Organizacija paragino Mianmaro karines pajėgas susilaikyti nuo opozicijos politikų, pilietinės visuomenės aktyvistų, jų šeimos narių, giminių ar draugų persekiojimo, kalinimo ir traukimo baudžiamojon atsakomybėn kaip priemonės juos įbauginti arba atgrasyti nuo veiksmų kovoje dėl demokratijos, laisvės ir žmogaus teisių. Tarptautinės žmogaus teisių stebėjimo organizacijos „Human Rights Watch“ duomenimis, nuo 2021 m. vasario 1 d. neteisėtai sulaikyti apytikriai 76 žmonės, iš kurių mažiausiai 48 asmenys tebėra kalinami. 

Vengrijos parlamentas 2021 m. birželio 15 d. priėmė prieš homoseksualius asmenis nukreiptą įstatymą. Tūkstančiai šalies sostinės gyventojų susirinko prie parlamento rūmų, kuriuose buvo svarstomas įstatymo projektas. Šalies gyventojai buvo išreiškę protestą dėl į įstatymą įtrauktų nuostatų, draudžiančių jaunesniems nei 18 metų asmenims skirtą LGBT+ literatūrą, įskaitant mokyklų mokomąją medžiagą, kurioje propaguojamos homoseksualų teisės arba lyties keitimo galimybė. Vis dėlto prieš homoseksualius asmenis nukreipto įstatymo priėmimas yra didelis žingsnis atgal ir tai atskleidžia, deja, pasibaisėtiną LGBTI+ asmenų padėtį Vengrijoje, kur homofobiškos pažiūros yra gana plačiai paplitusios. Šalis nepripažįsta tos pačios lyties porų santuokų ir draudžia įvaikinimą tos pačios lyties poroms. 

Palestinos gyventojai tapo okupuotose teritorijose susirūpinimą keliančios tendencijos, kuomet kuomet per ginkluotus konfliktus rengiami išpuoliai prieš įstaigas, teikiančias visuomenei gyvybiškai svarbias paslaugas, liudininkais. Palestiniečiai ir tarptautinė bendruomenė pasmerkė 2021 m. birželio 9 d. Izraelio pajėgų surengtą reidą Palestinos Sveikatos reikalų komitete, po kurio šis komitetas buvo priverstas sustabdyti savo veiklą 6 mėnesiams. Šios įstaigos darbuotojai buvo nuolat persekiojami ir areštuojami dėl tariamų sąsajų su politine partija „Palestinos išlaisvinimo liaudies frontu“. Dėl Izraelio pajėgų brutalių veiksmų tūkstančiai palestiniečių gali netekti ateities galimybių gauti tinkamas sveikatos priežiūros paslaugas. 

Haičio sostinės gyventojai nuo šių metų birželio mėnesio pradžios yra priversti bėgti iš savo namų, nes didžiausiame šalies mieste Port-au-Prince prasidėjo smurto proveržis – vietinės smurtaujančios grupuotės puldinėjo civilius, degino gyvenamuosius namus, plėšė policijos nuovadas. Nuo tada Haičio teritorijoje daugiau kaip 5 tūkstančiai žmonių vis dar yra perkelti šalies viduje. Per pastaruosius metus dėl smurto ir žiaurumo šalies viduje perkeltų asmenų skaičius viršijo 9 tūkstančius. Sustiprėjus susidūrimams tarp vietinių grupuočių, nacionalinės policijos pajėgos dažnai nesugeba užtikrinti gyventojų tinkamos apsaugos savo teritorijoje, dėl ko pažeidžiami gyventojai paliekami likimo valiai toli nuo savo namų. Jungtinių Tautų Organizacijos duomenimis, keli žmonės žuvo ir keli buvo sužeisti per susidūrimus, kurie kilo tankiai apgyvendintose vietovėse, kaip antai Martissant, Cité-Soleil ir Bel Air priemiesčiuose. 

Afganistanas atsidūrė kritinėje situacijoje, nes blogėjanti saugumo padėtis, derybų dėl taikos Afganistano viduje aklavietė ir sprendimas iki 2021 m. rugsėjo 11 d. išvesti JAV ir NATO karines pajėgas sukėlė dar intensyvesnių vidaus konfliktų grėsmę. Jungtinių Tautų Organizacija pasmerkė grėsmingai padidėjusį smurtą šalyje, įskaitant 2021 m. birželio 8 d. išpuolį prieš tarptautinę nevyriausybinę organizaciją „HALO Trust“, kurio metu žuvo 10 ir buvo sužeista 16 žmonių. Nepaisant ankstesnės pažangos, humanitariniai veikėjai, daugiausia moterys, ir toliau kasdien susiduria su pasibaisėtinomis grėsmėmis, įskaitant kliūtis teikti pagalbą ir smurtinius išpuolius. Per tokius išpuolius nuo šių metų sausio iki balandžio mėn. 36 pagalbos darbuotojai buvo pagrobti, 27 sužeisti ir 11 nužudyti.

Agata Palinska

Tarptautinė politika

Dominyka Ginelevičiūtė

Tarptautinė politika

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *