Užsienio naujienų apžvalga | Gegužė – Birželis | 05 27 – 06 03

Šį kartą mūsų radare – Rusijos karas Ukrainoje, didėjantis smurtas mokymo įstaigose įvairiose šalyse, savavališko sulaikymo taikymas ir represinės priemonės, vykdomos Salvadore, paliaubų Jemene pratęsimas bei masiniai visuomenės protestai Gvinėjoje.

Jungtinių Tautų vyriausiojo žmogaus teisių komisaro biuras (OHCHR) pranešė, kad nuo vasario 24 d., kai Rusija įsiveržė į Ukrainą, iki birželio 2 d. vidurnakčio Ukrainoje užregistruoti 9197 nukentėję civiliai: 4183 žuvusieji (įskaitant 268 vaikus) ir 5014 sužeistųjų (įskaitant 427 vaikus). 

Remiantis naujausiais JT Pabėgėlių agentūros (angl. UNHCR) statistiniais duomenimis, iš Ukrainos į kitas valstybes išvyko jau beveik 7 mln. žmonių, o daugiau nei 8 mln. žmonių buvo priversti migruoti šalies viduje. Dar maždaug 15,7 mln. žmonių Ukrainoje reikalinga skubi humanitarinė pagalba.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, nuo vasario 24 d. iki birželio 2 d. patvirtinti jau 269 išpuoliai prieš Ukrainos sveikatos priežiūros sektorių, kurių metu žuvo mažiausiai 76 asmenys ir daugybė buvo sužeista.

​​New Lines strategijos ir politikos instituto ir Raoul Wallenberg žmogaus teisių centro iniciatyva atliktas tyrimas leidžia daryti išvadą, kad Rusija yra atsakinga už Genocido Konvencijos 2 ir 3 (c) straipsnių pažeidimą. 2022 m. gegužės 27 d. paskelbtoje tyrimo ataskaitoje nurodoma, kad egzistuoja labai rimta genocido rizika Ukrainoje ir kitoms valstybėms kyla pareiga užkirsti kelią genocidui pagal Genocido Konvencijos 1 straipsnį. 

Visuotinė koalicija, siekianti apsaugoti mokyklas nuo išpuolių (angl. Global Coalition to Protect Education from Attack, GCPEA) paskelbė naują ataskaitą, kurioje išsamiai apžvelgiami 28 šalyse įvykdyti išpuoliai prieš mokymo įstaigas. Ataskaita rodo, kad per pastaruosius dvejus metus ginkluotų konfliktų metu per išpuolius prieš švietimą buvo nužudyta ar sužeista daugiau kaip 9 tūkst. mokinių, mokytojų, akademikų. GCPEA užfiksuoti smurto mokymo įstaigose atvejai taip pat apima mokinių grobimą, mokyklų naudojimą kariniais tikslais, mokymo įstaigų pastatų griovimą. GCPEA direktorius ragina visas valstybes įgyvendinti Saugių mokyklų deklaraciją (2015 m.) – priemonę, kuria naudodamosi valstybės gali pritarti gairėms dėl mokyklų ir universitetų apsaugos nuo karinio naudojimo ginkluoto konflikto metu ir įsipareigoti jas įgyvendinti.

Tarptautinė žmogaus teisių gynimo organizacija „Amnesty International“ pranešė, kad dėl represinių priemonių, kurių Salvadoras ėmėsi prieš daugybę žmonių dėl padidėjusio gaujų smurto, nuo kovo pabaigos neaiškiomis aplinkybėmis mirė mažiausiai 18 policijos areštinėse laikomų žmonių. Organizacija konstatavo, kad Salvadoro Vyriausybė yra atsakinga už masinius žmogaus teisių pažeidimus, įskaitant savavališkus sulaikymus ir sulaikytųjų kankinimus.

Jemeno konflikto šalys sutiko su JT pasiūlymu pratęsti dabartines paliaubas dar dviem mėnesiams. Susitarusios įgyvendinti, o dabar ir atnaujinti paliaubas, konflikto šalys suteikė Jemeno žmonėms retą vilties spindulėlį, jog įmanoma užbaigti septynerius metus trunkančius karinius veiksmus.

Gvinėjos sostinėje Konakryje įvyko didžiausi protestai nuo 2021 m. perversmo. Demonstrantai išreiškė pasipiktinimą dėl smarkiai išaugusių kuro kainų. Pranešama, kad šių protestų metu nuo valstybės saugumo pajėgų rankos žuvo vienas asmuo.  

Agata Palinska

Tarptautinė politika

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *