Užsienio naujienų apžvalga | Gegužė/Birželis | 05 28 – 06 03

Kiekvieną savaitę „Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą kartu!

Jungtinėse Amerikos Valstijose tęsiasi anti-rasistiniai protestai. Mineapolio mieste policijos įvykdytas juodaodžio nužudymas sukėlė didžiulį pasipriešinimą prieš šalyje tvyrantį rasizmą bei policijos agresiją. Demonstracijos vykdomos ne tik JAV, bet ir kitose valstybėse kaip Didžiojoje Britanijoje, Naujoje Zelandijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje, Airijoje, Danijoje, Nyderlanduose, Australijoje bei Kanadoje. Nors dauguma protestų Jungtinėse Amerikos Valstijose taikūs, dėl susiklosčiusios suirutės, nebuvo apseita be smurto bei apiplėšimų. Dėl šios priežasties didžiuosiuose šalies miestuose įvesta komendanto valanda (angl. curfew), įpareigojanti naktį likti namuose. Tačiau, kaip teigia Financial Times, protestuojai nepaiso nurodymų. Anot dienraščio, nevaldomą situaciją šalies prezidentas Donaldas Trumpas grasina sustabdyti pasitelkęs karines pajėgas. Pasak Pentagono šiuo metu 1600 karių yra perkelti į Vašingtono regioną ir pasiruošę atsakyti į neramumus.

Pietų Korėjoje senjorų būklė yra stebima dirbtinio intelekto pagalba. Dėl pandemijos padarinių, šalyje vis daugėja prietaisų galinčių suteikti pagalbą senjorams nuotoliniu būdu. Šiuo metu senyvo amžiaus žmonės yra stebimi išmaniųjų garsiakalbių (angl. smart speakers), kurie pasitelkę dirbtinio intelekto technologijas, geba atpažinti pasikartojančius žodžius, nustatyti didėjantį vienišumo arba pažeidžiamumo jausmą bei suteikti rekomendacijas dėl vizito pas sveikatos profesionalus. Anot kritikų, toks būdas padėti senyvo amžiaus žmonėms turi ir negatyvių pasekmių, kurių didžiausia – asmeninių duomenų apsauga.

Rusijoje, Maskvoje sulaikyti taikūs protestuotojai. Gegužės 28 dieną septyni žurnalistai bei vienas rašytojas pateko į nelaisvę dėl asmeninio piketavimo (angl. single person pickets). Protestuotojai reiškė nepasitenkinimą dėl tokioje pačioje situacijoje esančių kolegų. Piketo metu buvo atsižvelgta į pasaulinę situaciją – protestuotojai dėvėjo kaukes bei laikėsi atstumo. Nors demonstracijų metu nebuvo pažeistos taisyklės nustatytos kovai su virusu, tačiau policijos teigimu tokie veiksmai buvo neteisėti ir nusižengė Maskvos mero draudimui masiniams bei viešiems susibūrimams. Nepaisant to, protestuotojų sulaikymams nepritarė tarptautinės žmogaus teisių organizacijos, tokios kaip Europos Taryba, ir išreiškė susirūpinimą dėl šalyje slopinamos laisvės taikiems susirinkimams.

Nepale gali būti įteisintas specialiųjų tarnybų įstatymo projektas suteikiantis neribotas žvalgybos ir paieškos galias tam atsakingoms institucijoms. Anot Human Rights Watch, toks įstatymas kelia grėsmę nepaliečių pilietinėms, politinėms bei privatumo teisėms. Tuo atveju jei nutarimas pradėtų galioti, jis suteiktų galią Nacionaliniam Žvalgybos Departamentui (parodžius dokumentą bei pateikus raštišką įspėjimą) užeiti į privačias įstaigas, gyvenamąsias vietas, organizacijų centrus, ar patikrinti asmens transporto priemonę. Be to, šis įstatymas leistų institucijai stebėti, tikrinti ir nutraukti bet kokio pobūdžio pokalbius jei šie keltų įtarimų.

Kenijoje įstrigę LGBT pabėgėliai, kurių relokacija sustabdyta dėl COVID-19 padarinių, bijo dėl savo gyvybių. Anot Washington Post, pabėgėlių perkėlimas (sustabdytas kovo 17 d.) pakeitė daugiau nei 3000 žmonių likimų Afrikos mastu. Homofobija Ugandoje, Kenijoje bei kitose Afrikos šalyse yra itin gaji. Ugandoje seksualinės mažumos yra teisiamos, o Kenijoje laikomos nelegaliomis. Šios bendruomenės atstovai susilaukia itin žiauraus elgesio ne tik iš aplinkinių, bet ir policijos pareigūnų. Dana Hughes, Jungtinių Tautų pabėgėlių agentūros atstovė spaudai, teigia, jog kova su tokia situacija itin svarbi ir pandemijos metu, todėl organizacija skatina šalis ir toliau vykdyti procesus: priimti dokumentus, vykdyti nuotolinius interviu bei  priimti kritinėje situacijoje esančius pabėgėlius skuboto perkėlimo tvarka.

Dominyka Ginelevičiūtė

Tarptautinė politika

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *