Užsienio naujienų apžvalga | Gruodis | 12 03 – 12 09

Kiekvieną savaitę „Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą kartu!

Indijos saugumo pajėgos yra kaltinamos dėl neproporcingos ir chaotiškos jėgos panaudojimo 2021 m. gruodžio mėn. įvykių Nagalando valstijoje metu, kur buvo nužudyta 14 civilių gyventojų. Organizacija „Human Rights Watch“ paragino Indijos vyriausybę visų pirma nedelsiant atšaukti piktnaudžiavimą sukėlusį Specialiųjų ginkluotųjų pajėgų įgaliojimų įstatymą. Šiuo įstatymu vidaus konfliktuose dalyvaujančioms ginkluotosioms pajėgoms suteikiami platūs įgaliojimai naudoti mirtiną jėgą, o kariams suteikiamas veiksmingas imunitetas nuo baudžiamojo persekiojimo. Turėdami šiuos specialius įgaliojimus, kariai pradangindavo ir žudė civilius, nebijodami už tai gresiančios atsakomybės. Minėtas įstatymas pažeidžia tarptautinę žmogaus teisių teisę, įskaitant teisę į gyvybę, teisę į apsaugą nuo savavališko suėmimo ir sulaikymo, teisę nebūti kankinamam ir nepatirti žiauraus, nežmoniško ar žeminančio elgesio, ir nesuteikė aukoms ir jų šeimoms teisės į žalos atlyginimą.

Čilės Kongresas antradienį pritarė ilgai lauktam įstatymo projektui, įteisinančiam tos pačios lyties asmenų santuokas. Pirmą kartą pasiūlymą dėl įstatymo projekto pateikė buvusi šalies prezidentė Michelle Bachelet, tačiau jis buvo atnaujintas po to, kai dabartinis prezidentas Sebastianas Piñera šių metų pradžioje pareiškė, kad pritaria santuokų lygybei. Prezidentui pasirašius įstatymą, Čilė prisijungs prie Argentinos, Brazilijos, Kolumbijos, Kosta Rikos, Ekvadoro, Urugvajaus ir dalies Meksikos, kurios yra įteisinusios tos pačios lyties asmenų santuokas. Kitoje pasaulio pusėje Tokijo metropolijos vyriausybė nuo kitų metų Japonijos sostinėje pradės taikyti sistemą, kuri veiksmingai leis sudaryti tos pačios lyties asmenų santuokas. Vienintelė vieta Azijoje, kur įteisintos tos pačios lyties asmenų santuokos, yra Taivanas.

Ispanijos vyriausybė turi dėti daugiau pastangų, kad apsaugotų vaikus nuo smurto šeimoje ir seksualinės prievartos bei užtikrinti, kad teismai įveiktų išankstinį nusistatymą prieš moteris ir taikytų į lytį ir vaikus orientuotą požiūrį. Jungtinių Tautų Organizacijos ekspertams ypač didelį susirūpinimą sukėlė Dianos García M. atvejis, kuri neseniai prarado savo šešerių metų dukters globą, nes buvo apkaltinta trukdžiusi vaiko ir tėvo bendravimui. Nepaisant surinktų įrodymų, kad vaiko tėvas anksčiau smurtavo šeimoje ir daugelį metų seksualiai išnaudojo savo dukrą, Pozuelo de Alarcón teismas suteikė tėvui visišką vaiko globą. Net ir tais atvejais, kai smurtas šeimoje yra buvęs ir esama smurto įrodymų, teismų sprendimai dažnai būna palankūs vyrams, taip pat ir tais atvejais, kai yra rimtų priežasčių įtarti, kad jie smurtauja prieš savo vaikus.

Jungtinių Tautų žmogaus teisių ekspertai palankiai įvertino svarbų sprendimą, priimtą dėl salvadorietės, kuri mirė kalėjime po to, kai buvo įkalinta po skubios akušerinės operacijos, ir teigė, kad šiuo sprendimu įtvirtinami Lotynų Amerikos moterų, siekiančių reprodukcinės sveikatos priežiūros, apsaugos standartai. Amerikos šalių žmogaus teisių teismas pripažino Salvadorą atsakingu už Manuelos, kuri 2008 m. buvo nuteista 30 metų nelaisvės už „tyčinę žmogžudystę“ po to, kai prarado nėštumą, mirtį. Regiono aukščiausiojo teismo teigimu, salvadorietė mirė 2010 m. dėl netinkamos medicininės priežiūros nuo Hodžkino limfomos. Ekspertai pareiškė, kad tai yra reikšmingas sprendimas, padėsiantis apsaugoti moterų teisę į reprodukcinę sveikatos priežiūrą, įskaitant abortus, visoje Lotynų Amerikoje ir Karibų jūros regione.

Portugalijoje apsilankę Jungtinių Tautų žmogaus teisių ekspertai nurodė, kad šioje šalyje afrikiečių kilmės asmenys vis dar susiduria su sisteminiu rasizmu. Ekspertų grupė su susirūpinimu atkreipė dėmesį į sisteminio rasizmo ir rasistinio smurto bei netinkamo elgesio, rasinio profiliavimo, piktnaudžiavimo valdžia, dažno policijos žiauraus elgesio su afrikiečių kilmės asmenimis paplitimą. Tačiau delegacija, į kurią taip pat įėjo žmogaus teisių ekspertės C. Namakula ir M. Ekiudoko, palankiai įvertino administracijos dedamas pastangas spręsti rasinės diskriminacijos, su kuria susiduria afrikiečių kilmės asmenys, problemą, įskaitant neseniai patvirtintą Nacionalinį kovos su rasizmu ir diskriminacija 2021-2025 m. planą „Portugalija prieš rasizmą“. 

Agata Palinska

Tarptautinė politika

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *