Užsienio naujienų apžvalga | Gruodis | 12 10 – 12 16

Kiekvieną savaitę „Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą kartu!

Honkongo teismas pirmadienį priėmė nuospredžius, kuriais buvusiam žiniasklaidos magnatui Jimmy Lai ir dar septyniems demokratijos aktyvistams paskirtos laisvės atėmimo bausmės. Jie buvo apkaltinti vien už dalyvavimą praėjusių metų bandymuose paminėti 1989 m. birželio 4 d. Tiananmenio aikštėje Pekino įvykdytą taikių protestų numalšinimą. Šie nuosprendžiai yra naujausias plataus masto susidorojimo su disidentais ir žodžio laisvės principais pavyzdys. Nors byla nebuvo nagrinėjama pagal griežtą Nacionalinio saugumo įstatymą, kurį Honkongui praėjusiais metais įvedė Pekinas, keliems kaltinamiesiems taip pat pateikti atskiri kaltinimai pagal šį įstatymą.

Afganistane rugpjūčio 15 d. žlugus ankstesnei vyriausybei, Talibanas smarkiai apribojo moterų teises ir žiniasklaidos laisvę – pagrindinius atkuriamojo laikotarpio po 2001 m. pasiekimus. Vyriausiasis žmogaus teisių padėties Afganistane komisaras nurodė, kad nepaisant talibų pažadų, didžioji dauguma mergaičių vidurinių mokyklų tebėra uždarytos. Valdžia yra uždraudusi bendrą mokymą, todėl daugelis mergaičių ir moterų negali siekti aukštojo išsilavinimo. Negana to, šioje šalyje moterims uždrausta dirbti pagal daugelį profesijų, išskyrus darbą švietimo ir sveikatos priežiūros srityse. 

Jungtinių Tautų Komitetas prieš kankinimus paragino Meksiką nutraukti teisėtų žmogaus teisių gynimo veiksmų kriminalizavimą po to, kai antradienį paskelbė išvadas dėl neteisėtai kalinto ir kankinto vietinių gyventojų teisių aktyvisto Damián Gallardo Martínez. Būdamas mokytoju, D. G. Martinez skatino švietimą Oachakos čiabuvių bendruomenėse ir dalyvavo mokytojų profsąjungos rengiamuose protestuose. Savo išvadose Komitetas nurodė, kad D. G. Martinez baudžiamasis persekiojimas buvo dalis plano, kuriuo buvo siekiama kriminalizuoti Oachakos mokytojų profsąjungos judėjimą. 

Jungtinės Karalystės vyriausybė pristatė Žmogaus teisių akto reformas, kuriomis, kaip tikimasi, bus atkurtas pasitikėjimas teisine sistema. Pasiūlymuose įsipareigojama ir toliau laikytis Europos žmogaus teisių konvencijos, nepaisant kai kurių konservatorių spaudimo iš jos išstoti. Pasiūlymuose taip pat pripažįstama teisė į prisiekusiųjų teismą ir pabrėžiama žodžio laisvės svarba, pažymint, kad tai yra „esminė britų teisė, kuri saugo visas kitas laisves“.

Jemenas balansuoja ties nauju kruvino karo slenksčiu, nes kariniai veiksmai ir konfliktas tik aštrėja. JT specialusis pasiuntinys Hans Grundberg išreiškė susirūpinimą dėl dažnėjančio raketų ir artilerijos kovinio naudojimo ir atakų iš oro atvejų, keliančių nuolatinį pavojų žmonėms bei aplinkai. Konflikto aukų vis daugėja, įskaitant gruodžio 3 d. antskrydį, nusinešusį penkių žmonių gyvybes. Taip pat, tūkstančiai civilių dėl konflikto buvo priversti palikti savo namus.

Agata Palinska

Tarptautinė politika

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *