Užsienio naujienų apžvalga | Gruodis| 12 10 – 12 16

Kiekvieną savaitę „Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą kartu!

Saudo Arabijoje pirmą kartą istorijoje vyko moterų futbolo rungtynės. Neseniai, tik prieš dvejus metus, šalyje moterims buvo leista žiūrėti futbolo rungtynes stadijonuose. Iki šio žingsnio buvo skleidžiama informacija, jog tokia veikla moterims nėra suderinama su kultūriniais įsitikinimais bei religiniu mokymu. Nepaisant to, pokytis yra vertinamas pozityviai, kaip paskatinimas moterims tapti aktyviomis sporto fanėmis ar dalyvėmis. Anot BBC, dabar naujoje moterų futbolo lygoje dalyvauja 24 komandos, kurioms žaidžia virš 600 moterų. Tačiau toks Saudo Arabijos vyriausybės sprendimas sulaukė ir kritikos, jog tai tik būdas nukreipti dėmesį nuo pažeidinėjamų žmogaus teisių. 

Argentina gali tapti pirmąja didžiąja Lotynų Amerikos valstybe, kuri legalizuotų nėštumo nutraukimą. Naujasis įstatymo projektas, kuris buvo pateiktas prezidento Alberto Fernandez, buvo priimtas Deputatų rūmų atstovų. Šio mėnesio gale, savo sprendimą turės pareikšti ir šalies Senatas. Iki šiol abortas buvo leidžiamas tik tais atvejais, jei motinai grėsė pavojus sveikatai arba buvo patirta seksualinė prievarta. 2018 metais buvo bandoma legalizuoti nėštumo nutraukimą, tačiau įstatymo projektas nebuvo patvirtintas Senate. Human Rights Watch tyrime apie šio sprendimo kainą pabrėžiama, jog tūkstančiai merginų ir moterų buvo priverstos ieškoti nelegalių būdų nutraukti nėštumui

Ugandoje, artėjant rinkimams, deportuoti užsienio žurnalistai. Sausio 14-tą dieną šalyje organizuojami prezidento ir parlamento rinkimai, kuriuose dabartinis prezidentas siekia pratęsti savo 34 metų valdymą. Opozicijoje esančios partijos ir rinkimų stebėtojai, išreiškė nepasitikėjimą artėjančiais rinkimais ir teigė, jog balsavimas greičiausiai nebus teisėtas. Taip pat, prezidentas yra kaltinamas žiniasklaidos cenzūravimu ir susidorojimu su politiniais oponentais. Tad, anot CBS, užsienio žurnalistų, turinčių oficialius spaudos įgaliojimus, deportavimas tik įrodo minėtus teiginius bei kaltinimus.

Irane mirties bausmė įvykdyta žiniasklaidos aktyvistui Rohollah Zam. Vyras buvo kaltinamas antivyriausybinių protestų kurstymu ir žalingos informacijos apie valstybės pareigūnus atskleidimu. Šią informaciją jis skleidė Telegram programėlėje, kurioje buvo sukūręs pokalbių kambarį pavadinimu Amadnews. Anot Jungtinių Tautų vyriausioji žmogaus teisių komisarės, toks sprendimas sekė po ydingo teismo proceso ir galiausiai pažeidė žmogaus teises. Negana to, ji pasmerkė mirties bausmės taikymą ir ragino paleisti nelaisvėje esančius aktyvistus. 

Indijoje socialinis tinklas Facebook neblokuoja neapykantą kurstančios grupuotės įrašų. Hinduistų nacionalistinė organizacija, palaikanti smurtą prieš mažumas, prisiėmė atsakomybę už paskelbtą vaizdo įrašą, kuriame buvo rodoma minia žmonių, įsiveržianti ir niokojanti Naujajame Delyje esančią bažnyčią. Facebook atsisakė pašalinti grupę bei jos skelbiamą turinį, nes anot kompanijos saugumo komandos, tai galėtų pakenkti tiek verslo perspektyvoms, tiek įmonės darbuotojams. Tokia prieštaringa situacija pasitaiko dažnai, kada kovojama su neapykantos kalba platformoje. Tačiau toks veiksmas susilaukė kritikos, kuomet patys Facebook darbuotojai išreiškė abejonę dėl įmonės įsipareigojimo kovoti su neapykantos kalba Indijoje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *