Užsienio naujienų apžvalga | Gruodis | 12 16 – 12 23

Kiekvieną savaitę „Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą kartu!

Nigerijoje, Kacinos valstijoje šimtai berniukų buvo paleisti į laisvę islamistų grupuotės Boko Haram. Praeitą savaitę, iš Kankaros mieste esančio internato buvo pagrobti vaikai, o vėliau patalpintas vaizdo įrašas, kuriame rodomi kai kurie iš jų.  Valstybė teigia, jog jokia išpirka nebuvo sumokėta, o berniukai paleisti po derybų su pagrobėjais. Per pastarąjį dešimtmetį Boko Haram pagarsėjo tokiais mokyklų užgrobimais. Tarp jų ir 2014 metais Čiboko mieste įvykęs incidentas, kuomet iš mokyklos buvo pagrobta 300 mergaičių. Iki Kankaros mokyklos užgrobimo, daugiausia išpuoliai buvo vykdomi šiaurės-vakarų Nigerijoje. Anot Amnesty International, užgrobikai dar nebuvo patraukti baudžiamojon atsakomybėn. 

Kinijos internetinės prekybos milžinas „Alibaba” teigia, jog neleis naudoti savo technologijų identifikuojant konkrečioms etninėms grupėms. Šis pareiškimas sekė po tyrimo, kuriame atskleidžiama, jog kompanijos nauja programinė įranga gali atsekti uigūrų mažumas. Sukurta sistema atpažįsta smurtinį terorizmą, reklamą, politinę agitaciją tekste, paveikslėliuose bei vaizdo įrašuose. Anot Jungtinėse Amerikos Valstijoje įsikūrusios, stebėjimo sistemų rinkos tyrimus atliekančios įmonės IPVM, „Alibaba” gali identifikuoti ir uigūrų bendruomenės narius bei taip stebėti jų veiklą. 

Forbes skelbia kaip verslui reikėtų prisidėti prie žmogaus teisių situacijos gerinimo ateinančiais metais. Autorius Michael Posner atskleidžia jo manymu svarbiausių 10 sričių, kurios turėtų pasitarnauti ne tik verslui, bet ir visuomenėms. Patarimų sąraše galima rasti tokius sprendimus kaip rasinės ir lyčių lygybės skatinimą, pajamų nelygybės mažinimą, tiekimo grandinių pertvarką, investavimo strategijų tobulinimą, pilietinio švietimo socialiniuose tinkluose plėtrą, darbo sąlygų gerinimą ir daug kitų. Kaip teigia autorius, įgyvendinus šiuos strateginius pokyčius galima būtų tikėtis tvaresnės ir ilgalaikės sėkmės versle.

Turkija privalo išleisti į laisvę kurdų politiką Selahattin Demirtas. Šį sprendimą pateikė Europos žmogaus teisių teismas teigdamas, jog sprendimas jį laikyti nėra teisėtas, o verčiau kaip šalies vyriausybės priedanga, kuria bandoma užkirsti kelią pliuralizmui visuomenėje. Anot Reuters, vyras buvo kaltinamas terorizmu dėl savo veiksmų 2014 metais vykusiuose protestuose. Tačiau Europos žmogaus teisių teismas neigė šiuos kaltinimus ir nustatė, jog politikui buvo suvaržytos įvairios pamatinės žmogaus teisės ir laisvės. Po paskelbto sprendimo, buvo įsilaužta į Europos žmogaus teisių teismo sistemą. Kol kas nėra žinoma ar kibernetinė ataka yra susijusi su šiuo nutarimu.

Amnesty International teigia, jog šių metų patirtis įrodo, kodėl svarbios žmogaus teisės. Tarptautinė organizacija, apžvelgusi įvykius pasaulyje, išryškina įsimintiniausius momentus, kurie sukėlė daugiausiai diskusijų apie žmogaus teisių problemas. Labiausiai dėmesys buvo kreipiamas į teisę į sveikatą, saugumą darbe, gyvenimą be diskriminacijos bei saviraiškos laisvę. Tarp įsimintiniausių incidentų Amnesty International pabrėžia George Floyd nužudymą, protestus Honkonge, Baltarusijoje, Lenkijoje, Nigerijoje, Tailande, Libane, Ekvadore ir Čilėje, uigūrų padėtį Kinijoje, Aleksejaus Navalno nunuodijimą Rusijoje.

Dominyka Ginelevičiūtė

Tarptautinė politika

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *