Užsienio naujienų apžvalga | Gruodis | 12 17 – 12 23

Kiekvieną savaitę „Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą kartu!

Egipto teismas pirmadienį nuteisė laisvės atėmimo bausme tris aktyvistus, dalyvavusius 2011 m. egiptiečių sukilime už demokratinius pokyčius. Jie buvo apkaltinti „melagingos informacijos skleidimu“ ir nuteisti kalėti nuo 4 iki 5 metų. Žmogaus teisių gynimo grupės sukritikavo Kairo teisme trijų vyrų atžvilgiu priimtus galutinius sprendimus, kadangi jie buvo įkalinti vien už tai, kad pasinaudojo savo teise į saviraišką.

Pirmųjų tiesioginių Libijos prezidento rinkimų, kurie iš pradžių turėjo įvykti gruodžio 24 d., atidėjimas po to, kai valdžios institucijos nepatvirtino kandidatų, galinčių dalyvauti rinkimuose, sąrašo, rodo, kad reikia spręsti problemas dėl daugybės žmogaus teisių pažeidimų, kurie buvo padaryti rengiantis rinkimams. Organizacijos „Amnesty International“ turimais duomenimis, Libijos vienybės vyriausybę remiančioms pajėgoms ir Libijos Arabų ginkluotosioms pajėgoms pavaldžios ginkluotos grupuotės įvedinėjo griežtas taisykles prieš kitaminčius, persekiojo ir baugino teisėjus, saugumo darbuotojus bei rinkimų pareigūnus.

Kongo Demokratinės Respublikos rytuose esančiame Gomos mieste 2021 m. gruodžio 20 policijai apšaudžius protestuotojus, žuvo trys žmonės, įskaitant 6 mėnesių kūdikį. Dar mažiausiai 12 žmonių, tarp jų trys vaikai, buvo sužeisti. Gruodžio 18 d. žmonių judėjimų koalicija paragino surengti visuotinį streiką, kad pasmerktų nesaugumo didėjimą Kongo rytuose po to, kai vyriausybė gegužės mėn. įvedė karo padėtį. Pasak liudytojų, kai gruodžio 20 d. kai kurie demonstrantai išėjo į gatves ir užblokavo viešuosius kelius, policija be įspėjimo pradėjo šaudyti į civilius ir suėmė mažiausiai 17 demonstrantų.

Jungtinių Tautų žmogaus teisių ekspertai paragino tarptautinę bendruomenę imtis skubių veiksmų, kad būtų atlaisvintas kelias humanitarinei pagalbai Afganistane ir išvengta šią žiemą gresiančios humanitarinės katastrofos.  Viena iš problemų yra ta, kad per pastarąsias kelias savaites baigėsi lėšos, reikalingos pagrindinėms paslaugoms, pavyzdžiui, kurui ir elektrai, apmokėti, ir dėl to afganistaniečiams sunku pasiekti ligonines ir gauti sveikatos priežiūros paslaugas. Ekspertai taip pat pabrėžė, kad afganistanietės šiuo metu yra itin pažeidžiamos, nes jos negali pačios užsidirbti pajamų dėl visuotinio draudimo dirbti moterims už namų ūkio ribų.

Šveicarijos federalinis teismas paskelbė sprendimą, kuriuo įpareigojo Ciuricho teismą nedelsiant palegvinti Brian K. kalinimo sąlygas, nurodydamas, kad daugiau nei tris metus trunkantis asmens kalinimas vienutėje neatitinka tarptautinių žmogaus teisių standartų. Remiantis Nelsono Mandelos taisyklėmis, žmogaus izoliavimas vienutėje, trunkantis ilgiau nei 15 dienų iš eilės, prieštarauja kankinimo ir netinkamo elgesio draudimui.

Agata Palinska

Tarptautinė politika

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *