Užsienio naujienų apžvalga | Gruodis | 12 20 – 12 29

Kiekvieną savaitę „Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą kartu!

Ukraina

Nuo spalio mėnesio Rusijos karinės pajėgos masiškai apšaudo Ukrainos energetikos infrastruktūrą, pasitelkdamos raketas bei dronus kamikadzes. Vykdant tokius antskrydžius, šalyje nuolat dingsta elektra, dažnai trūkinėja šildymas bei vandens tiekimas. Okupantai, naudodamiesi žiemos šalčiais ir tamsa kaip ginklu prieš taikius Ukrainos gyventojus, bando juos palaužti, naikindami infrastruktūros objektus (remiantis Ukrainos Vidaus reikalų ministerijos duomenimis, per Rusijos sukeltą karą jau sunaikinta daugiau nei 700 kritinės infrastruktūros objektų).

Gruodžio 22 d. naujienų agentūra „The Associated Press“ paskelbė išanalizavusi palydovines nuotraukas, darytas nuo kovo pradžios iki gruodžio, ir pagal vietas, kur buvo suardyta žemė, nustačiusi, kad Mariupolyje ir jo apylinkėse yra mažiausiai 10300 naujų kapų. Kadangi daugelyje kapaviečių palaidota bent po kelis kūnus, žuvusiųjų skaičius gali būti net trigubai didesnis, nei rodo ankstesni skaičiavimai, pagal kuriuos žuvusiųjų skaičius siekė jau 25000.

Afganistanas

Talibanui perėmus valdžią, moterims ir mergaitėms taikomi vis didesni jų pagrindinių teisių apribojimai, ypač siekiant mokslo, įsidarbinant bei užtikrinant judėjimo laisvę. Ilgą laiką šalyje jau galioja draudimas mergaitėms įgyti vidurinį išsilavinimą, taip pažeidžiant jų teisę į mokslą. 2022 m. gruodžio 20 d. įsakymu Talibano valdžia uždraudė Afganistano moterims studijuoti universitetuose, o švietimo ministerija pareiškė, kad moterų galimybė studijuoti bus sustabdyta, „kol bus sudaryta tinkama aplinka“ („BBC“).

Dar po keleto dienų – 2022 m. gruodžio 24-ąją – Talibanas uždraudė moterims Afganistane dirbti šios šalies nevyriausybinėse organizacijose (NVO). Keletas tarptautinės pagalbos organizacijų, reaguodamos į tokį Talibano sprendimą, laikinai sustabdė veiklą Afganistane, o JT pagalbos misijos Afganistane (UNAMA) atstovas, susitikęs su Talibano pareigūnais, paragino draudimą moterims dirbti nevyriausybinėse organizacijose atšaukti („Reuters“).

Mianmaras

2022 m. gruodžio 21 d. buvo priimta pirmoji per septyniasdešimt ketverius metus JT Saugumo Tarybos rezoliucija dėl Mianmaro, kurioje raginama šalies karinę chuntą nedelsiant nutraukti smurtą prieš Mianmaro žmones ir paleisti visus politinius kalinius. Už šią rezoliuciją balsavo 12 Tarybos narių, susilaikė Kinija, Indija ir Rusija.

Prancūzija

2022 m. gruodžio 23 d. judriame 10-ajame Paryžiaus rajone, kuriame gyvena daug kurdų, ginkluotas vyras atidengė ugnį į žmones. Išpuolio metu buvo nužudyti 3 asmenys, o keletas sužeista. Tyrėjams 69 metų šaulys pareiškė, kad Paryžiaus kurdų kultūros centre ir kirpykloje šaudęs žmones dėl jų etninės kilmės, kadangi „patologiškai nekenčia užsieniečių”. Šis išpuolis dar labiau paaštrino praeities įvykius, kadangi nepraėjo nė dešimt metų, kai tame pačiame rajone buvo nušautos trys kurdų aktyvistės.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *