Užsienio naujienų apžvalga | Gruodis | 12 24 – 12 31

Kiekvieną savaitę „Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą kartu!

Kamerūne į laisvę buvo paleisti studentai, kurie buvo sulaikyti ir nuteisti 10 metų laisvės atėmimo bausme už sarkastiško juokelio apie sukilėlių grupuotę „Boko Haram“ pasidalijimą. Tai yra didelė paguoda tiek organizacijoms, vykdžiusioms kampanijas už jų išlaisvinimą, tiek daugiau kaip 310 000 žmonėms, kurie kreipėsi laišku į šalies prezidentą, prašydami nutraukti šią neteisybę. Kaip nurodė organizacijos „Amnesty International“ atstovė, minėti studentai visų pirma apskritai neturėjo būti kalinami vien už tai, kad naudojosi pagrindine teise į žodžio laisvę. Trys jauni vyrai buvo paleisti po to, kai šalies Aukščiausiasis Teismas priėmė sprendimą sumažinti jiems skirtą bausmę nuo 10 iki 5 metų laisvės atėmimo, kurią jie jau atliko.

Tailande pristatytas naujausias įstatymo dėl ne pelno organizacijų veiklos projektas kelia rimtų abejonių dėl suderinamumo su tarptautinėmis žmogaus teisių normomis. Vienas iš daugelio probleminių punktų – tai draudimas ne pelno organizacijoms pažeisti „laimingą normalų kitų žmonių gyvenimą“. Dėl kai kurių neaiškių nuostatų, kurios dažniau gali būti įvairiai interpretuojamos, nevyriausybinėms organizacijoms kyla pavojus, kad valdžios institucijos gali piktnaudžiauti įstatymu siekiant apriboti jų veiklą. 

Australijos Parlamente bus svarstomas įstatymo projektas, kuris gali tapti nepagrįsta našta šalies musulmonų bendruomenėms, kurios daug dažniau susiduria su marginalizacijos rizika, todėl sudaro vieną iš pažeidžiamiausių visuomenės grupių. Trys australiškos organizacijos išreiškė prieštaravimus dėl įstatymo projekto dalies, kurioje nurodoma, kad diskriminuoti kitą asmenį dėl jo religinių įsitikinimų ar veiklos nacionalinio saugumo sumetimais nėra neteisėta. Musulmonų teises atstovaujanti organizacija „The Australian Muslim Advocacy Network“ savo susirūpinimą iš dalies grindė Australijos žmogaus teisių komisijos atliktos apklausos duomenimis. Buvo nustatyta, kad dažniausi atvejai, kuriais šalies musulmonai pranešė susidūrę su nepalankiu elgesiu, buvo bendravimas su teisėsaugos institucijomis. Tai nurodė pusė visų respondentų.

Vietname nepriklausomas politinis kandidatas už savo rinkiminę kampaniją gali būti nuteistas iki 12 metų laisvės atėmimo bausme. Vietnamietis žurnalistas kandidatavo kaip nepriklausomas kandidatas į Nacionalinę asamblėją Hanojaus mieste, tačiau likus dviems mėnesiams iki rinkimų buvo sulaikytas. Neilgai trukus Vietnamo komunistų partijos interneto svetainėje buvo paskelbtas straipsnis, kuriame žurnalistas kaltinamas naudojęsis socialiniais tinklais ir skelbęs tekstus ar tiesiogines transliacijas siekdamas diskredituoti vyriausybės politiką ir susilpninti Komunistų partiją. Jo bylos nagrinėjimas numatytas gruodžio 31 d.

Afganistane 2021 m. gruodžio 28 d. apie 30 moterų išėjo į gatves reikalaudamos gerbti moterų teises bei kaltindamos Talibaną slapta žudant karius, tarnavusius JAV remtai ankstesnei vyriausybei. Minia moterų, susirinkusių prie mečetės Kabulo centre, žygiavo sostinės gatvėmis kelis šimtus metrų, skanduodamos žodį „Teisingumo“. Vėliau jas sustabdė talibų pajėgos. Protestas surengtas praėjus kelioms savaitėms po to, kai atskirose Jungtinių Tautų Organizacijos, „Amnesty International“ ir „Human Rights Watch“ ataskaitose pateikiami pagrįsti įtarimai dėl to, kad talibai, perėmę valdžią, be teismo nužudė daugiau kaip 100 žmonių.

Agata Palinska

Tarptautinė politika

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *