Užsienio naujienų apžvalga | Gruodis | 12 02 – 12 10

Kiekvieną savaitę „Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą kartu!

Europos Sąjunga priėmė įstatymą žmogaus teisių pažeidėjams. Nuo šiol ES galės užšaldyti turtą ir nustatyti draudimus keliauti asmenims, kurie susiję su šių teisių pažeidimais. Žiniasklaidos pramintas „Europos Magnitskio įstatymas” suteiks galimybę taikyti minėtas baudas nepriklausomai nuo pilietybės ir gyvenamosios vietos. Formaliai dėl šio įstatymo bus pasirašyta gruodžio 10 d., kuomet minima žmogaus teisių diena.

Egipte paleisti trys aktyvistai, žmogaus teisių grupės „Egiptiečių asmens laisvių iniciatyva” darbuotojai. Vyrai buvo suimti po grupės suorganizuotos konferencijos Kaire, kurioje dalyvavo diplomatai iš 12-likos Europos Sąjungos valstybių bei Kanados. Sulaikytiesiems buvo pareikšti kaltinimai dėl prisijungimo prie teroristinės organizacijos bei melagingos informacijos sklaidos. Tokius Egipto veiksmus kritikavo ne vien žmogaus teisių organizacijos bei šalys, bet ir pramogų pasaulio atstovai. BBC teigia, jog valdant esamam prezidentui šalyje bandoma susidoroti su žmogaus teisių aktyvistais. Tai daroma ne tik juos sulaikant, bet ir draudžiant keliauti ar užšaldant jų turtą. 

Honkonge suimti 8 prodemokratinio judėjimo šalininkai, iš kurių 3 buvę įstatymų leidėjai dėl dalyvavimo protestuose. Aktyvistai buvo sulaikyti netrukus po to, kai JAV pradėjo taikyti sankcijas 14-kai Kinijos aukščiausio rango pareigūnų. Šiuo metu jie yra patraukti baudžiamojon atsakomybėn dėl skandalingo nacionalinio saugumo įstatymo pažeidimų. Šis įstatymas yra ne tik itin abstraktus, bet ir kritikų atžvilgiu, riboja saviraiškos ir susirinkimų laisves. Taip pat praėjusią savaitę suimta ir daugiau aktyvistų, vienas iš jų – vienas geriausiai žinomų Honkongo prodemokratinio judėjimo veikėjų Joshua Wongas. 

The Lancet Countdown atliktas tyrimas dėl klimato kaitos įspėja dėl žalingo poveikio žmonių sveikatai. Studijoje pabrėžiama, kad dėl didėjančios temperatūros miršta vis daugiau asmenų, greičiau plinta ligos bei mažėja maisto pakankamumas. Tyrime pastebima, jog per paskutinius 20 metų net 50% padidėjo mirtingumas susijęs su karštėjančiu klimatu tarp asmenų vyresnių nei 65 metų. Daugiausiai mirčių užfiksuota Japonijoje, Kinijoje, Indijoje ir kai kuriose Europos šalyse. Tad, autoriai atkreipia dėmesį į šalių nepasiruošimą. Todėl, tarptautinė grupė pateikdama plačias rekomendacijas teigia, jog valstybės turi stiprinti visuomenės sveikatos apsaugos paslaugų kokybę. 

Prancūzijos vyriausybė nusprendė nutraukti antidiskriminacinės grupės „Kartu prieš islamofobiją Prancūzijoje” (angl. the Collective Against Islamophobia in France) veiklą. Anot Human Rights Watch, tai kelia klausimus dėl žmogaus teisių, tokių kaip saviraiškos, asociacijų ir religijos, užtikrinimo bei nediskriminacinio principo laikymosi. Vyriausybė nusprendė, jog organizacijos veiklos bando išprovokuoti ar skleisti teorijas, skatinančias diskriminaciją, neapykantą ir smurtą. Taip pat kaltino grupę veiksmais, siekiančiais išprovokuoti teroro aktus Prancūzijoje ir užsienyje. Tačiau, anot Human Rights Watch, tai, jog organizacija apibūdina kai kuriuos kovos su terorizmu būdus kaip islamofobiškais, nėra pagrindo manyti, jog taip pritariama smurtiniams veiksmams.

Dominyka Ginelevičiūtė

Tarptautinė politika

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *