Užsienio naujienų apžvalga | Kovas | 03 18 – 03 25

Kiekvieną savaitę „Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą kartu!

Europos Sąjungos Taryba nustatė ribojamąsias priemones vienuolikai asmenų, atsakingų už Mianmare įvykdytą karinį perversmą. Dešimt iš vienuolikos asmenų, kuriems taikomos sankcijos, yra Mianmaro ginkluotųjų pajėgų aukščiausio rango pareigūnai, įskaitant vyriausiąjį vadą ir jo pavaduotoją. Dar vienas asmuo – naujas Sąjungos rinkimų komisijos pirmininkas, kuriam sankcijos pritaikytos už jo vaidmenį panaikinant rinkimų rezultatus. Pirmadienį nustatytos ribojamosios priemonės apima draudimą keliauti ir turto įšaldymą. Taikant draudimą keliauti, įtrauktiems į sąrašą asmenims neleidžiama atvykti į Europos Sąjungos teritoriją arba vykti per ją tranzitu. Turto įšaldymas taikomas į sąrašą įtrauktų asmenų lėšoms ar ekonominiams ištekliams Europos Sąjungoje. Ribojamosios priemonės taip pat taikomos 14 asmenų, kurie įtraukti į sąrašą dėl žiauraus elgesio su rohinjais. 

Turkijoje keli tūkstančiai Stambulo konvencijos šalininkų surengė demonstraciją šalies sostinėje, reikalaudami efektyvių valdžios veiksmų kovoje su įvairių formų smurtu prieš moteris ir smurtu šeimoje. Turkijos prezidentas sulaukė plačiosios visuomenės ir žmogaus teisių grupių kritikos po to, kai šeštadienį pasirašė dekretą, pagal kurį Turkija pasitraukia iš Stambulo konvencijos. Stambule pasipiktinę protestuotojai, nešini nuo smurto šeimoje nukentėjusių moterų nuotraukomis ir kovotojų už moterų lygias teises judėjimo aktyvistų plakatais, ragino prezidentą atšaukti minimą dekretą ir įvertinti galimybę prisijungti prie konvencijos. Demonstracijos dalyviai siekė paskleisti žinią, jog smurtas prieš moteris, ypač smurtas dėl lyties, kurį moterys patiria neproporcingai dažnai, yra didelis žmogaus teisių pažeidimas, kurio Turkija negali nepaisyti. Remiantis moterų teisių grupių duomenimis, net 370 moterų praėjusiais metais buvo nužudyta dėl savo lyties

Jungtinėse Amerikos Valstijose tūkstančiai amerikiečių šeštadienį išėjo į mitingus prieš rasizmą azijiečių atžvilgiu, surengtus reaguojant į praėjusią savaitę įvykusias šaudynes azijiečiams priklausančiuose SPA centruose Atlantoje. Per šaudynes buvo nužudyti 8 žmonės, iš jų 6 – azijiečių kilmės moterys. Išpuolio kaltininkas buvo sulaikytas praėjus kelioms valandoms po šaudynių. Jam pateikti kaltinimai nužudymu ir užpuolimu sunkinančiomis aplinkybėmis. Demonstracijos surengtos praėjus dienai po planuoto šalies prezidento vizito Atlantoje. Tiek Joe Biden, tiek viceprezidentė Kamala Harris pasmerkė šiuos įvykius bei augančius neapykantos nusikaltimų prieš šią bendruomenę skaičius. 

Belgijoje praėjus penkeriems metams po 32 žmonių gyvybes nusinešusių sprogdinimų Briuselyje, pirmadienį visoje šalyje vieningai pagerbtas žuvusiųjų atminimas. 2016 metų kovo 22-ąją vykę sprogdinimai – tai didžiausias teroro aktas, įvykdytas šalies istorijoje taikos metu. Po išpuolio buvo surengta plataus masto operacija jį įvykdžiusiems islamo ekstremistams nustatyti bei sulaikyti. 2016 metų kovą sprogdintojai mirtininkai taikėsi į žmonių minias Briuselio Zaventemo oro uoste bei netoli Europos Sąjungos institucijų esančioje Malbeko metro stotyje. Belgijos karališkoji šeima pagerbė žuvusiųjų atminimą prie jiems skirtos memorialinės lentos Malbeko metro stotyje, kur buvo perskaityti išpuolio aukų vardai.

Graikijoje mažiausiai 3 migrantai žuvo, kai graikų pakrančių apsaugos pareigūnai išmetė juos tiesiai į jūrą, nesuteikę migrantams nei valčių, nei gelbėjimo liemenių. Anot Turkijos vidaus reikalų ministro, Graikijos pakrančių apsaugos pareigūnai sumušė septynis migrantus, paėmė jiems priklausančius daiktus, surišo jų rankas raiščiais bei įmetė juos į jūrą. Turkijos pakrančių apsaugos tarnyba vėliau paskelbė, jog išgelbėjo tris žmones ir rado du skenduolius, o trečias žmogus mirė ligoninėje. Paskutinio dingusio žmogaus paieška tęsiasi. Politinė ir saugumo situacija Vidurio Rytuose, iš kur bėga daugiausiai žmonių, nepasitaisė. Egėjo jūrą kertantys bei Graikijos salas pasiekti besistengiantys migrantai neretai susiduria su pareigūnų žiauriu elgesiu, šiems bandant stabdyti nelegaliai keliaujančius asmenis. 

Agata Palinska

Tarptautinė politika

Dominyka Ginelevičiūtė

Tarptautinė politika

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *