Užsienio naujienų apžvalga | Lapkritis | 11 07 – 11 15

Kiekvieną savaitę „Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą kartu!

Ukraina

Nuo lapkričio 7 iki 13 d. Ukrainos pajėgos išlaisvino 179 miestus ir kaimus Mykolajivo ir Chersono srityse bei 4,500 kv.km. Rusijos okupuotų teritorijų Ukrainoje.  

Lapkričio 13 d. prezidentas Volodymyras Zelenskis pranešė, kad Ukrainos kariai, susigrąžinę Chersono miestą, aptiko naujų Rusijos okupantų nusikaltimų įrodymų – nužudytų žmonių kūnų. Rasti kūnai yra ir kariškių, ir taikių civilių gyventojų. Tokių karo nusikaltimų tyrėjai užfiksavo daugiau kaip 400. „Rusijos kariuomenė po savęs paliko tokius pat žiaurumus kaip ir kituose mūsų šalies regionuose“, – pabrėžė prezidentas sekmadienio vakarą savo vaizdo kreipimesi.

Lapkričio 14 dieną Jungtinių Tautų (JT) Generalinė Asamblėja priėmė rezoliuciją dėl Rusijos reparacijų Ukrainai, kuriai pritarė 94 šalys, 14 šalių balsavo prieš, o 73 – susilaikė.

Kaip numato priimtoji rezoliucija, informacija ir įrodymai apie Ukrainai ir jos žmonėms padarytą žalą bei nuostolius būtų fiksuojami žalos registre, kurį turėtų sukurti Ukraina ir kitos norinčios tai padaryti JT valstybės. Toks  registras pasitarnautų  koordinuojant nuolatines daugelio šalių pastangas rinkti, tvarkyti ir saugoti įrodymus bei supaprastintų šį darbą, taip pat palengvintų teisėsaugos institucijoms ir Tarptautinio Baudžiamojo Teismo prokurorui vykdyti baudžiamąjį tyrimą. Priimtoje rezoliucijoje pripažįstama, kad šalims, bendradarbiaujančiomis su Ukraina, būtina sukurti tarptautinį mechanizmą, kuris numatytų, kaip Ukrainai būtų atlyginama žala bei nuostoliai, patirti dėl neteisėtų Rusijos veiksmų. 

Lapkričio 15 d. Rusijos pajėgos smogė Ukrainai stipriausią smūgį nuo karo pradžios ir į Ukrainos miestus paleido apie 100 raketų, dėl to aukų skaičius ir žala tik auga.

Lenkija

Lapkričio 15 d.  rusiškos kilmės raketos įskrido į Lenkijos teritoriją, maždaug už 6 km nuo sienos su Ukraina, ir pražudė du žmones. Tikėtinas NATO IV straipsnio, pradedančio formalias konsultacijas tarp sąjungininkų, panaudojimas.

Šri Lanka

Kaip praneša JT, Šri Lankos gyventojų, kuriems skubiai reikalinga humanitarinė pagalba dėl šalyje kilusios maisto krizės, skaičius išaugo nuo 1,7 mln. (birželio mėn.) iki 3,4 mln.

Jau daugiau kaip šimtą dienų Šri Lanka kenčia nuo ekonominės krizės, didžiausios nuo 1948 m. paskelbtos šalies nepriklausomybės, o jos gyventojai gatvėse rengia nesibaigiančius protestus.

Afganistanas

Kaip pranešė Talibano vyriausiojo vado atstovas spaudai, vadas įsakė Afganistano teismų teisėjams už tam tikrus nusikaltimus bausti gyventojus fizinėmis bausmėmis, tokiomis kaip  vieša egzekucija, užmėtymas akmenimis, nuplakimas, kurios taikomos pagal šariato teisę. 

Iranas

Irano teismas paskelbė pirmąjį neteisėtą mirties nuosprendį protestuotojui, apkaltintam dėl pastato padegimo (valdžios institucijos jo pavardės neskelbia). Tai pirmasis mirties nuosprendis, susijęs su antivyriausybiniais protestais. Norvegijoje įsikūrusi Irano žmogaus teisių organizacija pranešė, kad panašūs kaltinimai, už kuriuos numatoma mirties bausmė, dar gali būti pateikti mažiausiai dvidešimčiai žmonių.

Etiopija

Etiopijos vyriausybė ir Tigrėjaus regiono valdžia paskelbė susitarimą dėl humanitarinės pagalbos teikimo. Tariantis dėl Etiopijos pilietinio karo užbaigimo, abi suinteresuotosios vyriausybės paskelbė, kad sudarys palankesnes sąlygas humanitarinei pagalbai patekti į Tigrėjų ir kaimyninius regionus.

Turkija

Lapkričio 14 d. Stambule buvo susprogdinta bomba. Žuvo šeši ir sužeista daugiau kaip 80 žmonių Turkijos policija dėl šio išpuolio suėmė įtariamą vyriškį ir sulaikė dar daugiau kaip keturiasdešimt asmenų.

Meksika

Kai Meksikos Prezidentas Andrés Manuel López Obrador pasiūlė panaikinti rinkimus reguliuojančią instituciją ir pakeisti ją sistema, pagal kurią, kritikų teigimu, būtų įtvirtinta mažiau nepriklausoma priežiūra, dešimtys tūkstančių meksikiečių išėjo į gatves, taip pareikšdami protestą.

JT klimato kaitos konferencija (COP27)

Pranešama, kad šalys, įskaitant Kanadą, Daniją, Vokietiją ir Airiją, bendrai pažadėjo skirti daugiau kaip 200 mln. dolerių iniciatyvai, kuria siekiama skubiai suteikti finansinę paramą mažai pasiturinčioms ir klimato kaitos pažeidžiamoms šalims likviduojant klimato kaitos sukeltų nelaimių padarinius.

Tarptautinė tolerancijos diena

Lapkričio 16 d. pasaulyje minima Tarptautinė tolerancijos diena. Pati tolerancijos sąvoka Tolerancijos principų deklaracijoje yra apibrėžiama kaip pagarba pasaulio kultūrų įvairovei, žmogaus raiškos bei būties pripažinimui ir įvertinimui. Šią dieną verta prisiminti, kad tolerancija ir įvairovė yra didelė stiprybė, ir kad šiuolaikiniame globalizuotame pasaulyje ji yra ne tik moralinis imperatyvas, bet ir praktinis, politinis bei teisinis principas. 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *