Užsienio naujienų apžvalga | Lapkritis | 11 12 – 11 18

Kiekvieną savaitę „Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą kartu!

Bangladeše moterų teisių aktyvistės protestuoja po to, kai buvo išteisinti visi penki vyrai, kaltinami 2017 metais Dakoje įvykdytu tariamu dviejų moterų grupiniu išžaginimu, praneša Human Rights Watch. Teisėjas teigė, kad policija nepateikė patikimų įrodymų. 2021 m. lapkričio 11 d. teisėja Mosammat Kamrunnahar, pirmininkaujanti Moterų ir vaikų represijų prevencijos tribunolui, kaltino aukas už tai, kad užtruko mėnesį pranešti apie nusikaltimą, ir rekomendavo policijai nepriimti bet kokio išžaginimo atvejo, kuris yra praneštas praėjus daugiau nei 72 valandas po įvykio. Reaguodamas į tai, vyriausiasis teisėjas Syedas Mahmudas Hossainas lapkričio 14 d. teisėją nušalino. Teisės ministras Anisulas Huqas žiniasklaidai sakė, jog „teisėjos Mosammat Kamrunnahar pasisakymai yra visiškai neteisiški ir nelegalūs, nes baudžiamojo teisingumo sistemoje už šios nusikalstamos veikos įvykdymą bylai įrašyti laiko apribojimo nėra.“

NigeryjeNiamėjaus mieste 2021 m. lapkričio 16–18 d. vykstančiame trečiajame Afrikos mergaičių susitikime, Afrikos lyderiai turėtų teikti pirmenybę nėščių mergaičių ir ištekėjusių paauglių švietimui. Nors daugelis Afrikos vyriausybių turi apsaugos įstatymus ir politiką, šimtams tūkstančių mergaičių ir jaunų moterų Afrikoje yra atsisakoma suteikti išsilavinimą, nes jos yra nėščios, ištekėjusios ar motinos. Gabonas ir Dramblio Kaulo Krantas yra tarp šalių, kurios garantuoja merginoms teisę tęsti mokymąsi nėštumo metu ir po gimdymo. Tačiau tokios vyriausybės kaip Tanzanija taiko politiką, pagal kurią nėščioms mergaitėms ar paauglėms motinoms draudžia eiti į mokyklą arba jos iš mokyklos yra pašalinamos. 

Iranui priėmus naują įstatymą, kuris griežtai riboja prieigą prie abortų, kontracepcijos, savanoriškos sterilizacijos paslaugų ir su šiais dalykais susijusios informacijos,  JT žmogaus teisių ekspertai Iraną kviečia šį įstatymą panaikinti, kadangi jis tiesiogiai pažeidžia moterų žmogaus teises pagal tarptautinę teisę. „Jaunimo populiacijos ir šeimos apsaugos“ įstatymas, kuriuo siekiama padidinti gimstamumą, lapkričio 1 d. buvo ratifikuotas Irano globėjų tarybos, „akivaizdžiai pažeidžiant tarptautinę teisę“, kaip pažymėjo ekspertai. Naujajame įstatyme taip pat yra neaiškiai suformuluota nuostata 61 straipsnyje, kurioje teigiama, kad dideliu mastu atliekamų abortų faktas, būtų priskirtas „ištvirkimo žemėje“ nusikaltimui ir būtų baudžiamas mirties bausme. „Duomenys aiškiai rodo, kad nėštumo nutraukimo kriminalizavimas nesumažina moterų, kurios darosi abortus, skaičiaus“, – sakė ekspertai. Oficialiais duomenimis, kasmet Irane atliekama nuo 300 000 iki 600 000 nelegalių abortų. Nesaugūs abortai pagal tarptautinę teisę buvo pripažinti smurto lyties pagrindu forma.

Tarptautinio olimpinio komiteto paskelbta nauja sistema skatina didesnę integraciją sporte, pranešė Human Rights Watch. Naujoji politika kontrastuoja su „lyties tikrinimo“ politika, taikoma kai kuriems sportininkams tarptautinėse lengvosios atletikos varžybose. „TOK sąžiningumo, įtraukimo ir nediskriminavimo dėl lyties tapatybės ir lyties skirtumų sistema“ yra daugelį metų trunkančio proceso, įskaitant konsultacijas su nukentėjusiais sportininkais, kurių ėmėsi aukščiausio lygio pasaulinio sporto institucija, rezultatas. Siekiama pateikti sporto federacijoms skirtas gaires, kaip apsaugoti translyčių sportininkų teises, taip pat sportininkų, gimusių su skirtingomis lytinėmis savybėmis, teises. Sistema pakeičia TOK 2015 m. konsensuso pareiškimą dėl sportininko tinkamumo, atsižvelgiant į lytinę tapatybę ir lytines savybes.

Kambodžos valdžia turėtų nedelsdama ir besąlygiškai paleisti daugiau nei 60 Kambodžos politinių kalinių, laikomų areštinėje, pareiškė „Human Rights Watch“. 2021 m. lapkričio 5–12 d. valdžia paleido 26 politinius kalinius, tačiau jiems pareikštų kaltinimų neatsisakė, todėl ateityje jie bus suimti ir įkalinti. Tarp paleistųjų buvo politinių, aplinkosaugos ir jaunimo aktyvistų, įskaitant grupės „Mother Nature Cambodia“ narius, opozicinės partijos aktyvistus, „Friday Women“ protestuotojus. Tačiau valdžia paleistiems asmenims taikė įvairias bandomojo laikotarpio sąlygas, įskaitant reguliarų ataskaitų teikimą, judėjimo laisvės apribojimus, draudimus bendrauti su kitais paleistais kaliniais ir kitus veiklos ir teisių apribojimus. Pažeidus šias sąlygas, žmogus gali būti nedelsiant suimtas ir grąžintas į kalėjimą, tačiau keli aktyvistai žiniasklaidai sakė, kad jie tęs taikų aktyvizmą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *