Užsienio naujienų apžvalga | Lapkritis | 11 16 – 11 22

Šį kartą mūsų radare – Rusijos karas Ukrainoje, MH17 lėktuvo katastrofos byla, šaudynės LGBTIQ+ klube Kolorado Springse, Irane vykstantys protestai, žmogaus teisių užtikrinimas Indijoje, JT klimato kaitos konferencija (COP27), Mianmaro chuntos paskelbta amnestija ir humanitarinė padėtis Etiopijoje. 

Ukraina

Padėtis Ukrainos sostinėje ir kituose šalies miestuose ypač pablogėjo po to, kai praeitą savaitę Rusijos pajėgos smogė Ukrainai stipriausią smūgį nuo karo pradžios ir į Ukrainos miestus paleido apie 100 raketų. Pasak valstybinio elektros tinklų operatoriaus „Ukrenergo“ vadovo, apie 40 proc. ukrainiečių patiria sunkumų dėl mažiausiai 15 visoje šalyje pažeistų pagrindinių energetikos mazgų. Ukrainos valdžios institucijos pradėjo evakuoti civilius gyventojus iš neseniai išvaduotų teritorijų Chersono ir Mykolajivo srityse, nes baiminamasi, jog infrastruktūrai padaryta žala yra pernelyg didelė, jog žmonės galėtų ištverti artėjančią žiemą. Dviejų pietinių regionų, kuriuos pastaraisiais mėnesiais nuolat apšaudydavo Rusijos pajėgos, gyventojams buvo patarta persikelti į saugesnes vietoves centrinėje ir vakarinėje šalies dalyse. Pasak Ukrainos ministro pirmininko pavaduotojos, vyriausybė siūlo nemokamą evakuaciją į saugesnius regionus (The Guardian).

Jungtinių Tautų vyriausiojo žmogaus teisių komisaro biuras (OHCHR) pranešė, kad nuo vasario 24 d., kai Rusija įsiveržė į Ukrainą, iki lapkričio 20 d. vidurnakčio Ukrainoje užregistruoti 16784 nukentėję civiliai: 6595 žuvusieji (iš jų – 415 vaikai) ir 10189 sužeistieji, iš kurių – 755 vaikai. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, nuo vasario 24 d. įvykdyti jau 703 išpuoliai prieš Ukrainos sveikatos priežiūros sektorių

Nyderlandai

Nyderlandų teismas priėmė nuosprendį, kuriuo trys asmenys pripažinti kaltais dėl 2014 m. oro bendrovės „Malaysia Airlines“ reiso MH17 lėktuvo numušimo Rusijos gamybos raketa, paleista iš lauko Rytų Ukrainoje, kurį tuo metu kontroliavo Rusija. Jiems paskirta laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmė. Iš Amsterdamo į Kvala Lumpūrą skridęs „Malaysia Airlines“ lėktuvas buvo numuštas 2014 metų liepos 17 dieną netoli Torezo (Donecko sritis). Žuvo visi 298 orlaiviu skridę žmonės.

Jungtinės Amerikos Valstijos

2022 m. lapkričio 19 d. ginkluotas 22 metų vyras įvykdė mirtiną išpuolį prieš Kolorado Springso mieste įsikūrusio LGBTIQ+ naktinio klubo lankytojus, kurio metu žuvo 5 žmonės, o 25 buvo sužeisti. Išpuolio vykdytojas buvo sulaikytas. Kolorado Springso meras pareiškė, kad šis išpuolis turi „neapykantos nusikaltimo požymių“. Tyrimas vis dar tęsiasi. Užpuolimas įvykdytas tuo metu, kai  vakarėlio dalyviai susirinko į renginį, skirtą paminėti Translyčių žmonių atminimo dieną. Lapkričio 20 d. pasaulyje minima Translyčių žmonių atminimo diena, skirta pagerbti ir prisiminti tuos, kurių gyvybės buvo prarastos dėl transfobijos ir prieš translyčius asmenis nukreipto smurto.

Iranas

Tęsiantis antivyriausybiniams protestams Irane, žmogaus teisių gynimo grupės įspėja apie smurtinį susidorojimą Mahabado mieste. Režimas taip pat suėmė dvi moteris aktores už tai, kad jos nedėvėjo hidžabų. Negana to, per Irane vykstančius protestus šalies saugumo pajėgų sulaikyti žmonės CNN pasakojo apie seksualinės prievartos ir bauginimo atvejus sulaikymo metu. Pastarosiomis savaitėmis socialinėje žiniasklaidoje taip pat buvo paviešinti vaizdo įrašai, iš kurių matyti, kaip Irano saugumo pajėgos gatvėse seksualiai priekabiauja prie demonstrančių moterų. 

Šalyje tebesitęsiant neramumams, Irano futbolo rinktinės nariai pirmadienį, skambant Irano himnui prieš rungtynes su Anglija Pasaulio futbolo čempionate, tylėjo. Tokiu gestu buvo išreikštas solidarumas su protestuotojais tėvynėje.

Indija

Per pastaruosius penkerius metus žmogaus teisių padėtis Indijoje labai pablogėjo – tokia pagrindinė išvada iš neseniai JT Žmogaus teisių taryboje atliktos šalies visuotinio periodinio vertinimo ataskaitos, kurioje 130 valstybių narių pateikė 339 rekomendacijas, pabrėžiančias opiausias žmogaus teisių problemas Indijoje.

Valdant premjero N. Modi nacionalistų hinduistų partijai „Bharatiya Janata Party“ (BJP), vyriausybė paspartino susidorojimą su nepriklausomomis institucijomis ir taiko kovos su terorizmu ir nacionalinio saugumo įstatymus, siekdama persekioti žmogaus teisių aktyvistus, žurnalistus, studentus, vyriausybės kritikus, taikius protestuotojus. Nuo 2014 m., kai M. Modi BJP atėjo į valdžią, buvo imtasi įvairių teisėkūros iniciatyvų, kuriomis šalyje buvo įteisinta religinių mažumų, ypač musulmonų, diskriminacija.

JT klimato kaitos konferencija (COP27)

Šių metų JT klimato kaitos konferenciją (COP27) vainikavo susitarimas įsteigti fondą, kuris padėtų nepasiturinčioms šalims įveikti klimato kaitos sukeltą žalą, bei raginimas daugiašaliams skolintojams, tokiems kaip Pasaulio bankas ir Tarptautinis valiutos fondas, įgyvendinti reformas, užtikrinančias, kad daugiau jų lėšų būtų skiriama klimato kaitos krizei spręsti. Nuostolių ir žalos fondo detalės buvo paliktos būsimoms deryboms. 

„Susitarimas dėl nuostolių ir žalos atlyginimo yra teigiamas žingsnis, tačiau kyla pavojus, kad jis taps „fondu pasaulio pabaigai“, jei šalys nesiims skubesnių veiksmų, kad sumažintų išmetamųjų teršalų kiekį”, –„New York Times“ sakė Pasaulio gamtos fondo atstovas Manuel Pulgar Vidal.

Mianmaras

Mianmaro karinė chunta planuoja išlaisvinti beveik šešis tūkstančius kalinių. Po paskelbtos amnestijos į laisvę buvo paleisti Australijos ekonomistas, Japonijos žurnalistas bei buvusi JK ambasadorė Mianmare.

Etiopija

Po paliaubų Etiopijos Tigrėjaus regioną pasiekia humanitarinė pagalba. Tarptautinio Raudonojo Kryžiaus komiteto konvojus pirmą kartą nuo rugpjūčio mėn. pristatė pagalbą į karo nuniokotą Tigrėjų. Praeitą savaitę, tariantis dėl pilietinio karo užbaigimo, Etiopijos vyriausybė ir Tigrėjaus regiono valdžia paskelbė, kad sudarys palankesnes sąlygas humanitarinei pagalbai patekti į Tigrėjų ir kaimyninius regionus. 

Agata Palinska

Tarptautinė politika

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *