Užsienio naujienų apžvalga | Lapkritis | 11 18 – 11 25

Kiekvieną savaitę „Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą kartu!

Egipte sulaikyti trys žmogaus teisių grupės  „Egiptiečių asmens laisvių iniciatyva” darbuotojai, iš kurių ir organizacijos vadovas. Šis veiksmas sekė po grupės suorganizuotos konferencijos Kaire, kurioje dalyvavo diplomatai iš 12-likos Europos Sąjungos valstybių bei Kanados. Sulaikytiesiems pareikšti kaltinimai dėl prisijungimo prie teroristinės organizacijos bei melagingos informacijos sklaidos. BBC teigia, jog valdant esamam prezidentui šalyje bandoma susidoroti su žmogaus teisių aktyvistais. Tai daroma ne tik juos sulaikant, bet ir draudžiant keliauti ar užšaldant jų turtą. Toks elgesys anot Amnesty International įrodo didėjančią grėsmę pilietinei visuomenei. Žmogaus teisių organizacija skatina tarptautinę bendruomenę paraginti Egiptą nutraukti represijas ir paleisti sulaikytus darbuotojus.

Tailande prieš taikius protestuotojus panaudotos ašarinės dujos bei vandens patrankos. Jaunimo organizuota demonstracija turėjo tikslą pasiekti parlamentą, kuriame buvo sprendžiama reformuoti šalyje egzistuojančią monarchiją. Human Rights Watch stebėjo protestus ir vėliau pranešė, jog policijos pareigūnai, siekiantys užkirsti kelią taikiems demonstracijos dalyviams, naudojo perteklines apsaugos priemones. Anot žmogaus teisių organizacijos, tai pažeidė tarptautinius žmogaus teisių standartus. Taip pat organizacija pastebi, jog Tailando vyriausybė taiko vis griežtesnes priemones prodemokratiškų protestuotojų atžvilgiu. Nuo liepos mėnesio prasidėjusios demonstracijos siekia vyriausybės atsistatydinimo, naujos konstitucijos bei saviraiškos laisvių užtikrinimo.

Prancūzijoje svarstoma dėl naujo įstatymų projekto, kuris neleistų platinti policijos pareigūnų veidų nuotraukų. Taip pat šalies vyriausybės pasiūlytas  „visapusiško saugumo įstatymas” suteiktų daugiau autonomijos policijos pareigūnams bei įtvirtintų dronų panaudojimą šalies vietose, kuriose nustatytas didelis nusikalstamumo lygis. Šis klausimas sukėlė demonstracijas ne tik šalies sostinėje, bet ir kituose miestuose. Anot protestuotojų tokiu galimu nutarimu būtų prarastas būdas patikrinti policijos pareigūnus dėl piktnaudžiavimo valdžia. Svarstomam nutarimui nepritarė ir Jungtinių Tautų Žmogaus teisių komitetas, teigdamas, jog toks būdas atbaidytų pranešti apie potencialius žmogaus teisių nusižengimus, įvykdytus teisėsaugos institucijų, ir suteiktų joms tam tikrą  „imunitetą”.

Vengrija ir Lenkija blokavo istorinį beveik 2 trln. eurų siekiantį biudžeto ir ekonomikos atkūrimo paketą. Antroji koronaviruso banga, užplūdusi dar nespėjusią atsigauti Europos Sąjungą, lėmė, jog egzistuojantys įvairių formų apribojimai, vis labiau paralyžuoja ekonomiką. Todėl, finansinė parama būtų itin reikalinga norint padėti šalims narėms bei ES piliečiams. Nepaisant to, Vengrija ir Lenkija savo sprendimą grindė tuo, jog nepritaria siūlomam mechanizmui, kuris leistų Europos Sąjungai nutraukti paramą šaliai, nesilaikančiai teisinių principų susijusių su paketu.


Human Rights Watch paskelbė naują tyrimą, kuriuo teigia, jog didelė dalis didžiausių juvelyrikos įmonių negali patvirtinti, kad jų veikla nepažeidžia žmogaus teisių. Anot organizacijos, aukso ir deimantų kasyklose yra dirbama pavojingomis sąlygomis, taip pat daroma didelė žala aplinkai šių iškasenų tiekimo grandinėse. Tyrimas, kuris apžvelgia tokių įmonių veiklas įvairiose šalyse, išryškina ir kitas problemas šiame sektoriuje, kaip ginkluotų grupuočių įsitraukimą Venesueloje, vaikų įdarbinimą Ganoje, Malyje, Filipinuose ir Tanzanijoje bei pandemijos įtaką.

Dominyka Ginelevičiūtė

Tarptautinė politika

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *