Užsienio naujienų apžvalga | Liepa | 07 01 – 07 08

Kiekvieną savaitę „Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą kartu!

Juodkalnija tapo pirmoji šalis Balkanuose legalizavusi tos pačios lyties civilinę partnerystę. Naujasis įstatymas suteikia lygias teises kaip ir heteroseksualioms poroms, apart įsivaikinimo galimybės. Įteisinti tos pačios lyties civilinę partnerystę bandyta ne pirmą kartą. 2019 m. šis siūlymas sulaukė didelio pasipriešinimo iš serbų ortodoksų bažnyčios, kuri yra laikoma didžiausia religine bendruomene šalyje. Juodkalnijos Vyriausybė teigia, jog toks nutarimas yra didelis žingsnis į priekį. Anot Euronews, šalyje tikimasi jog šis įstatymas priartins Juodkalniją prie įstojimo į Europos Sąjungą.

Honkonge daugėja aktyvistų sulaikymų dėl naujai įsigaliojusio saugumo įstatymo. Kaip teigia New York Times, protestuotojai už Honkongo nepriklausomybę, nevyriausybinės organizacijos, mokslinės bendruomenės atstovai, žurnalistai yra sunerimę dėl savo ateities. Pagal įstatymą Honkonge draudžiama ardomoji veikla (angl. subversion), kurstymas maištauti, terorizmas bei sąmokslas. Šiuos terminus lengva įvairiai interpretuoti, todėl įtraukti gali būti bet kokio pobūdžio susibūrimai ar kalbos formos. Anot New York Times, protestuotojai bei aktyvistai trina savo paskyras socialiniuose tinkluose, kadangi pagal naująjį saugumo įstatymą, jų žinutės tapo nelegaliomis.

Irako žiniasklaidoje skatinama neapykantos prieš LGBT+ bendruomenę. Šalyje veikianti LGBT+ organizacijos „IraQueer” atliktas tyrimas analizuoja televizijoje, laikraščiuose, internete pasirodančias žinutes bei straipsnius. Anot autorių, rezultatai atskleidžia, jog Irake egzistuojantys žiniasklaidos kanalai buvo šališki LGBT+ klausimu. Matoma, kad terminologija, kuri buvo vartojama šia tema dažnai buvo įžeidžianti ir kreipianti skaitytojus tikėti, jog tai susiję su psichologinėmis ligomis. Nors šalyje homoseksualumas yra legalus, LGBT+ bendruomenės nariai dažnai susiduria su smurtu ir diskriminacija. 

Turkijoje, Stambule keturi Amnesty International žmogaus teisių aktyvistai nuteisti dėl kaltinimų susijusių su terorizmu. Anot CNN, kaltinimai buvo pateikti dėl asmenų įsitraukimo į teroristines grupuotes bei jų palaikymo. Kaip teigia Human Rights Watch, tokie kaltinimai neturi jokių įrodymų ir yra politiškai motyvuoti su intencija nutraukti žmogaus teisių aktyvistų judėjimus šalyje. Šiuo metu, aktyvistams gresia nuo 2 iki 4 metų kalėjimo. Tokie kaltinimai nėra pirmieji. 2017 m. 11 žmogaus teisių aktyvistai buvo sulaikyti dėl tokių pačių priežasčių.

Tunise du vyrai nuteisti dvejiems metams dėl homoseksualumo. Anot Human Rights Watch, toks sprendimas pažeidžia nuteistųjų teisę į privatumą bei nediskriminavimo draudimą pagal tarptautinę teisę ir Tuniso 2014 m. konstituciją. Vyrai buvo nuteisti pagal konstitucijos straipsnį, kuris draudžia tos pačios lyties porų santykius. Už įstatymo nesilaikymą gresia iki trejų metų laisvės atėmimo bausmė.

Dominyka Ginelevičiūtė

Tarptautinė politika

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *