Užsienio naujienų apžvalga | Liepa | 07 06 – 07 17

Šį kartą mūsų radare – Rusijos karas Ukrainoje, artėjantis balsavimas dėl Tuniso Konstitucijos pakeitimų, žmogaus teisių užtikrinimas Brazilijoje, Kuboje 2021 m. liepos 11 ir 12 d. vykusių masinių demonstracijų pirmosios metinės ir JAV Aukščiausiojo Teismo sprendimas Jungtinėse Valstijose panaikinti teisę į abortą. 

Rusijos kariai toliau vykdo karo nusikaltimus žudydami civilius gyventojus ir naikindami civilinius objektus, įskaitant ligonines, medicininę įrangą ir pastogę. Jungtinių Tautų vyriausiojo žmogaus teisių komisaro biuro (OHCHR) duomenimis 2022 m. liepos 11 d. oficialus civilių aukų skaičius Ukrainoje buvo 5 024 nužudyti žmonės (įskaitant 343 vaikus) ir 6 520 sužeistų žmonių (įskaitant 533 vaikus). Vis dėlto OHCHR įspėja, kad realus aukų skaičius galimai yra gerokai didesnis.

Pranešimai apie Rusijos ginkluotųjų pajėgų įvykdytus išpuolius Časiv Jaro mieste (Donecko srityje), Vinycios mieste ir kituose Ukrainos miestuose atskleidžia Rusijos vykdomos agresijos karo prieš Ukrainą žiaurumą.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis (2022 m. liepos 13 d.), nuo vasario 24 d. iki liepos 5 d. patvirtinti jau 380 išpuoliai prieš Ukrainos sveikatos priežiūros sektorių, kurių metu žuvo mažiausiai 80 asmenys ir daugybė buvo sužeista. Ataskaitose užfiksuotas civilinės infrastruktūros, įskaitant vandens ir elektros sistemas, sunaikinimas Ukrainoje, o tai turi pražūtingą poveikį civiliams gyventojams ir jų žmogaus teisėms.

2022 m. liepos 25 d. Tuniso gyventojai balsuos dėl naujos Konstitucijos. Deja, birželio 30 d. paskelbtu siūlomu projektu nėra išspręsti susirūpinimą keliantys klausimai, susiję su normalaus institucijų veikimo ir demokratinės pusiausvyros atkūrimu. Įstatymų leidžiamosios, vykdomosios ir teisminės galios yra sutelktos Prezidento Kaiso Saiedo rankose ir toks valdžios sutelkimo lygis prieštarauja demokratiniams principams.

Praėjo vieneri metai nuo tada, kai tūkstančiai Kubos piliečių išėjo į gatves visoje saloje, kad pareikštų savo nepasitenkinimą dėl blogėjančių gyvenimo sąlygų ir savo reikalavimus dėl žmogaus teisių bei demokratijos įgyvendinimo. Į šiuos protestus buvo atsakyta represijomis – buvo suimta daugiau kaip 1400 asmenų, o 790 asmenų pareikšti kaltinimai dėl šių įvykių. Su 2021 m. liepos 11 ir 12 d. įvykiais susijusiems asmenims Kuboje skiriamos neproporcingos laisvės atėmimo bausmės. Šie teismo procesai kelia didelį susirūpinimą dėl skaidrumo ir tinkamo proceso pagrindinių principų bei tarptautinių standartų.

Kaip nurodo organizacija „Human Rights Watch“, 2022 m. spalio mėn. vyksiančiuose Brazilijos prezidento, Kongreso, įstatymų leidybos asamblėjos narių bei gubernatorių rinkimuose kandidatai turėtų pateikti pasiūlymų, kaip spręsti įsisenėjusias žmogaus teisių problemas. Organizacijos pranešime pateikti keli svarbūs reikalavimai: kandidatai raginami skirti dėmesį siekiant užkirsti kelią netinkamam policijos elgesiui bei piktnaudžiavimui galiomis; užtikrinti veiksmingą moterų ir mergaičių apsaugą, nes daug moterų patyrė smurtą dėl lyties; užtikrinti neįgalių asmenų specialiųjų poreikių patenkinimą; užtikrinti žmogaus teisių ir aplinkos gynėjų apsaugą, nes šie asmenys buvo puolami ir jiems buvo grasinama; ir rūpintis aplinkosauginių pažeidimų prevencija.

Jungtinių Amerikos Valstijų Aukščiausiasis Teismas nusprendė penkiais balsais „už“ ir keturiais balsais „prieš“ panaikinti Sprendimą Roe prieš Wade, taip panaikindamas federalinę konstitucinę teisę į abortą ir leisdamas valstijoms bet kuriuo nėštumo metu uždrausti abortą ir atverdamas galimybę visiškai uždrausti abortus. Teismui priėmus šį sprendimą, 2022 m. liepos 15 d. duomenimis, devynios valstijos jau uždraudė abortus. Aukščiausiojo Teismo sprendimas padarys poveikį moterų ir mergaičių gyvenimui visose Jungtinėse Amerikos Valstijose, o jo žalingas pasekmes labiausiai pajus pažeidžiami asmenys. Susirūpinimą taip pat kelia tai, kad kitoms lytinės ir reprodukcinės sveikatos sritims bei teisėms taip pat galėtų būti daromas neigiamas poveikis.

Agata Palinska

Tarptautinė politika

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *