Užsienio naujienų apžvalga | Liepa | 07 09 – 07 15

Kiekvieną savaitę „Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą kartu!

Tarptautinė žmogaus teisių stebėjimo organizacija „Human Rights Watch“ išreiškė gilų susirūpinimą dėl to, kad Saudo Arabijos kalėjimuose toliau naudojami kankinimai ir kitoks žiaurus ir žeminantis elgesys su sulaikytais asmenimis. Dar labiau sukrečia tai, kad teismo procesuose, pasižymėjusiuose tinkamo proceso stoka ir patikimais įtarimais dėl kankinimo, griežtomis įkalinimo bausmėmis nuteisti žmogaus teisių gynėjai, taikūs kritikai ir aktyvistai. Organizacija taip pat griežtai pasmerkė tai, jog daug moterų, sulaikytų per 2018 m. susidorojimą su moterų teisių gynėjomis, buvo nuteistos ilgam kalėti tik už jų aktyvią veiklą žmogaus teisių srityje. Labai didelį nerimą kelia Saudo Arabijos Karalystėje akivaizdus kankintojų elgesio su sulaikytaisiais nebaudžiamumas. „Human Rights Watch“ paragino Saudo Arabijos institucijas nuodugniai ir patikimai ištirti visus įtarimus dėl kankinimo, siekiant nutraukti nebaudžiamumą ir patraukti atsakingus asmenis atsakomybėn. 

Pietų Afrikos Respublikoje ne mažiau kaip 72 žmonės žuvo ir daugiau nei 1200 asmenų buvo suimta per riaušes, kurios kilo KwaZulu-Natal provincijoje po buvusio prezidento Jacob Zuma įkalinimo už nepagarbą teismui. Keliose šalies dalyse tęsiami precedento neturintys pilietiniai protestai praėjus savaitei nuo jų pradžios, o tai rodo dalies visuomenės nepasitenkinimą ir sutelkimą prieš Zuma įkalinimą. Pol šio sulaikymo griaunami viešieji pastatai ir infrastruktūra, blokuojami greitkeliai, apiplėšiamos parduotuvės, ir netgi bandoma kurstyti etninį susiskaldymą. Tarptautinė žmogaus teisių gynimo organizacija „Amnesty International“ paragino Pietų Afriką stiprinti šalies policiją ir baudžiamosios teisenos sistemą, siekiant sumažinti nebaudžiamumą ir traukti už smurtą ir plėšikavimą atsakingus asmenis baudžiamojon atsakomybėn.

Kubos valdžia nedaro jokios pažangos, susijusios su žmogaus teisių ir pagrindinių teisių padėties bei ekonominių ir socialinių sąlygų gerinimu šalies piliečių labui. Dėl to svarbiuose sektoriuose kyla naujos pasipriešinimo ir taikių demonstracijų bangos, kurias malšina ir su kuriomis brutaliai susidoroja Kubos režimo represinės struktūros. Maisto stygius, skurdas, ekonominių galimybių trūkumas, lygiateisės prieigos prie vakcinų visiems gyventojams nebuvimas, taip pat Kubos valdžios vykdomas sisteminis žmogaus teisių pažeidinėjimas, tapęs įprasta praktika – tai pagrindinės priežastys, lemiančios nestabilumą, smurtą ir užsitęsusią krizę šalies mastu. Nors šiuo metu padėtis tik blogėja, Kubos žmogaus teisių aktyvistai ir toliau vadovauja priešinantis dabartinėms represijoms ir piliečių laisvių bei žmogaus teisių nepaisymui.

Haityje pastaruoju metu padaugėjo smurto, žmogžudysčių ir žudynių atvejų, kuriuos daugiausia vykdė ginkluotos grupuotės. Praeitą savaitę visą tarptautinę bendruomenę labai sukrėtė šalies sostinėje Port-au-Prince įvykdyta ataka, per kurią savo privačioje rezidencijoje nušautas šalies prezidentas Jovenel Moïse. Haičio valdžios institucijos ėmėsi skubių priemonių, kad ištirtų šį nusikaltimą. Buvo sulaikyta daugiau kaip 20 asmenų, dalyvavusių šalies prezidento nužudymo organizavime arba vykdyme. Šiuo metu, plečiantis tarptautiniam tyrimui, kuriame įtariamųjų esama nuo Kolumbijos iki Floridos, Haičio valdžios institucijos dėmesį sutelkė į menkai žinomą Haityje gimusį JAV tautybės gydytoją, kuris, pasak jų, siekė prezidento posto. Visuomenė šią informaciją įvertino gana skeptiškai, nes nėra aišku, kaip jam pavyko surengti tokį plataus užmojo sąmokslą, į kurį buvo įtraukta daugiau kaip dvi dešimtys užsienyje užverbuotų gerai ginkluotų samdinių. 

Izraelio Aukščiausiasis Teismas sekmadienį nusprendė, kad tos pačios lyties poros bei vieniši tėvai galės susilaukti vaikų pasinaudodami surogatine motinyste. Po šešių mėnesių įsigaliosiantis teismo sprendimas nutrauks prieš dešimtmetį pradėtą teisinę kovą dėl galimybių naudotis surogatine motinyste išplėtimo Izraelyje. Ir nors Aukščiausiasis Teismas dar 2020-ųjų vasarį pripažino, kad šie apribojimai neproporcingai pažeidžia homoseksualių porų teisę į lygybę, teisę į tėvystę bei yra neteisėti, įstatymas lig šiol nebuvo pakeistas dėl ultrakonservatyvių parlamentarų pasipriešinimo. Ši situacija dar kartą primena apie šalyje vyraujantį ideologinį susiskaldymą: LGBT aktyvistai sprendimą laiko istorine pergale, kol dešinieji politikai tvirtina, kad tai yra skaudus kirtis šalyje susiformavusiam žydiškajam identitetui.

Agata Palinska

Tarptautinė politika

Dominyka Ginelevičiūtė

Tarptautinė politika

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *