Užsienio naujienų apžvalga | Liepa | 07 09 – 07 16

Kiekvieną savaitę „Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą kartu!

Serbijoje tūkstančiai protestavo dėl valdžios atsako COVID-19 bei demokratijos krizės šalyje. Pirmiausia protestuotojai išreiškė nepasitenkinimą dėl prezidento Aleksandar Vučić sprendimo Belgrade paskelbti trijų dienų izoliaciją antrajai koronaviruso plitimo bangai sustabdyti. Tačiau demonstracijos galiausiai virto prieš pačio prezidento didėjančią kontrolę politikos formavime. Anot New York Times, toks visuomenės atsakas buvo malšinamas policijos smurtu. Tyrėjai teigia, jog tokių policijos veiksmų Serbijoje nebuvo nuo 1990-ųjų, kada šalį valdė Slobodan Milošević. Negana to, tarptautinė organizacija Freedom House įvertino, jog Aleksandar Vučić valdymo laikotarpiu Serbijos demokratija keitėsi iš ,,laisvos” į ,,pusiau laisvą”.

Baltarusijoje intensyvėja protestai dėl draudimo dviems pagrindiniams opozicijos kandidatams dalyvauti prezidento rinkimuose. Šalies rinkiminė komisija nusprendė atmesti pagrindinių Aleksandr Lukashenko konkurentų (Valery Tsepkalo bei Viktor Babaryko) paraiškas. Šiuo metu Baltarusijos prezidentas yra pareigose jau 26 metus. Toks rinkiminės komisijos sprendimas tapo akstinu daugiausiai taikioms demonstracijoms. Anot BBC, daugiau nei 35 žmonės buvo sulaikyti.

JAV įvedė sankcijas Kinijai dėl sistemingų musulmonų mažumų ir etninių kazachų žmogaus teisių pažeidimų. Sankcijos buvo įvestos komunistų partijos nariui, trim vyresniesiems pareigūnams bei atsakingai už tokius veiksmus institucijai. JAV prezidento administracija prilygino Kinijos masinius uigūrų sulaikymus Sindziange su Holokaustu, teigdami jog tai kas vyksta Kinijos vakarų provincijoje yra žiauriausi žmogaus teisių pažeidimai nuo 1930-ųjų, kuomet buvo išžudyta 6 milijonai žydų. Kinija neigia savo veiksmus ir grasina atkeršyti už praeitą mėnesį Donaldo Trumpo pasirašytą įstatymą dėl sankcijų įvedimo. Ekspertai teigia, jog Kinijos ir JAV santykiai pasiekė žemiausią tašką bei vadina tokią situaciją “naujuoju Šaltuoju karu”.

Tailando vyriausybė pritarė tos pačios lyties sąjungoms, tačiau ar sprendimas bus įtvirtintas ir taps įstatymu lems balsavimas parlamente. Jei šis pasiūlymas būtų priimtas, Tailandas taptų pirmąja šalimi Pietryčių Azijoje legalizavusia tos pačios lyties sąjungą. Šis įstatymas neįteisina tos pačios lyties santuokos, tačiau leidžia sąjungas. Tai reiškia, jog poros turės teisę įsivaikinti, kartu valdyti turtą, paveldėti.

Libane suformuota koalicija užtikrinanti kalbos laisvę. Ją sudaro 14 Libano bei tarptautinių organizacijų, kurios siekia užkirsti kelią Libano vyriausybės bandymams slopinti kalbos bei nuomonės reiškimo laisves šalyje. Koalicija pastebėjo, jog atakų prieš taikią kalbą yra padaugėję nuo 2015 metų masinių protestų. Tokios atakos plito ir demonstracijose 2019 metais, kuomet buvo sulaikyta ir apklausta 60 piliečių dėl jų įrašų socialiniuose tinkluose.

Dominyka Ginelevičiūtė

Tarptautinė politika

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *