Užsienio naujienų apžvalga | Liepa | 07 24 – 07 30

Kiekvieną savaitę „Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą kartu!

Lenkijos valdžia planuoja išstoti iš Stambulo konvencijos, kurios pagrindu yra kovojama su smurtu prieš moteris bei smurtu šeimoje. Šia sutartimi ne tik ginamos moterų teisės, bet ir skatinama edukacija apie lyčių lygybę, nediskriminacija, nesmurtinius konfliktų sprendimo būdai santykiuose. Anot New York Times, šalies teisingumo ministras Zbigniew Ziobro patvirtino tokius valdžios planus bei žengė pirmuosius žingsnius išstojimo link. Ši Lenkijos valdžios idėja iššaukė protestus Varšuvoje. Negana to, tokį žingsnį pasmerkė Europos Parlamentas ir Europos Taryba.

Turkijoje valdžia stengiasi kontroliuoti socialinius tinklus. Anot Human Rights Watch, naujasis socialinių tinklų kontrolės įstatymo projektas riboja saviraiškos laisvę ir didina cenzūrą internete. Jei šis įstatymas įsigaliotų, jis suteiktų teises šalies valdžiai pašalinti „netinkamą” turinį, taikytis į individualius vartotojus bei reikalautų socialinių tinklų kompanijas (kurios susilaukia virš milijono vartotojų per dieną) įsteigti biurus Turkijoje. Įmonės, kurios įsteigusios savo biurus šalyje, turėtų paklusti Turkijos valdžios reikalavimams arba mokėti didžiules baudas.

Kenijoje naujos taisyklės kovai su koronaviruso plėtra išryškino šalies policijos žiaurumą. Viešosios tvarkos įstatymas (angl. Public Order Act), kurio pagrindu norėta sustabdyti viruso plitimą, įteisina naują tvarką, į kurią įtrauktas reikalavimas dėvėti kaukes, mokyklų, religinių centrų ir kai kurių verslų uždarymas. Tačiau labiausiai išryškinęs policijos žiaurumą momentas – komendanto valanda. Nepriklausoma policijos stebėjimo organizacija (angl. Independent Police Oversight Authority), kuri tyria policijos netinkamą elgesį, teigia, jog yra gavusi apie 95 skundus bei tvirtina, kad dėl komendanto valandos įgyvendinimo yra užregistruota 30 mirčių.

Australijos valdžia susilaukia spaudimo iš tarptautinių bei šalies aplinkosaugos ir žmogaus teisių organizacijų dėl klimato kaitos politikos. Šių metų pradžioje jaunųjų aktyvistų bei organizacijos Youth Verdict dėka pateiktas ieškinys prieš anglies kasyklą atkreipė dėmesį į artimą žmogaus teisių bei klimato kaitos ryšį. Vėliau, prasidėję gaisrai įrodė, kaip tai gali pakeisti žmonių gyvenimus. Anot Earthjustice, klimato kaita kelia rimtą pavojų naudotis žmogaus teise į gyvybę, sveikatą, maistą, vandenį, būstą ir kultūrą. Šiame kontekste, Australija yra viena iš didžiausių anglies bei dujų eksportuotojų pasaulyje. Kaip teigia Earchjustice, šalies valdžia nėra suplanavusi sumažinti emisijų iki 2030 m.

Meksikoje naujasis autorinių teisių įstatymas susilaukė tarptautinės kritikos. Tarptautinės organizacijos paskelbė viešą laišką, kuriame išreiškia poziciją dėl teisės akto. Anot jų, įstatymas pažeidžia pagrindines žmogaus teises bei skatina Meksikos Nacionalinę žmogaus teisių komisiją imtis veiksmų. Kaip teigia Electronic Frontier Foundation, šis autorinių teisių įstatymas buvo nukopijuotas nuo JAV, nepaisant keblumų su kuriais jis susiduria.

Dominyka Ginelevičiūtė

Tarptautinė politika

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *