Užsienio naujienų apžvalga | Rugpjūtis | 08 06 – 08 12

Kiekvieną savaitę „Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą kartu!

Tailande padidėjo politinė įtampa ir vyko smurtinių protestų protrūkiai. Šią pastarąją savaitę buvo suimta  mažiausiai 10 demokratiją palaikančių aktyvistų, įskaitant Anon Nampa (žinomą žmogaus teisių specialistą) – jį, kaip ir kitus aktyvistus, atsisakyta paleisti už užstatą. Per Tailande vykstančius protestus prieš Prayut Chan-o-cha vyriausybę buvo, be kita ko, reikalaujama reformuoti Tailando monarchiją. Karališkąją šeimą saugo griežtas baudžiamojo šmeižto įstatymas, kuriuo dažnu atveju baudžiama už politinių pažiūrų taikų reiškimą ir pagal kurį skiriama laisvės atėmimo iki 15 metų bausmė.

Afganistane tebevyksta Talibano teritorinė plėtra ir vienos savaitės bėgyje talibai jėga užėmė devynis miestus. Padaugėjus išpuolių, kuriais siekiama perimti vyriausybės kontroliuojamų teritorijų kontrolę, ypatingą susirūpinimą kelia šalies sostinės Kabulo saugumas. Vien per pastarąjį mėnesį per smurto protrūkius Helmando, Kandaharo ir Hirato provincijose žuvo arba buvo sužeista daugiau kaip 1 000 civilių. Remiantis UNICEF 2021 m. rugpjūčio 9 d. pareiškimu, Afganistane per trijų dienų laikotarpį žuvo mažiausiai 27 vaikai ir mažiausiai 136 buvo sužeisti.

Izraelio valdžios institucijos nesugeba užtikrinti žmogaus teisių gynėjų saugumo ir sudaryti deramas gyvenimo sąlygas, kad jie galėtų okupuotose palestiniečių teritorijose netrukdomai, nebauginamiems vykdyti savo teisėtą veiklą. JT pranešėja žmogaus teisių klausimais išreiškė susirūpinimą dėl to, kad per pastaruosius mėnesius buvo suimti trys iškilūs žmogaus teisių gynėjai. JT ekspertė paragino Izraelio valdžios institucijas nedelsiant paleisti žmones, kurie buvo sulaikyti už tai, kad išreiškė savo protestą dėl neteisėto bendruomenių iškeldinimo, taip pat paleisti sulaikytus Sveikatos darbo komiteto narius, kurie teikė sveikatos priežiūros paslaugas palestiniečiams, gyvenantiems Vakarų Kranto teritorijose.

Irano saugumo pajėgos su naujais protestais susidoroja panaudodamos smurtą ir pernelyg didelę jėgą. Remiantis pilietinės visuomenės pranešimais, 2021 m. rugpjūčio 7 d. Naqadeh mieste šalies saugumo pajėgos pradėjo šaudyti į neginkluotus kurdų tautybės demonstrantus, ir dėl to buvo sužeista kelios dešimtys žmonių. Anot organizacijos „Amnesty International“, remiantis liudytojų parodymais, dauguma nukentėjusiųjų, bijodami būti suimti, atsisakė kreiptis į ligonines dėl medicininės pagalbos suteikimo. Irano saugumo ir policijos pajėgos panaudodamos jėgą įvairiose Irano vietovėse numalšino taikias demonstracijas, įskaitant anksčiau šiais metais dėl vandens trukūmo pietinėje Chuzestano provincijoje vykusią protesto akciją, kurios metu žuvo mažiausiai vienuolika protestuotojų ir pašalinių asmenų.

Jungtinėje Karalystėje smurto prieš moteris ir smurto šeimoje prevencija ir kova su juo vis dar susiduria su dideliais sunkumais. Daugelių atvejų smurto dėl lyties kaltininkas yra gerai aukai pažįstamas asmuo, kaip nutiko Anglijoje, pvz., Daniela Espirito Santo atveju. Dėl nebaudžiamumo, kuriuo naudojosi smurtautojai, per pirmą karantino mėnesį užfiksuota net 16 moterų žmogžudysčių, tiesiogiai susijusių su smurtu artimoje aplinkoje t.y. trigubai daugiau negu praėjusiais metais per tą patį mėnesį. Remiantis oficialios statistikos duomenimis, Anglijoje ir Velse mažiau nei 2 proc. išžaginimų ir 8 proc. smurto šeimoje atvejų, apie kuriuos pranešama policijai, kaltininkai yra patraukiami baudžiamojon atsakomybėn.

Agata Palinska

Tarptautinė politika

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *