Užsienio naujienų apžvalga | Rugpjūtis | 08 13 – 08 19

Kiekvieną savaitę „Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą kartu!

Tailando sostinėje taikūs protestai prieš šalies režimą buvo sutikti žiauriomis represijomis, naudojant ašarines dujas, vandens patrankas, gumines kulkas ir tikrą amuniciją, dėl ko buvo sunkiai sužeisti mažiausiai trys vaikai.  Šiose neseniai vykusiose demonstracijose buvo reikalaujama politinių reformų ir žmonės išreiškė aiškų norą, kad būtų užtikrinta demokratija ir geresnės gyvenimo sąlygos. Tarptautinė žmogaus teisių gynimo organizacija „Amnesty International“ smerkia savavališkai pateiktus kaltinimus suimant Tailando piliečius – nuo 2020 m. liepos iki 2021 m. rugpjūčio mėn. vien už dalyvavimą taikiose protesto akcijose už demokratiją buvo apkaltinti daugiau kaip 370 protestuotojai, tarp kurių yra daug vaikų. 

Afganistano moterų padėtis kelia vis didesnį nerimą, kadangi vietovėse, kuriose veikia Talibanas, moterys labai diskriminuojamos švietimo ir ekonominių galimybių srityse. Organizacija „Human Rights Watch“ priminė, kad svarbu išsaugoti Afganistano žmonių politinius ir socialinius pasiekimus nuo 2001 m., ypač moterų teisių srityje, įskaitant galimybes gauti išsilavinimą. Minėta organizacija taip pat priminė laikus, kai Talibano kontroliuojamose teritorijose moterys, apkaltintos Talibano taikomo socialinio kodekso nesilaikymu, buvo baudžiamos fiziškai jas suluošinant ar užmėtant akmenimis. Todėl „Human Rights Watch“ pabrėžė, kad būtina skubiai atkreipti didesnį tarptautinį dėmesį į moterų ir mergaičių padėtį Afganistane.

Malavyje asmenys, kuriems būdingas albinizmas, susiduria su kai kuriomis ekstremaliausiomis persekiojimo ir žmogaus teisių pažeidimo formomis, pradedant visuomenėje paplitusia diskriminacija, ir baigiant žudymu, grobimu ir luošinimu. Kadangi organizacijos „Amnesty International“ atstovas pranešė apie tai, kad Malavio antrame pagal dydį mieste Blantyre praeitą savaitę buvo nužudytas ir suluošintas 20 metų albinosas, organizacija paragino Malavio valdžios institucijas pradėti nuodugnų nepriklausomą šio išpuolio tyrimą, kad už jį atsakingi asmenys būtų patraukti atsakomybėn ir būtų nubausti. „Amnesty International“ priminė, kad pagrindinė valstybės pareiga – apsaugoti savo piliečius, įskaitant pažeidžiamas grupes, ir ragina Malavio vyriausybę suteikti veiksmingą apsaugą albinosams, užtikrinti jų teisę į gyvybę ir asmens saugumą.

Egipte visos neseniai įvykdytos mirties bausmės, kaip pranešama, yra teismų, per kuriuos nebuvo užtikrintos teisės į teisingą bylos nagrinėjimą ir tinkamą procesą, rezultatas. 2021 m. birželio mėn. Egipte net 12 disidentų buvo skirta mirties bausmė ir šalies prezidentas Abdel Fattah al-Sisi jau patvirtino šiuos mirties nuosprendžius. Organizacija „Amnesty International“ reiškia gilų susirūpinimą dėl to, kad per pastaruosius kelis metus mirties bausmių skaičius grėsmingai išaugo, vien šiais metais buvo įvykdyta mažiausiai 81 mirties bausmė. Minėta organizacija ragina pasmerkti tai, kad 2013 m. per Rabaa aikštės protestus Egipto saugumo pajėgos nužudė mažiausiai 900 žmonių, ir nors per tyrimus buvo smerkiama daug pažeidimų, tačiau nė vienas iš asmenų, atsakingų už žudynes, dar nebuvo teisiamas.

Etiopijos sostinėje Addis Adaba nuolat vykdoma diskriminacinė politika prieš Tigrajus ir sistemingai pažeidžiamos jų pagrindinės teisės. Organizacija „Human Rights Watch“ išreiškė susirūpinimą dėl nuolatinio padėties blogėjimo ir didėjančio savavališkai sulaikytų Tigrajų skaičiaus. Minėtos organizacijos duomenimis, Tigrajai patiria bauginančio lygmens persekiojimą, priverstinį dingimą, areštus, savo namų apsiaustis, kurie nesiliovė per visus 2020 ir 2021 m. Susirūpinimą taip pat kelia apribojimai Tigrajų klausimu dirbantiems žurnalistams ir vis labiau slopinantis režimas, taikomas politiniams aktyvistams ir pagalbos darbuotojams.

Agata Palinska

Tarptautinė politika

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *