Užsienio naujienų apžvalga | Rugpjūtis | 08 26 – 09 02

Kiekvieną savaitę „Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą kartu!

Ruandoje sulaikytas Paul Rusesabagina, kuris 1994 m., genocido metu, išgelbėjo virš tūkstančio ruandiečių. Jis yra kaltinamas terorizmu, padegimu ir žmogžudyste. Kaip teigia New York Times, P. Rusesabagina ne tik yra žinomas kaip vienas žymiausių žmogaus teisių situacijos kritikų šalyje, bet ir paskutiniaisiais metais tapo pagrindiniu esamo prezidento Paul Kagame oponentų. Anot daugelio žmogaus teisių organizacijų, Ruandos prezidentas yra pagarsėjęs dėl bandymo nutildyti savo konkurentus. Kol kas šalies institucijos neatskleidžia tolimesnių veiksmų ir Paul Rusesabagina likimo.

Vokietijoje, Berlyne suimta virš 300 žmonių, protestuojančių prieš šalyje esančius apribojimus dėl koronaviruso. Apie 38,000 protestuotojų išėjo į Berlyno gatves taikiai išreikšdami nepritarimą esamiems teisės aktams. Vėliau, šimtai bandė atakuoti Vokietijos parlamento pastatą (vadinamąjį Reichstag). Dauguma apklaustų teigė, jog apribojimai nepaiso pamatinių žmogaus teisių ir laisvių. Anot BBC, protestai siejami su radikalios dešinės judėjimais, tokiais kaip Reichsbürger. Šiuo metu Vokietijoje baudžiama už kaukės nenešiojimą (mažiausiai 50 eurų bauda). Taip pat iki kitų metų neleistini didesni viešieji renginiai.

Australijoje tikimasi sumažinti priekabiavimo prie moterų atvejus naudojant dirbtinį intelektą. Sidnėjuje išbandoma dirbtinio intelekto technologija, kuri automatiškai atpažįsta grėsmingą elgesį geležinkelio stotyse. Tokiu būdu norima didinti moterų saugumą keliaujant naktį. Tuo pačiu, dirbtinio intelekto pagalba bus mokoma atpažinti muštynes, neramų elgesį, asmenų sekimą ir kitokius nesutarimus. Kaip teigia Naujojo Pietų Velso valstijos vyriausybė, 9 iš 10 moterų Australijoje patiria priekabiavimą gatvėje, o 2018 metais atliktas tyrimas rodo, jog apie 20% moterų nesijaučia saugios viešajame transporte. 

Švedijoje ekstremistinių dešiniųjų pažiūrų aktyvistai sudegino Koraną, taip iššaukdami protestus. Incidentas įvyko Malmo mieste, rajone, kuriame gyvena daugiausiai migrantų. Trys iš dalyvių buvo suimti dėl neapykantos skatinimo prieš tautinę mažumą. Tokie veiksmai buvo įkvėpti vaizdo įrašo, kuriame danų radikalios dešinės politikas Rasmus Paludan, sudegina Korano kopiją šalia mečetės. Po šių įvykių apie 300 žmonių sukilo prieš policijos pajėgas kaltindami juos dėl leidimo viešai šmeižti islamą. 

Turkijoje dėl bado streiko mirė žmogaus teisių teisininkė Ebru Timtik. Ji buvo kaltinama sąsajomis su teroristine grupuote. Moteris buvo 18 teisininkų grupėje, kuri atstovavo klientus, kritikuojančius Turkijos vyriausybę. Sulaikyta aktyvistė pradėjo bado streiką dėl noro išsireikalauti teisingo teismo proceso. Ebru Timtik yra ketvirta kalinė, kuri mirė dėl bado streiko. Anot EU News, toks apmaudus incidentas įrodo itin prastą žmogaus teisių situaciją šalyje.

Dominyka Ginelevičiūtė

Tarptautinė politika

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *