Užsienio naujienų apžvalga | Rugpjūtis – Rugsėjis | 08 29 – 09 03

Kiekvieną savaitę „Žmogaus teisių balsas“ apžvelgia svarbiausias žmogaus teisių naujienas pasaulyje. Sek pasaulio pulsą kartu!

Egipto teismas nutraukė tyrimą mažiausiai šešiems žmogaus teisių gynėjams ir NVO darbuotojams, panaikino jiems skirtus draudimus keliauti bei sustabdė daliai jų taikomą turto įšaldymą  byloje Nr. 173/2011. Tai yra pirmos geros naujienos nuo tyrimo prieš žmogaus teisių ir pilietinės visuomenės organizacijas pradžios 2014 metais. Nepaisant to, bylos Nr. 173 tyrimai tęsiasi mažiausiai dvidešimčiai kitų žmogaus teisių gynėjų. Ši žymioji, jau dešimtmetį trunkanti byla yra ne kas kitas, o desperatiškas bandymas suardyti Egipto žmogaus teisių judėjimą ir nutildyti disidentus pasitelkiant bauginimą, priekabiavimą ir politiškai motyvuotus teisinius veiksmus.

Prancūzijos teismas nusprendė nuteisti policijos pareigūną, kuris užpuolė Tom Ciotkowski (britų savanorį, remiantį prieglobsčio siekiančius asmenis Calais mieste) ir vėliau prieš jį pateikė klaidinančią informaciją. Tai yra svarbus sprendimas, kuriuo pasmerkiamos policijos atakos prieš prieglobsčio siekiančius asmenis ir juos palaikančius žmogaus teisių gynėjus. Tikimasi, jog šis tyrimas, kuris buvo sėkmingas vien tik dėl video medžiagos suteiktų įrodymų ir mažos kampanijos dalyvių grupelės ryžto, nusiųs aiškų signalą, kad nebaudžiamas policijos žiaurumas ilgiau nebus toleruojamas. Savanoris Tom Ciotkowski buvo brutaliai stumdomas policijos pareigūnų ir jam buvo pateikti kaltinimai dėl nepagarbos policijai ir užpuolimo po to, kai jis nufilmavo kaip Prancūzijos policijos pareigūnas žiauriai elgėsi su kitu savanoriu Calais mieste, 2018 metais.

Afganistanui pradėjus naują ir daug iššūkių keliantį galios persiskirstymo etapą, JT komitetas prieš kankinimus primena, jog kankinimai yra visuomet ir visomis aplinkybėmis absoliučiai uždrausti. Komitetas taip pat primena, kad kankinimas ar kitas žiaurus, nežmoniškas ir žeminantis elgesys negali būti pateisinamas jokiose situacijose, įskaitant karo, vidinio politinio nestabilumo ar kritiškos visuomeninės situacijos atvejais. JT kankinimų prevencijos padalinys itin nerimauja dėl žmonių, kurių laisvė ribojama, situacijos bei sąlygų įstaigose, kuriose šie žmonės laikomi (kalėjimų, policijos stočių ar kitų sulaikymo patalpų). Komitetas taip pat paragino Afganistano valdžią laikytis Konvencijos prieš kankinimą, ir kitokį žiaurų, nežmonišką ir žeminantį elgesį bei tarptautinių valstybės įsipareigojimų. 

Pakistanas pasistūmėjo ties priverstinių dingimų uždraudimu, tačiau ši pažanga – nedidelė. Pasiūlytas Pakistano baudžiamojo kodekso pakeitimo aktas, skirtas uždrausti praktiką, pagal kurią valstybė neigia individo įkalinimą ar atsisako suteikti informaciją apie jo padėtį bei buvimo vietą, išbuvo svarstymo stadijoje daugiau nei du su puse metų. Naujausias pakeitimo aktas, kuris šiuo metu yra peržiūrimas parlamente, turi esminių trūkumų ir nepatenkina minimalių tarptautinės teisės reikalavimų, kurie griežtai draudžia prievartinius žmonių danginimus. Organizacija „Amnesty International“ paragino Pakistano valdžią kuo greičiau pradėti be jokių išlygų laikytis Tarptautinės konvencijos dėl asmenų apsaugos nuo priverstinio dingimo ir nedelsiant atskleisti informaciją apie dingusių asmenų likimą ir buvimo vietą.

JAV Kolorado valstijos didžioji žiuri apkaltino tris pareigūnus ir du paramedikus dėl jauno juodaodžio vyro Elijah McClain, kuriam sulaikymo metu buvo užspausta miego arterija ir duota ketamino injekcija, mirties. 23 -jų metų McClain 2019 metų rugpjūtį pakeliui namo iš parduotuvės buvo sustabdytas policijos incidento metu. Pareigūnams ir paramedikams yra pateikti žmogžudystės ir aplaidaus elgesio sukelto nužudymo kaltinimai bei papildomi kaltinimai užpuolimu. Po minėto incidento apygardos įgaliotas atstovas atsisakė jiems pateikti kaltinimus neva dėl įrodymų, kurie galėtų patvirtinti, jog pareigūnai yra kalti dėl McClain‘o mirties, trūkumo. Praeitais metais, po protestų Auroroje ir internetinės peticijos gubernatorius Jared Polis paskelbė apie pakartotinį bylos nagrinėjimą.

Agata Palinska

Tarptautinė politika

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *